pondělí 19. dubna 2021

5 Otázek pro …

Položili jsme 5 otázek MDDr. Katerině Mourati, která vystudovala zubní lékařství na LF UK v Hradci Králové a pokračovala postgraduálním studiem ortodoncie na 1. LF UK v Praze. Nyní působí na pražské klinice Dental Office, kde se věnuje ortodoncii a pracuje s neviditelnými rovnátky od Beyli Dental.

Co vás přivedlo do Česka?
Přijela jsem studovat zubní medicínu, nejprve na Lékařskou fakultu UK v Hradci Králové. Specializaci v ortodoncii jsem získala v Praze, na 1. lékařské fakultě UK. Pak jsem začala dělat tady na klinice a už jsem tu zůstala.

Dá se v oblasti zubní medicíny hovořit o trendech?

Sledování trendů je čím dál výraznější součástí životního stylu, nejspíš je to i vlivem sociálních médií. Promítá se to i do vývoje ortodoncie. Dřív všechna „cool děcka“ nosila rovnátka s barevnými gumičkami. Teď je poptávka po tom, aby rovnátka byla co nejméně viditelná. Ideálně vůbec.

Změnily se za dobu vaší praxe ortodontické problémy, se kterými se na vás pacienti obracejí, nebo jsou stále stejné?

V ortodoncii se nezabýváme mnoha druhy problémů a diagnóz, jako je tomu v klasické stomatologii. V poslední době je velmi časté interdisciplinární propojování, ve kterém se kombinuje více oborů zubního lékařství, implantologie, protetika, parodontologie apod. Při těchto kombinovaných léčbách je velmi důležitá úzká spolupráce odborníků a dobré načasování.

Existuje spojení mezi zuby a psychickým zdravím?

Rozhodně, a začíná to už ve velmi nízkém věku. Děti umějí být kruté. Nevědí, že když si z někoho dělají legraci, můžou mu psychicky uškodit. A často jsou oběťmi šikany právě děti s křivými zuby nebo předkusem. Puberťáci k nám pak chodí s tím, že se stydí usmát, a dospělí říkají, že se radši usmívat úplně přestali. Výzkumy potvrzují, že se lidé po srovnání zubů opravdu smějí víc. My to vlastně vidíme i na fotkách pacientů před a po: na konci léčby se usmívají přirozeněji než na začátku.

Co dokáže vykouzlit úsměv vám?
Slunečný den, ten zaručeně!

Zdroj foto: archiv spol.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.