pondělí 4. prosince 2023

Důkladný vánoční úklid se vším všudy! Jak uklidit tak, abyste měli během svátků pokoj?

Svátky klidu se neúprosně blíží a vy si říkáte, že by se s tím nepořádkem všude kolem mělo něco udělat? Právě teď je čas na důkladný vánoční úklid! Podívejte se na tipy, jak uklidit tak, abyste měli na dlouhou dobu vystaráno a užili si tu pravou sváteční pohodu.

Umyjte okna, aby vás Ježíšek našel 

Sundejte záclony a závěsy, vyperte je, omeťte prach z parapetů a pusťte se do práce, protože okna se sama neumyjí. Nejprve se vrhněte na okenní rámy a parapety, pak vyměňte vodu a zaměřte se na skla. Pokud byste postupovali v opačném pořadí, hrozí, že skla při mytí rámů opět zašpiníte a přiděláte si tak zbytečně práci. Důležitý je také směr, kterým budete okna mýt a leštit. Jednu stranu byste měli mýt odshora dolů a druhou zleva doprava, jedině tak odhalíte, kde máte šmouhy.

Zbavte se nezvaných návštěvníků rychle a efektivně

Vánoce jsou sice svátky, kdy bychom měli pohostit každého nezvaného hosta, roztoči mezi ně ale rozhodně nepatří. Tito návštěvníci kteří navíc nejsou viditelní pouhým okem a žijí v každé domácnosti – mají nejradši matrace, polštáře a lůžkoviny. A jak si s nimi poradit? Nejefektivnější je suchý led. „Suchý led stačí nasypat na matraci a nechat působit. Velkou výhodou je, že čištění probíhá v suchu, protože suchý led sublimuje. To znamená, že netaje, ale vypařuje se,“ vysvětluje Dita Punčochářová ze společnosti SIAD, která suchý led vyrábí. Jde tedy o velmi snadný a účinný způsob, jak domácnost nepříjemných roztočů, kteří mohou způsobovat alergie, zbavit.

Udělejte si pořádek v potravinových skříňkách

Činnost, kterou nemá rád asi nikdo. Měli byste ale vědět, že čím více si na ní dáte záležet, tím méně často ji budete muset provádět. Pečlivým úklidem všech skříněk a poliček na potraviny získáte lepší přehled o tom, co kde máte, což výrazně usnadní vánoční pečení a vaření. Díky tomu můžete také ušetřit, nebudete totiž kupovat věci, které doma už jsou. Možná objevíte potraviny s prošlým datem spotřeby, které zbytečně zabírají místo. Co nepotřebujete, vyhoďte, a všechny regály pořádně vytřete.

Opomíjená položka na seznamu – spotřebiče

Právě spotřebiče jsou na úklidovém seznamu položkou, na kterou spousta lidí zapomíná. Všechny spotřebiče by se měly alespoň jednou za rok pořádně vyčistit – tak proč k tomu nevyužít vánoční úklid. Při čištění lednice, pračky, sušičky, mikrovlnné trouby i myčky zkuste využít spíše přírodní pomocníky, kterým důvěřovaly už naše babičky, tedy vodu s octem, sodou, citronem a solí. V kombinaci s mikrohadříky dokážou to, co chemické čisticí prostředky, a navíc jsou šetrné k životnímu prostředí.

Vytřiďte šatník!

Vánoce jsou o rozdávání radosti. Projděte svůj šatník, zda tam neleží kousky, které jste už roky nikam nevzali a které by třeba udělaly radost někomu jinému. Nejlepší je si u každého kusu oblečení vzpomenout, zda jste ho měli na sobě aspoň jednou za poslední rok. Pokud je odpověď záporná, nejspíš je načase se s ním rozloučit. Oblečení můžete nabídnout na internetu, to více obnošené odnést do kontejneru na textil, a pokud máte doma oblečení, ze kterého děti vyrostly , darujte ho do dětského domova. Vy budete mít ve skříni místo na oblečení nové a navíc tak uděláte dobrý skutek.

zdroj foto. adobe stock

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.