pátek 27. ledna 2023

Flanel v zimě zahřeje

Také se rádi v zimě zachumláte pod teplou peřinu? Pokud chcete pocit tepla ještě umocnit, vyberte povlečení, které je hřejivé, savé a prodyšné. Všechny tyto vlastnosti má flanelové povlečení.

Vlasatý flanel

Flanelovou košili nebo pyžamo někdy už nosil každý z nás. Je to velmi oblíbený oděvní materiál a to především díky své jemnosti a odolnosti. Často využívaný je i jako bytový textil. Je přeci velmi příjemné za chladných nocí přikrýt se peřinou ve flanelovém povlečení. Flanel i poslepu poznáme hned na první dotek. Má specifickou jemnost díky „počesanému vlasu“. Jedná se o hustě tkanou látku z bavlněné příze, která je upravena „počesáním“ a právě díky této technice získává flanel své typické vlastnosti jako je hřejivost, měkkost, jemnost a lehkost. Nejkvalitnější flanel je vyráběn ze 100% bavlny a má vysokou gramáž 195 g/m2.

Spaní ve flanelu

Postel je místo, kde strávíte krásnou třetinu svého života. Nejvhodnější materiálem na spaní je bavlna. Je měkká, příjemná na dotek, navíc prodyšná a savá. V noci se mnoho z nás potí a právě povlečení ze 100% bavlny je pro takové okamžiky ideální. Bavlněné tkaniny existují v mnoha úpravách, tou nejlepší do zimních měsíců je flanel, který z naší postele vykouzlí hřejivé místo. Zvláště pokud patříte k lidem, kteří mají věčně studené ruce a nohy, nebo se jen rádi choulí do teplých peřin. Právě pro vás je flanel jako stvořený. U flanelu je bavlna hustěji tkaná a vyčnívají z ní jemná vlákna, která způsobují, že nás povlečení doslova hladí. Díky své jemnosti je toto povlečení vhodné nejen pro dospělé, ale i pro děti a miminka, jejichž pokožka je velmi citlivá. Širokou nabídku flanelového povlečení ze 100% bavlny pro dospělé a děti nabízí český e-shop Goldea.

Jak pečovat o flanel

Aby vaše flanelové povlečení bylo dlouho jako nové, je potřeba dbát na určitá pravidla údržby. Nebojte, není to náročné, flanel jen potřebuje citlivější zacházení. „Flanelové povlečení perte na 40 C°, maximálně na 60 C°, vyšší teplota by už mohla poničit vlákna,“ radí Michal Kemp z Goldea. „I ždímání by mělo probíhat v nižších otáčkách do 800 za minutu, aby nedošlo k polámání vláken a snížení životnosti materiálu. Velmi důležité je prát povlečení naruby, především v případě, že je látka česána jen z lícové strany“, dodává odborník. Ale pokud chcete mít jistotu, že vám vaše barevné povlečení nevybledne, perte ho naruby vždy. Pokud máte povlečení se zipem, tak ho vždy zavřete, aby nedošlo k poškození látky. Flanel můžete sušit v sušičce, ale i zde volte program na jemné prádlo s nižší teplotou. Po usušení není potřeba povlečení žehlit, pokud jste jej správně pověsili nebo pokud ho hned po vyndání ze sušičky pěkně poskládáte. Jste-li zvyklí žehlit, tak jej žehlete jen z rubové strany. Uvidíte, že s jemnou péčí si tepla a jemnosti flanelu budete užívat velmi dlouho.

Zdroj foto. archiv spol.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.