pondělí 3. října 2022

Baobab. Setkání se stromem života

Český výrobce přírodních potravin NATU pokračuje ve své letní poznávací cestě kolem světa. Tentokrát staví v Africe, kde roste jeden z nejpozoruhodnějších stromů na světa, baobab. Baobab, který by si nejeden cestovatel mohl splést s nohou gigantického slona, známe díky Malému princovi všichni. Už ne každý ale možná ví, že domorodí obyvatelé jej nazývají stromem života a na západě jsou jeho plody považovány za potravinu budoucnosti.

Baobab dokáže vyrůst až do třicetimetrové výšky a jeho nekonečný a obdivuhodně široký kmen by objaly jedině pětimetrové ruce. Abyste si listnatou korunu prohlédli zblízka, potřebujete dalekohled. Už zdálky o sobě dává baobab vědět, že je opravdovým superstromem.

“Baobab není fascinující jen na pohled. Existuje řada důvodů, proč mu v Africe říkají “strom života” a už dlouho se využívá v tamním léčitelství. V západním světě jsou dnes jeho plody považovány za potravinu budoucnosti. Například jsou nesmírně bohaté na vlákninu, vápník a vitamín C, kterého obsahují víc než většina známějších superpotravin. V NATU je máme ve formě RAW bio sušeného prášku,” říká Kamila z NATU.  

Zázraky baobabu, které mají nádech skutečného tajemství, není radno tak docela rozkrývat. Naše fantazie si s nádherným stromem poradí nejlépe, ale i tak pro vás trochu odhalíme.

Pokud vás cesty zavedou do Senegalu nebo na Madagaskar, dostane se vám pohoštění ve formě osvěžujícího nápoje z baobabových plodů. V lokálním jídle možná dostanete baobabové listy, které se tu jedí jako zelenina, a taky baobabový olej, jenž se přidává i do (nejen) lokální kosmetiky a v globálním beauty světě je z něj teď velký hit.

Z baobabu připravují místní ženy náhražku mléka a kávy, rozemleté slupky plodů se kouří jako tabák. A to stále ještě není vše – z různých částí baobabu (oplodí a kmene) získávají domorodci vlákna na výrobu oblečení, plachet, provazů, rybářských sítí a spoustu dalších, pro život nezbytných věcí. No a duté kmeny už neživých stromů se uplatňují v africké architektuře – dá se v nich bydlet nebo třeba provozovat bar. 

I s NATU práškem z baobabu se ovšem dají dělat velké věci. Doporučujeme jej jen tak rozmíchat ve vodě nebo přidávat ráno do snídaní a do svačin pak během dne. Večer ho můžete v rámci beauty rituálů přimíchat do pleťových olejů či masek.  A nezapomeňte na superkaši NATU Baobab s malinami a ostružinami. 

Baobab BIO prášek naleznete na e-shopu www.natu.cz.

Zdroj foto: archiv spol.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.