neděle 17. ledna 2021

5 Otázek pro …

Kniha Životopis bez cenzury spatřila světlo světa na podzim loňského roku a přední český sexuolog si ji nadělil jako dárek ke svým 80. narozeninám. Prožíval nostalgii při sepisování pamětí? To i mnohem více nám stihl prozradit v našem krátkém rozhovoru….

  • V letošním roce jste oslavil 80. narozeniny, ke kterým jste si nadělil dárek v podobě knižního vydání svého životopisu. Jak dlouho trvalo sepsání vašich pamětí?

Napsal jsem už skoro dvacet knih a ta poslední „Životopis bez cenzury“ mi šla nejrychleji. Nebylo to následkem nějakých spisovatelských zkušeností, ale měl jsem na to více času. V důsledku první vlny koronakrize, která v plné šíři propukla zrovna v den mých osmdesátých narozenin v březnu 2020, mi odpadly četné přednášky a besedy. Seděl jsem většinu času doma a na začátku druhé vlny v září byla už kniha hotová.  

  • Pociťoval jste nostalgii, když jste se v myšlenkách vracel ve svém životě o několik desítek let zpět?

Na napsání životopisu má člověk v životě jenom malé časové období od chvíle, kdy má dost zážitků, které dokáže kriticky zhodnotit, až do okamžiku, kdy většinu z nich zapomene. Na nostalgii není čas.  

  • Jste jedním z nejznámějších českých sexuologů, najdeme i ve vašem životopisu nějaké rady z tohoto oboru?

Knižním radám člověk zpravidla moc nevěří. Mám v knihovně třeba knihu „Jak se stát milionářem“ a jsem přesvědčen, že nejen já, ale nikdo z dalších čtenářů se milionářem nestal. Ty moje rady jsou víceméně skryté. Aby se člověk vyvaroval některých blbostí. Bohužel ani tady čtenář někdy neposlechne. Pak mám ale zadostiučinění: „Vždyť jsem vám to říkal!“

  • Proč jste se rozhodl knihu vydat právě ve vydavatelství TAXUS Ivo Tomana, který doposud vydával pouze svoje knihy zaměřené na motivaci?

Můj nakladatel a „zaměstnavatel“ Ing. Toman je člověk na svém místě. Je vynikajícím manažerem nejen v teorii, ale i v praxi. Vymyslel třeba i titul mé předposlední knihy „Zvíře nadržené“. Kniha byla vydána v jiném nakladatelství, ale ten titul z ní udělal bestseller.  

  • Máte nějaké plány pro rok 2021, třeba vydání další knihy?

Touto svou poněkud vtipnou a ironickou životní bilancí mám na nějaký čas splněn plán. Napadá mě v poslední době frekventované téma o sexuálním obtěžování. Už to mám tak trochu v hlavě. 

zdroj foto: archiv Radima Uzla

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.