středa 21. dubna 2021

Co jíst před a po cvičení? Odborníci ze STOB vám poradí

Máme pro vás praktické tipy, jak se správně stravovat před cvičením i po zátěži. Cílíme na to, aby vám nebylo během cvičení těžko a zároveň, aby vaše svaly měly dostatek energie na regeneraci. Máte-li ale raději výlety do přírody během horkých letních dnů než cvičení v posilovně, nechte se inspirovat ideálními svačinami, které si jednoduše vezmete s sebou, a které se po cestě určitě nezkazí.

Do cvičení se pustil alespoň jedenkrát za život každý z nás. Jak ale správně jíst, aby nám nebylo během cvičení těžko a svaly po zátěži dokázaly zregenerovat? S tím už si nemusí umět každý poradit. Naštěstí jsou tu výživoví poradci a odborníci, kteří dokáží na takové otázky odpovědět. Odborníci ze společnosti STOB, kteří pomáhají lidem zdravě hubnout, vědí, že pro maximální sportovní výkon, zvyšování kondice, vytrvalosti, síly i pro redukci váhy je důležité nejen to, co jíme v době cvičení, před a po něm, ale že roli hraje celodenní strava a celkový životní styl, který dlouhodobě dodržujeme.

„Vždy záleží, v jakou část dne pohybovou aktivitu vykonáváte. V každém případě si můžete 1-3 hodiny před cvičením dát klasické větší jídlo (snídani, oběd, večeři). S klidem si můžete dopřát kombinaci složených sacharidů s přiměřeným obsahem vlákniny, bílkoviny a přiměřeného množství tuku. Naopak se vyvarujte těžkým tučným jídlům, která by vás zatížili na několik hodin“ tvrdí Hana Pávková ze společnosti STOB.

Před cvičením si dopřejte ovoce nebo tyčinku YES!

Pokud cvičíte rovnou po probuzení zkuste před cvičením zařadit lehce stravitelnou svačinku bohatou na rychle využitelné sacharidy – např. ovocné smoothie, kus ovoce, můžete zkusit i banán s jogurtem či domácí rýžovou kaši s jablkem, vhodné jsou i ovocné tyčinky. Preferujete-li spíše cvičení v odpoledních či večerních hodinách, doporučujeme doplnit energii v dostatečném časovém předstihu před samotným cvičením. Taková svačina může obsahovat kromě sacharidů i více bílkovin a kvalitních tuků. Vhodnou svačinou by v takovém případě mohla být i proteinová nebo ořechová tyčinka. V případě tyčinek je ale třeba vybírat kvalitní výrobky s vhodným nutričním složením, což splňuje např. YES! tyčinka s mandlemi a mořskou solí.

Po cvičení si dejte něco pro správnou regeneraci

Pokud chcete zlepšovat svůj výkon nebo jít cvičit hned další den, je žádoucí podpořit co nejrychlejší regeneraci a ihned po cvičení doplnit sacharidy, ideálně v kombinaci s bílkovinami. Cílíte-li spíše na snížení hmotnosti, můžete svačinu o 1-2 hodiny po cvičení odložit. „Každopádně si ale cca do 2 hodin po cvičení dejte klasické jídlo, jinak byste mohli přijít o pracně vybudované svaly, protože by tělo na obnovu svalového glykogenu využívalo ve větší míře i bílkoviny,“ radí Hana Pávková, odborník ze společnosti STOB.

Chystáte se spíše na výlet, než do posilovny? Nezapomeňte na svačinu, která se lehce nekazí

Letní počasí, minimum vládních opatření a prázdninové dny lákají na výlety. Ovšem naplánovat trasu a nezapomenout si s sebou nabalit ideální svačinu, je často nelehký úkol. Zajisté víte, že se případně dají po cestě zakoupit různé druhy snacků. Nejčastěji to jsou ale klobásky, hranolky, chipsy, zmrzlina, točené pivo či limonády, které nejsou zrovna nutričně hodnotnou svačinou. „Proto je lepší mít s sebou vždy vhodnou svačinku a tu případně přivézt zpátky domů než si vybírat mezi nevhodnými jídly,“ říká Hana Pávková, odborník ze společnosti STOB.

Příjemné osvěžení vám na výletě dopřeje ovoce či zelenina. Pro doplnění energie se hodí i sušené ovoce, ořechy anebo tyčinky různých druhů a příchutí. V poslední době se těší opravdu velké oblibě proteinové a ořechové tyčinky. Nicméně u jejich výběru je potřeba dbát na kvalitu surovin i nutriční hodnoty – obsah bílkovin, množství cukrů, tuků a nasycených mastných kyselin.

Doporučit vám zcela jistě můžeme tyčinky YES!, které obsahují jen kvalitní suroviny. Ořechové tyčinky se vyznačují vysokým obsahem vlákniny, kvalitních tuků a proteinu. V jedné tyčince je obsaženo jen okolo 5-7 g cukru. Pokud máte ekologické cítění, pak se vám budou také zamlouvat jejich recyklovatelné papírové obaly,“ doporučuje Hana Pávková, odborník ze společnosti STOB. Tyčinky obsahují také kvalitní čokoládu s vysokým procentem kakaa. YES! ořechové tyčinky jsou vhodné pro vegetariány a neobsahují lepek. Nyní si můžete pochutnat také na novince YES! s pekanovými ořechy, banánem a hořkou čokoládu. Více se dozvíte na webové stránce https://www.yessnacks.cz/.

Zdroj foto: archiv spol.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.