Pokud by se koronavirus přenášel primárně prostřednictvím kapének, které rychle klesají k zemi přibližně 1 až 2 metry od nakažené osoby, bylo by používání roušek a udržování dvoumetrových rozestupů dostatečnou prevencí. Kdyby se ale koronavirus přenášel i prostřednictvím aerosolů, může vydržet ve vzduchu celé hodiny a roušky ani rozestupy nemusejí přinášet dostatečnou ochranu. Detailní informace o tom, jakým způsobem se SARS-CoV-2 přenáší, však zatím známy nejsou.
Proto začali někteří odborníci poukazovat na to, že je v rámci prevence šíření koronaviru v uzavřených prostorech vhodné kromě používání roušek a dodržování rozestupů také intenzivněji větrat a čistit vzduch. Do zkoumání vlivu čističek vzduchu na hladiny virů přenášených aerosoly se proto pustila i společnost Philips. Tedy firma, která se v oblasti zdravotnických technologií pyšní dlouholetou tradicí a jejíž tým věnující se problematice čištění vzduchu čítá více než 100 vědců, lékařů a inženýrů. Nejnovější čističky vzduchu Philips pro domácí použití jsou vybavené inteligentním senzorem, který skenuje vzduch v místnosti 1000krát za vteřinu, a čističky následně odstraňují ze vzduchu v místnosti ultrajemné částice, prach, alergeny, škodlivé plyny či bakterie a viry.
V současné době probíhá intenzivní klinické testování, zda si čističky Philips skutečně dovedou poradit i se SARS-CoV-2. Již teď ale existuje klinická studie, která potvrzuje, že HEPA filtry používané u čističek Philips dokážou odstranit 99,9 % částic od velikosti 3 nanometrů[1] – tedy menších, než je nejmenší známý virus[2]. Nezávislý institut rovněž potvrdil, že čističky vzduchu Philips odstraňují 99,9 % virů chřipky (H1N1) do deseti minut po spuštění čističky[3].
„Stejně jako u virů H1N1 jsme požádali o spolupráci renomovanou laboratoř, která účinnost našich čističek při odstraňování SARS-CoV-2 ze vzduchu v místnosti prověří. Samozřejmě i pokud se účinnost potvrdí, nejsou čističky vzduchu samy o sobě schopné zabránit šíření koronaviru. Fungují pouze ve vnitřním prostředí a odfiltrovávají částice ze vzduchu, nikoliv například z povrchů. Jsme ale přesvědčeni, že by se čističky vzduchu mohly stát součástí širšího plánu ochrany proti koronaviru a že by bylo vhodné je kromě domácností používat například i ve školách, kancelářích, ordinacích a dalších veřejných prostorech,“ uzavírá Paul Karafotas, ředitel společnosti Philips pro střední Evropu.
[1] IUTA report UN2-170928-T5599900-100.2 – Measurement of the deposition efficiency of FY3433 type filter for 3 nm NaCl particles
[2] Chen et al, 2020. Epidemiological and clinical characteristics of 99 cases of 2019 novel coronavirus pneumonia in Wuhan, China: a descriptive study. Lancet, 395(10223): 507-513
[3] Microbial Reduction Rate Test conducted at Airmid Healthgroup Ltd. tested in a 28.5m3 test chamber contaminated with airborne influenza A(H1N1). According to the U.S. EPA, an air purifier by itself does not protect against COVID-19 but can be part of plan to protect yourself and your family.
zdroj foto – archiv pixabay