středa 21. dubna 2021

Jak se daří na Bali čelit ekologické katastrofě

Tropický ráj Bali si za posledních pár desetiletí oblíbili turisté z celého světa. Ročně jich sem míří 6 miliónů. Turismus samozřejmě napomohl rozvoji, má však i svou stinnou stránku. Už tak hustě osídlený ostrov vyčerpává své zdroje a přestává nápor turistů zvládat. Ekologický kolaps se zdá nevyhnutelný. Místní úřady a organizace se však snaží katastrofu odvrátit a zachovat krásný ostrov pro jeho obyvatele i pro turisty.

Podpora eko-turismus

Jedním z hlavních kroků k záchraně Bali je podpora uvědomělého a šetrného turismu. K tomu vyzývá indonéská vláda i místní neziskové organizace. Takzvaný udržitelný turismus je snaha minimalizovat při cestování svůj dopad na životní prostředí a na místní kulturu.

Kvalita na místo kvantity

Dalším řešením, ke kterému se indonéská vláda přiklání, je podpora kvalitního turismu na místo dosavadního turismu masového. S tím souvisí, že v následujících letech by se měla místní turistická zařízení snažit si konkurovat především v kvalitě nabízených služeb, na místo co nejnižších cen, jak tomu bylo doposud.

Past jménem plast

Znečištění zejména plastovým odpadem je jedním z nejpalčivějších problému současného Bali. Vyprodukuje se zde 20 tisíc kubíků odpadu denně. Vláda už přijala opatření jako zpoplatnění igelitových tašek nebo pravidelné úklidy plastů vyplavených na pláže. Jejím cílem je totiž do roku 2025 snížit množství odpadu v moři o 70 %.

Jedná se ale o běh na dlouhou trať. 75 % odpadu stále končí v moři nebo na černých skládkách. Je tedy třeba na jedná straně zlepšit odpadové hospodářství a na druhé straně docílit toho, aby se turisté snažili produkovat odpadu co nejméně.

Boj s nedostatkem vody

Nedostatek vody je dalším problémem zužujícím tento indonéský ostrov. 65 % jí připadá na turistický průmysl. Jeden pětihvězdičkový hotel spotřebuje nejméně 50 000 litrů vody denně! Některé hotely proto poskytují letáky s pokyny k tomu, jak mohou turisté svou spotřebu vody snížit.

Místní organizace

Eko-turismus na Bali prosazují i různé místní neziskovky. Mezi ně patří například JED (Jaringan Ekowisata Desa, anglicky VEN – Village Ecotourism Network). Pokud je poznávací výlet opatřen některou z těchto zkratek, znamená to, že probíhá v souladu s principy eko-turismu. Zajímavým projektem je i Green School Bali, instituce vedoucí místní i zahraniční děti k tomu, aby praktikovaly a šířily myšlenku udržitelnosti.

I přes tyto problémy je Bali stále krásným místem, jehož návštěva bývá zážitkem na celý život. Je však třeba chovat se zodpovědně a s respektem, aby se nám tento ostrov, kdysi plný divoké přírody a uchvacující místní kultury, povedlo zachránit a zachovat jeho kouzlo pro budoucí generace.

Zdroj foto: archiv spol.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.