pondělí 18. října 2021

Fronty na úřadech postupně ubývají, mileniálové řeší své záležitosti elektronicky

Za posledních několik měsíců došlo v Česku k výraznému nárůstu v počtu uživatelů datových schránek, kteří řeší nejenom své poštovní záležitosti, ale také komunikaci s úřady elektronickou formou. Na situaci se přitom výrazně podepsalo dění kolem epidemie koronaviru, kdy se lidé začali více vyhýbat veřejným místům, nicméně zásluhu má také nabídka služeb, která přináší stále více výhod.

Zejména mladší generace a mileniálové tak postupně začínají před klasickou návštěvou úřadů a čekáním s pořadovým číslem ve frontách preferovat spíše řešení úředních záležitostí přes internet.

Komunikace s ČSSZ, VZP, finančním úřadem, rodičovský příspěvek i automatické upozornění na blížící se konec občanského průkazu, cestovního pasu nebo STK. Datová schránka a služby eGovermentu vám usnadní život v mnoha ohledech. Výhodou je především fakt, že zřízení datové schránky je rychlé a snadné. Stačí navštívit kontaktní místo veřejné správy Czech POINT, které najdete nejčastěji na poště nebo na místních úřadech, a obsluha přepážky vám na počkání a zdarma založí novou datovku, jejíž provoz je rovněž zcela bezplatný. Se svou datovou schránkou potom získáváte zároveň přihlašovací údaje, které můžete využívat právě pro komunikaci s úřady. Pokud již vlastníte aktivovaný elektronický občanský průkaz nebo jiný způsob k prokázání elektronické identity, můžete si datovou schránku snadno a kdykoliv založit i v Portálu občana a nemusíte chodit na Czech POINT. Portál občana vám zároveň umožní na jednom místě přístup k online službám státu nebo portálu vaší obce a poskytne přes datovou schránku bezpečnou a důvěrnou komunikaci se státem. Zejména pro mladší generace už představuje tento způsob vyřizování úředních povinností naprostou samozřejmost, díky internetu šetříte svůj čas a neběháte kvůli každému formuláři na poštu nebo úřad osobně. Jaké situace například vyřešíte z domova za několik minut?

Bodový stav řidiče i platnost řidičáku

Udělali jste přestupek a nevíte, kolik bodů vám zbývá na řidičském průkazu? Nemusíte na úřad ani poštu. Když několikrát za sebou překročíte rychlost a bojíte se, že brzy nasbíráte plný počet bodů, pro výpis bodového hodnocení řidiče byste museli navštívit kontaktní místo veřejné správy „Czech POINT“ – např. obecní úřad nebo poštu. Pomocí datovky ale máte možnost zjistit bodové hodnocení řidiče z domova, zdarma a během několika málo minut. Stačí se datovkou přihlásit do Portálu občana, kde si můžete obstarat výpis bodového hodnocení do datové schránky, nastavit zasílání upozornění na konec platnosti řidičského průkazu nebo nahlédnout k vašim údajům vedené v kartě řidiče.

Potřebujete výpis z rejstříku trestů? I to není problém

S hledáním práce přichází na řadu také obstarávání různých potvrzení, mezi která u některých zaměstnání patří výpis z rejstříku trestů. Příkladem je třeba profese učitelů a pedagogických pracovníků – protože pracují s dětmi, požaduje zaměstnavatel trestní bezúhonnost a žádá o předložení výpisu z rejstříku trestů. Na úřad ani poštu ovšem nemusíte, stačí zvolit on-line možnost přes datovou schránku, kde si zdarma žádost podáte i obdržíte z domova.

Rodičovský příspěvek bez front

Úřední povinnosti mohou nyní online řešit i ženy na rodičovské dovolené, pro které může být datová schránka významným pomocníkem při žádosti o rodičovský příspěvek. Když nemáte po ruce nikoho, kdo by vám dítě pohlídal, všechny maminky na mateřské dovolené ocení, když si mohou zažádat o příspěvek pohodlně z domova. Stačí jednoduše podat vyplněnou žádost s potřebnými přílohami datovou schránkou přímo z portálu MPSV. Komunikace s úřady je navíc vždy zdarma a dodání zprávy příslušnému úřadu je vám garantováno.

Pošta v datové schránce

Potřebujete odeslat důležitou smlouvu nebo fakturu? Přes datovou schránku můžete komunikovat s právnickými i fyzickými osobami prostřednictvím poštovní datové zprávy. Šetříte tak cestu na poštu i náklady. Navíc vám garantuje včasné a bezpečné doručení veškeré korespondence, která je považována za doručenou už okamžikem přihlášení příjemce do datové schránky. Poštovní datová zpráva zcela nahrazuje běžnou písemnou korespondenci a je elektronickou obdobou doporučené zásilky. Příjem zpráv navíc jednoduše povolíte v nastavení ve vaší datové schránce. „Stále zaznamenáváme růst počtu uživatelů datových schránek a také zájem o služby eGovernmentu na Portálu občana, proto se snažíme průběžně rozšiřovat nabídku, abychom lidem v komunikaci s úřady mohli nabízet maximální pohodlí,“ říká Ing. Roman Vrba, ředitel odboru eGovernmentu ministerstva vnitra.

Zdroj foto: archiv PR ag.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.