neděle 18. dubna 2021

5 Otázek pro …

Jachtař David Křížek zažil turbulentní rok 2020. Pandemie výrazně ovlivnila jeho plány na sportování na moři, při kterém se neobejde bez dalekohledu. Známý propagátor jachtingu se ale na oplátku mohl více věnovat rodině.

Letos chce být na moři častěji, začal už v únoru během soustředění na Sicílii.

Co zajímavého a dobrodružného jste v posledním roce podnikl? Jaké jsou vaše plány pro letošní rok?

Vloni jsem od ledna trénoval juniorský tým v Barceloně, kde se v únoru odjel i velmi extrémní závod. V březnu už jsme nemohli odletět a všechno vybavení nám zůstalo ve Španělsku. Od dubna jsme ale již opět trénovali a naše skupina narůstala. Byli jsme na Nechranicích, na Lipně, na Nových Mlýnech. Cesty do zahraničí nepřipadaly v úvahu. Až podzim, kdy jsme byli jen na Slovensku a v Itálii. Bylo zrušeno naprosto vše. Mistrovství světa i Evropy i většina závodů Evropské série. Věnoval jsem se tedy tréninku na domácích vodách, fyzickým aktivitám různých druhů, od října pracuji na fyzické přípravě a každodenním koupání v ledové kádi. Uchvátilo mě kitování na zamrzlém Lipně.

Jakou máte zkušenost s produkty Canon? Čím nejvíc vám pomáhají?

Mám starší fotoaparát Canon a dva objektivy. Ten větší má přiblížení 300, což je na jachting ideální. Používám jej při trénování na regatách, kdy mohu detailně nafotit chyby v nastavování lodě i v technice. Jinak používám skvělý dalekohled Canon 14×32 IS. Ten je pro moji práci absolutně nezbytný. Má skvělé přiblížení, ale především stabilizátor, který je ještě důležitější. Mohu tak sledovat chyby mých svěřenců během závodu, ale pomáhá mi i během tréninků pro větší bezpečnost týmu, když se např. některá loď převrátí, tak mohu překontrolovat posádku. Sám dalekohled používám v závodech na námořních lodích. Sleduji vývoj větru, počínání soupeřů a zvodní trať.

Jak je pro vás osobně důležitá moderní technika na cestách?

Mám rád všechny technické novinky a moderní technologie. Je to pro mě zábava a zároveň mě to posouvá. Snažím se včlenit nové věci i do tréninku.

V čem je pro vás osobně pandemie největší výzvou? V čem vás naopak nejvíce brzdí?

Od listopadu dělám pravidelné nedělní on-line přednášky, začal jsem přes internet komentovat velké světové regaty a vzdělávám se v rámci coachingu novozélandského trenéra. Snažím se být tedy více on-line, což mě umožňuje být prakticky kdekoliv a jen se občas připojit. Problém je s cestováním a možností tréninku a především závodění. Mohl bych odjet na moře a jen se plavit, ale mám rodinu a táhne mě to napůl domů a napůl na moře. Navíc jsem soutěživý a potřebuji souboje na vodě.

Kde byste teď byl, kdyby nebylo pandemie? Jsou naopak nějaká místa, která jste začal objevovat jen díky pandemii?

Asi už bych byl v Barceloně. Opatření jsou stále přísnější. Už se nedá na nic čekat, v únoru jsem začal trénovat na Sicílii. 

Byl jsem hodně s rodinou a vyrážíme často do nedaleké přírody. Taky poznáváme krásy Česka s mnohem menším počtem turistů. 

Zdroj foto: archiv Davida Křížka/PR ag.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.