sobota 18. května 2024

FeelEco radí, jak prát ekologicky a nejúčinněji

Praní oblečení je v mnoha domácnostech téměř každodenní činností, proto je důležité o něm přemýšlet tak, aby bylo co nejšetrnější nejen k nám, samotnému oblečení, ale i k životnímu prostředí.

Na co si při ekologickém praní dát pozor, aby bylo zároveň i stoprocentně účinné, vám poradí český výrobce přírodních produktů pro péči o tělo a domácnost FeelEco.

„Udržitelnost v mnoha ohledech je aktuálním tématem a jedním z aspektů je také udržitelná móda, pro kterou je zásadní i pečovat o své oblečení, aby bylo ve skvělém stavu a nemuselo se často obměňovat. Jeden ze způsobů, jak toho dosáhnout, je i šetrné praní, pro které jsme vyvinuli výjimečné produkty,“ říká Radek Marták, ředitel výzkumu a vývoje FeelEco.

Prášek nebo gel?

Obecně doporučujeme mít doma v zásobě obě varianty, protože oba tyto přípravky mají trochu odlišné vlastnosti. Prací prášek je například skvělou volbou na praní světlého prádla, protože obsahuje bělící složky. Oproti tomu gel je bez bělících složek a je tak vhodný především na barevné i tmavé tkaniny.  Sypký prášek také skvěle poslouží na silně zašpiněné světlé prádlo a dokáže účinně bojovat i s bělitelnými skvrnami.

Prací gel oceníte také ve chvíli, kdy potřebujete prát v ruce nebo na krátký program, protože působí okamžitě a snadno se rozpouští. Prací gely FeelEco jsou navíc více koncentrované a stačí menší množství než u konvenčních prostředků.

Mýdlové ořechy nejsou tak ekologické, jak se zdá

Jistě už jste slyšeli o mýdlových ořeších, které obsahují saponin a jsou jednou z možností, jak šetrně prát. Tato varianta se zdá jako nejvíce ekologická, ale nenechte se zmást. První problém je v jejich dovozu z Indie a Nepálu a další je jejich nefunkčnost. „Při praní v mýdlových ořeších dosáhnete prakticky stejných výsledků, jako když perete v čisté vodě. Jejich neúčinnost dokazují i opakované nezávislé testy,“ vysvětluje Radek Marták.

A co podomácku vyrobené prostředky?

Domácí výroba pracích prostředků je celkem snadná, ale také s sebou nese určité nevýhody. „Prací soda, ze které se standardně domácí prostředky vyrábí, se chová podobně jako sypké prací prášky není vhodná na tmavé prádlo, na kterém zanechává bílé stopy. Samotná soda pak také způsobuje rychlejší žloutnutí světlého prádla. Bohužel, domácí prací prostředky také prádlo zapírají a nechrání ani jeho barvy. Oblečení se rychleji poničí a musíte si pořídit nové, což nepovažujeme za udržitelnou péči,“ dodává Radek Marták.

Tipy pro efektivní a ekologické praní:

  • Zaměřte se na volbu přípravků. Sáhněte po takových, které mají složení ohleduplné ke zdraví i přírodě, jsou účinné, ale zároveň také šetrné k vašemu prádlu. Díky tomu budete mít jistotu nejen dobře vypraného oblečení, ale současně přispějete k tomu, aby vám dlouho vydrželo. Vyhnete se tak častému nakupování nového oblečení a ještě více podpoříte svůj udržitelný přístup.
  • V orientaci mezi pracími prostředky vám mohou pomoci i certifikace, které výrobky mají. Příkladem je certifikace EU Ecolabel, která hodnotí ekologické aspekty přípravku i jeho účinnost, nebo certifikace Vegan potvrzující složení bez obsahu živočišných látek.
  • Myslete na správně naplněnou pračku. Málo naplněná ani přeplněná pračka vám neudělají tu správnou službu. V obou případech riskujete, že se prádlo dobře nevypere a budete muset celý proces opakovat, čímž zvýšíte spotřebu vody i energií. Nevhodně naplněná pračka také urychluje poničení tkanin.
  • Perte oblečení podle doporučení na štítku. Díky tomu se opět vyhnete jeho poničení a tím nutnosti nakupování nových a nových kousků.
  • Pokud to oblečení umožňuje, perte při nižších teplotách 30 a 40 °C.

zdroj foto – archiv spol.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.