Ze zdravotních důvodů se rozhodl letos vynechat halovou sezonu, ale vrací se zpátky do formy a v současnosti tvrdě trénuje v Jihoafrické republice v městečku Dullstroon. Jeho snem je uspět na letošních Letních olympijských hrách v Tokiu, které mají odstartovat 24. července.
Máte za sebou celou řadu úspěchů. Co na fyzickou zátěž ale říká váš organizmus?
Samozřejmě se hlásí stále častěji. Čím jsem starší, víc a víc si vážím těch chvil, kdy jsem zdravý a můžu trénovat bez omezení.
Starší? Je vám lehce přes 30…
Lehce přes 30 mi sice je, ale naběháno mám tak na 200 let. (smích)
Jaké zdravotní omezení vás trápí?
Silně se mi ozvaly kyčelní klouby, nejdřív pravý, teď levý. Na mistrovství světa v Dauhá jsem zaběhl slušný čas, ale na světovou špičku to nestačilo. Teď se dávám dohromady, protože Tokio se blíží a tam nechci chybět. Běžet v dresu s českou vlajkou na olympiádě, to je úplně nejvíc.
Co byste poradil sportovcům, třeba i rekreačním, aby si udrželi klouby zdravé?
Rozhodně, aby se o klouby začali starat včas. Ono je to pořád dobré a najednou se klouby ozvou. Takže přiměřený pohyb, i já se teď musím šetřit, vhodné je kolo nebo teď v zimě rotoped. Dostatek pohybu s nízkou zátěží. Zpevňovat svaly a šlachy.
A co stravování nebo nějaké doplňky?
Pokud vím, doplňků na klouby je spousta – a i tady platí začít včas. Já sám užívám přípravek Kamzík a jsem s ním spokojený. Dávkování je jednoduché a má dobré složení.
Zdroj foto: archiv J. Holuše