sobota 26. listopadu 2022

České zlatnictví JK Jitka Kudláčková představuje unikátní kolekci Kubistik

Romantickému vzezření šperků, na které jsme povětšinou zvyklí, se vymyká kolekce Kubistik z dílny českého zlatnictví JK Jitka Kudláčková. Vytvořil ji designér a zlatník firmy Josef Kozák.

Tváří kolekce Kubistik se stala profesionální tanečnice a finalistka soutěže StarDance 2019 Natálie Otáhalová. Kubistik vyniká techničtějším i unisexovým pojetím šperků, takže si v ní to své najdou jak ženy, tak muži. Je oslavou oblíbeného uměleckého směru počátku 20. století, především pak architektury. Přesvědčit se o tom můžete v showroomu zlatnictví v budově Filadelfie na Praze 4 nebo na www.jk.cz.

Josef Kozák, který je součástí uměleckého týmu zlatnictví JK Jitka Kudláčková již sedm let, se dříve věnoval restaurování historických předmětů, ale vždy toužil vytvořit něco svého. V JK mu k tomu dali příležitost a vznikla kolekce Kubistik, která je minimalistická jako umělecký směr, z něhož vychází, avšak zároveň rafinovaná. Kolekce je protipól organických motivů, posun k minimalismu a obnažení surového materiálu bez příkras.

Inspirací pro kolekci se staly věci, které kolem sebe vídáme, jako například Dům u Černé Matky boží, Kovařovicova kubistická vila či kubistický trojdům pod Vyšehradem. „Mám rád technické věci, což se odráží i ve vzhledu šperků Kubistik. Skvělé také je, že na kolekci vidíte různé barvy, odlesky, a přitom se jedná stále o jeden materiál,“ říká o kolekci její autor Josef Kozák a dodává: „Měl jsem představu, že jedna část bude umělecká linka, čistý kubismus, a pak bych rád ještě v kolekci ukázal lidem poctivou práci se surovým zlatem. Chtěl bych tento kov představit jinak, než jak ho lidé znají z výloh. Možná podobně jako sochař jsem vyšel z hmoty, s níž pracuji. Vše se točí kolem ústředního motivu surové koule.“

Kolekce již nyní obsahuje různé kousky od náušnic přes prsteny po náramky či manžetové knoflíčky, ale dochází k jejímu postupnému rozšiřování. Své uplatnění v ní našly kameny, které ve špercích příliš k vidění nebývají, jako například černý onyx či barevné acháty. Kombinace určité surovosti, jednoduchosti a neotřelosti je přesně tím, co na kolekci osloví i muže, kteří si zatím na šperky příliš nepotrpí.

Minimalismus bez zbytečných příkras

Šperky z dílny JK Jitka Kudláčková vynikají svou různorodostí, originalitou a poctivou zlatnickou prací, také zde rádi dají prostor zajímavým nápadům, ostatně kolekce Kubistik je toho důkazem. Vznikala zhruba tři čtvrtě roku a primárně bylo využito metody ztraceného vosku a lití. Její unisexové pojetí má za cíl rozšířit nabídku pánských šperků, avšak vyberou si z ní i ženy. „Vnímám u kolekce její velkou variabilitu, to, že se nemusíme omezovat v tom, jestli to má muž či žena, u jednotlivých kousků se také jako u jiných kolekcí dají se uzpůsobit velikosti. Několik kousků z kolekce jsme ukázali před oficiálním představením našim zákazníkům a musím říct, že nás mile překvapily kladné reakce. Připisujeme to i tomu, že kubismus je takovým českým fenoménem. Josef při práci pozoroval kubistické budovy a další věci v Praze, které s tím souvisí,“ říká Dušan Mlynarčík, ředitel JK Jitka Kudláčková.

Šperky očima tanečnic
Kolekce Kubistik má zkrátka šmrnc, jenž dokonale vyjadřuje žena, která se stala její tváří – tanečnice a nově také herečka Natálie Otáhalová. „Do této kolekce jsem se zamilovala a za spolupráci, na kterou jsem okamžitě kývla, jsem opravdu moc ráda. Šperky jsou osobité a jejich nositel či nositelka rozhodně upoutá pozornost. Celá kolekce působí neotřele svými tvary, zdobením i barvami,“ prozradila Natálie, co ji na kolekci Kubistik okouzlilo. Sama hrdě nosí prsten z této kolekce, který si okamžitě zamilovala. Některé kousky si také dovede představit na svém partnerovi Janu Onderovi, který na představení kolekce nechyběl.

A jaký tanec by podle ní nejlépe tuto kolekci vystihoval? „Šperky Kubistik jsou elegantní, a přitom vynikají, hodila by se mi k nim rumba, která je jemná a vášnivá zároveň, nebo i paso doble,“ dodala tanečnice.

Speciální aranžmá

Specifičnost kolekce Kubistik je doplněna i výrazným aranžmá v showroomu, k jehož vytvoření přizval Dušan Mlynarčík výtvarníka a designéra Petra Lukáše Racka. Jeho do konceptu skvěle zapadá. „Vytvořil jsem něco, co připomíná kubistickou stavbu, konkrétně tvary i hrboly omítky. Součástí jsou i kontrastní matné černé plochy, na kterých mohou šperky zářit,“ uvedl výtvarník.

Zdroj foto: Michal Linhart

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.