neděle 18. dubna 2021

ENIGMA – Muzeum Salvadora Dalího v Praze

Největší soukromá světová sbírka soch surrealistického velikána Salvadora Dalího, který by se letos dožil 115 let, zavítá do Prahy. Od čtvrtku 12.12. mohou návštěvníci shlédnou výstavu s názvem Enigma („Tajemství“) v nově vzniklém muzeu v Opletalově ulici v Praze.

Muzeum Salvadora Dalího představí návštěvníkům unikátní výstavu zahrnující ty nejzajímavější sochy z období, kdy se Salvador Dalí velmi přiblížil Sigmundu Freudovi, slavnému rakouskému psychologovi, který byl mimo jiné i neurologem a filozofem.

„Toto muzeum má název Enigma neboli „tajemství“ a Prahu jsme si vybrali i z toho důvodu, že má pověst takového mysteriózního a tajemného města. Tento koncept výstavy byl vyvíjen několik let a Praha se do něj velmi hodila.“ uvádí Roberto Panté, kreativní ředitel muzea. 

Jednotlivé exponáty jsou výsledkem toho, jak paranoia a mentální posedlosti, které se zmocnili Dalího mysli, dovedly umělce ke ztrátě vnímání skutečnosti. Klasické parametry, které v poli lidského života ztrácejí konzistenci, prostorové a časové deformace, se stávají měkké, neomezené, bez hranic nebo dodržování smyslu reality. Delirium iracionality je tak ztělesněno v obludných bytostech, zvířatech, formách, které lze interpretovat odlišně, plýtváním čímkoliv. Umělcův jazyk není okamžitě pochopitelný a velmi často ani neskrývá skutečný signifikantní význam, ale je to jen úzkost z překonání, komprese kontrastních tahů, která hledá formu, cestu ven.

Naprosto ojedinělá a svou odvahou a neotřelostí překvapivá výstava zahrnuje 15 soch nevyčíslitelné hodnoty ze soukromé sbírky slavného italského mecenáše umění Beniamino Leviho, který byl zároveň blízkým přítelem Salvadora Dalího. Mezi nejzajímavější exponáty patří bezesporu socha Space Elephant (Kosmický slon), Space Venus (Vesmírná Venuše) a Snail and the Angel (Hlemýžď a Anděl).

„Já jsem se Salvadorem Dalím seznámil kolem roku 1975, kdy jsem chtěl uvést výstavu surrealismu v Milánu a chyběli mi jeho obrazy, tak jsem se za ním vydal do Paříže.“ přibližuje počátky přátelství se slavným umělcem pan Beniamino Levi, ředitel Dalí Universe, společnosti specializující se právě na Salvadora Dalího. „Znovu jsem se s Dalím potkal o šest let později, kdy jsem se přestěhoval do Paříže. Tenkrát jsem si také poprvé zakoupil jeho dvě sochy. Vystavoval jsem je na různých místech po světě a viděl jsem, že je o ně velký zájem. Řekl jsem si proto, že je nebudu prodávat, ale naopak že bych si chtěl pořídit větší množství soch od Dalího. Začal jsem je tedy kupovat na různých aukcích. Bohužel jich, ale nebylo dostatek, tak jsem se opět vrátil za Dalím a s pomocí jeho manželky Galy jsem jej přesvědčil, aby vytvořil nové sochy.“ doplňuje pan Levi. 

Kromě soch se návštěvníci muzea Enigma v Praze mohou také těšit na padesát grafik tohoto svérázného španělského malíře, včetně jednoho z nejznámějších děl – L’oeil Fleuri, jehož originál do pražského muzea zapůjčil opět sám pan Levi. Ke zhlédnutí bude i speciální kolekce skleněných soch či sošky a šperky ve stylu Salvadora Dalího, které jsou vyhotoveny ze zlata a diamantů.

Zajímavostí je, že vybrané exponáty bude možné si na místě zakoupit.

Muzeum Enigma se nachází v Opletalově ulici 1535/4 v Praze a výstava je návštěvníkům zpřístupněna denně od 9 do 20 hodin. Cena plného vstupného je 320 Kč, děti do 6 let mají vstup zdarma a studenti mohou využít zvýhodněného vstupného za 160 Kč.

www.daliprague.cz

Zdroj foto: archiv spol.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.