neděle 17. ledna 2021

5 Otázek pro …

Odborník na téma motivace, úspěchu a osobního rozvoje přichází s novinkou. Ivo Toman napsal knihu Debordelizace vztahů, která se komplexně věnuje vztahům. Na toto téma připravil také přednášku a chystal se vyrazit na tour, ale bohužel zasáhla druhá vlna koronaviru, proto se na svém webu věnuje alespoň natáčení online přednášek.

Co vás vedlo k napsání knihy právě o vztazích? 

Napsal jsem už více knih na téma motivace, úspěchu či osobního rozvoje a v každé z nich jsem se vztahům nějak dotknul. Tak teď jsem se vztahům věnoval komplexněji. Připravil jsem velkou přednášku Debordelizace vztahů a pak i knihu se stejným názvem. 

Mají různé nefunkční vztahy nějaké společné rysy? 

Těch znaků nefunkčních vztahy je více. Jedním z nich je velký všeobecně rozšířený nesmysl, že protiklady se přitahují. To platí v elektromagnetismu, ale ne v mezilidských vztazích. Dřív nebo později naše různé povahové vlastnosti a zvyky způsobí, že se stáváme s tím druhým počítačovou mluvou „nekompatibilní“. 

Vztah začíná být nefunkčního postupně, kousek po kousku. Proto je třeba si dávat pozor na snahu trumfovat nad druhými tím, že je upozorňujeme na jejich chyby. Velkým problémem je, když už nechceme druhému naslouchat. A naprostý konec přichází, když jeden začne druhým pohrdat.

Existuje nějaká univerzální rada, aby naše vztahy fungovaly bez problémů a byly vyvážené? 

Jedna univerzální rada neexistuje. Na všemožná lidská trápení není a ani nemůže být jeden univerzální lék. Rad je tedy hodně, protože každý z nás je jiný a záleží i na mnoha okolnostech. Dá se ale najít několik vzorců, které se opakují. Například musíme společně najít moudrost na pochopení dvou věci:

1. Najít to, co nás rozděluje, a je to řešitelné. A pak to klidně řešit. 

2. Najít to, co nás rozděluje, a je to neneřešitelné. A udělat z toho tabu. Nebavit se o tom. Tolerovat druhého i s jeho tabu. Když se o tomto problému totiž začnete bavit, rychle to sklouzne do hádky, kterou stejně ani jeden nedokáže vyhrát trvale, protože oba cítí, že mají pravdu – jenže každý svou pravdu.

Byly vaše vztahy vždycky bezproblémové nebo jste také narazil třeba na toxické lidi a nějaký čas byli ve vašem životě, než jste je odhalil? 

Každý vztah má někdy nějaké problémy. Já nejsem výjimkou, o čemž svědčí i to, že už jsem jednou rozvedený. Na toxické lidi jsem samozřejmě také narazil a v knize Debordelizace vztahů jim věnuji celou kapitolu.  

Problém je, že toxické lidi často hned nepoznáte. A když to poznáte, je často pozdě: máte s ním dítě, jeho je to váš nadřízený v práci, rodič, sourozenec.

Toxičtí lidé přitahují problémy – sobě nebo jiným nebo sobě i jiným. Řešením je útěk, pokud to jde.  S nimi se nevyjednává, od nich se prchá nebo v práci dává výpověď. S toxickými lidmi ukončete své vztahy. Tyto lidi „nevyléčíte“. Musíte je odstranit ze svého života – debordelizovat. 

Knihu jste psal v první vlně koronaviru. Můžeme se po druhé vlně těšit na další knihu? 

Samozřejmě. Mám několik rozdělaných témat, jenže nevím kdy, to dokončím. Teď se věnuji nahrávání online přednášek. Můžete se tedy těšit na ně. Dvě z nich už najdete na mých stránkách www.IvoToman.cz. Pokud jde o knihy, tak jsem vydal v našem vydavatelství  životopisnou knihu Radima Uzla Životopis bez cenzury, kterou doktor Uzel napsal ke svým letošním osmdesátinám. Tuto knihu jsem osobně redigoval a moc jsem se při tom bavil. Je to velmi vtipné. 

Zdroj foto: archiv Ivo Toman

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.