Úterý 18. května 2021

Čtyři tipy, jak ještě víc ušetřit s myčkou

Kvalitní myčka nádobí je neocenitelný pomocník. Ti, kdo ji už doma mají, na ni nedají dopustit; vědí totiž dobře, že ručně umyté nádobí nikdy není tak bezchybně čisté, jako to z myčky. A také, že je myčka zbaví neoblíbené činnosti, nepořádku v kuchyni i nepříjemného bouchání nádobím.

S myčkou ušetříte drahocenný čas i množství spotřebované vody. Můžete ale ušetřit ještě mnohem víc. Pokud vás zajímá, jak se zbytečně nepřipravovat o peníze, máme pro vás čtyři tipy odborníka.

  • Zvolte správný program

Některé myčky mají automatické programy, které si samy upraví teplotu a dobu mytí podle míry zašpinění. „Například myčka MORA IM 687 v neúspornější třídě A+++ má automatický program, který myje nádobí při teplotě mezi 45-65 °C. Myčka dovede sama zjistit, jak moc je nádobí znečištěné, a podle toho nastaví vhodnou teplotu i dobu mytí. Tím také optimalizuje spotřebu vody i elektrické energie. Navíc i při své standardní šířce 60 cm pojme díky jedinečnému konstrukčnímu řešení velmi nadstandardních 16 sad špinavého nádobí. Takže dobře poslouží i po opravdu velké hostině. A vystačí si jen s 9,6 l vody,“ říká Jana Neuszerová, odbornice značky MORA.

ECO program myje zpravidla při 50 °C a je nejúspornější z pohledu spotřeby vody a energie. Hodí se pro mírně znečištěné nádobí. Trvá však zpravidla nejdéle.

Pokud ale spěcháte a nádobí je málo znečištěné, některé myčky nabízejí i velmi krátký program. „Například právě myčka MORA IM 687 je vybavená rychlým hodinovým programem při teplotě vody 55 °C, který lze s funkcí RychléMytí zkrátit na pouhou čtvrthodinu. Tento program se používá na mírně zašpiněné sklenice a porcelán, například na šálky od kávy,“ doplňuje Jana Neuszerová.

„Pro velmi špinavé nádobí, jako jsou například hrnce a kastroly s připáleninami, je potřeba zvolit intenzivní program s vodou o teplotě 70 °C. Intenzivní program v kombinaci s funkcí ExtraHygiena pak umožňuje mytí při teplotě 75 °C, která postačí k eliminaci většiny bakterií z nádobí s velmi vysokými nároky na hygienu – jako jsou kojenecké lahve a kuchyňská prkýnka. Pokud toto nádobí myčku nezaplní, můžete přidat talíře, misky a podobně,“ dodává Jana Neuszerová.

  • Myjte v pravý čas

Pokuste se zapínat myčku až ve chvíli, kdy je zcela zaplněná – snížíte tak počet mycích cyklů. Hravě se tak dá ušetřit nejen voda, ale také elektrická energie. Některé myčky mají i funkci pro ½ náplň. Ta přizpůsobí mycí program tak, že poloprázdná myčka spotřebuje méně energie a vody.

  • Neohřívejte vodu zbytečně

Další cennou energii můžete ušetřit tím, že pokud to spotřebič umožňuje, připojíte myčku pomocí speciální přítokové hadice přímo na teplou vodu. Myčka totiž spotřebuje největší množství energie právě na ohřev vody. Proč tedy ohřívat vodu, kterou už v bytě nebo v domě beztak máte k dispozici ohřátou?

  • Sušte vzduchem

Další úsporu představuje možnost přirozeného dosušení nádobí vzduchem při otevřených dvířkách myčky. „Například zmíněná myčka MORA IM 687 má funkci SušeníPlus, kdy se po dokončení mycího cyklu dvířka myčky automaticky pootevřou, aby mohla odejít zbytková pára. Vzduch přirozeně proudí do myčky i ven, a z myčky za chvíli vyjmete dokonale lesklé a suché nádobí. Dokonce i plastové nádobí bude bez kapek vody. Tento systém je velmi efektivní: jde o přirozeně rychlé sušení při nízké spotřebě energie,“ radí Jana Neuszerová. Nezapomeňte, že pokud je myčka vestavěná, okolní nábytek a zejména spodní hrana pracovní desky musí být odolná vůči kondenzaci nebo opatřená parotěsnou fólií či jinou difúzní bariérou.

Zdroj foto: archiv spol.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.