Čtvrtek 21. ledna 2021

cyclists on red cycle lane

Budou během babího léta cestovat Češi ve městech více na kolech?

Provoz městské hromadné dopravy se po prázdninách vrací do běžného režimu. Povinnost cestovat s ochranou obličeje, která znovu platí od 1. září, ale bude pravděpodobně znamenat spíše nestandardní podmínky.

Jarní zavedení hygienických opatření řadu lidí od MHD odrazovala a cestující pro své pravidelné cesty volili jiné alternativy. Jednou z nich se stala jízdní kola, o která byl během jara i léta enormní zájem, což potvrzují také prodejci. Dá se očekávat podobná situace i nyní?

Konec prázdninového provozu znamená, že pravidelné linky budou jezdit častěji především v pracovních dnech a dopravních špičkách. To by v minulých letech znamenalo také vyšší počet přepravených osob, letos tomu tak spíše nebude. Jak ukázala situace na jaře, zájem Čechů o využívání prostředků hromadné dopravy výrazně klesl a v některých městech se ani po zrušení povinnosti nošení roušek nevrátil k úplnému normálu z minulých let.

Koronavirová krize a její dopady budou už navždy symbolem tohoto roku. Jsou však oblasti, kterým tato situace naopak nabídla nové příležitosti. Jednou z nich je cyklistika. Ta má u nás již tradiční popularitu, v tomto roce ale zaznamenala opravdový boom. Řada Čechů vyměnila MHD za svá jízdní kola a začala je využívat i jako způsob každodenní dopravy po městech.

Lidé zjistili, že kolo může být ideálním dopravním prostředkem i pro městskou přepravu. Po letech vytáhli kolo i ti, kterým se na něj už dlouho jen prášilo ve sklepě,“ uvádí Martin Kudrna, ředitel obchodu s cyklistikou bikero.cz. Výrazně se zvýšil také zájem o pořízení nového kola a cyklistických potřeb, což dokazují i údaje z prodejů. „Meziroční nárůst jsme měli ve výši 400 % a díky velkým zásobám, které jsme si vytvořili na začátku krize, jsme připraveni i na další vlnu zvýšeného zájmu českých zákazníků“ doplňuje Kudrna.

Do práce i na nákup

Během letních prázdnin vyráží spousta Čechů na cyklovýlety do přírody a mimo velká města. Není tak divu, že se s letošními limity pro cestování do zahraničí zvedl zájem o dovolenou na kolech v ČR. Kol ale přibylo i ve větších městech, a to nejen během karantény. Dle dostupných zdrojů se v některých městech počet cyklistů dokonce zdvojnásobil. Na rozdíl od aut není potřeba řešit často složité a drahé parkování, někde může kolo dokonce cestu zkrátit. Pro ty, kteří si fyzicky netroufají na klasické kolo, jsou tu ta elektrická. „Mnoho lidí si ke kolu našlo cestu a už u cyklistiky zůstane. Také v mém okolí mám mnoho známých, kteří ze strachu vyměnili metro či tramvaj za kolo a už se jim nechtělo vracet zpět do přeplněných vagónů,“ potvrzuje Kudrna.

Všechny tyto faktory a zkušenost z jarních měsíců naznačují možné pokračování tohoto trendu také nadále, i když hlavní letní sezóna je již u konce. Meteorologové ale slibují i v následujícím období poměrně přívětivé počasí, září má být teplotně dokonce mírně nadprůměrné.

zdroj foto – archiv istock

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.