sobota 15. května 2021

5 Otázek pro …

Položili jsme 5 otázek známému česko-americkému malíři MAXIMOVI, který se rok po úspěšném Alchymistovi vrací do Prahy s výstavou Time Traveler.

Proč bychom si po výstavě Alchymista neměli nechat uniknout výstavu TIME TRAVELER?

Výstavou TIME TRAVELER navazuji na zmiňovaného Alchymistu. Je to posun v čase jak mou tvorbou tak i osobním životem. Představím na ní nová díla, která budou doplněna některými vybranými obrazy z Alchymisty. Na vernisáž pak spolu s bráchou Karlem připravujeme živě hudební a další performance přímo v našem stroji času.

Kaligrafie je pro vás typická, kdy a jak jste s kaligrafií začal pracovat? 

Už na škole pod vedením profesora Sehnala. On byl hrozně přísný, ale férový chlap. Uměl o tom krásně mluvit, a to pro mě bylo důležité. Dal kaligrafii příběh a pro ty já měl vždycky slabost. Uchvátil mě ten fakt, že se dá kaligrafií nejen malovat, díky těm krásným tahům, ale zároveň se s ní dají sdělovat slova a věty, ze kterých se pak stávají kouzelné příběhy. Jsou to myšlenky, které nedokážu v té rychlosti, jak ke mě přicházejí, zpracovat a tak je zaznamenávám na svá plátna.

Říká se, že jsou na sebe dvojčata blízce napojeni. Existuje propojení mezi hudbou vašeho bratra a vašimi obrazy?

Neoddělitelné spojení. My jsme spolu začínali už jako kluci tvořit hudbu. Bylo to pro nás přirozené a vnímali jsme ji stejně. Hudba je dodnes pro mě studnou inspirace a můj ateliér, ať už tady v Praze nebo v LA, je slyšet už na dálku. Brácha skládá hudbu na míru ke každé mé vernisáži tak, aby šla s tématem výstavy. Z vernisáží se pak stávají nejen vizuální záležitosti, ale i poslechové. Na TIME TRAVELER máme připraven nezapomenutelný zážitek.

Pomohla vám tvorba obrazů pro TIME TRAVELR k naplánování vaší budoucnosti?

Budoucnost se nedá plánovat, dá se jen formovat chováním, jednáním a souhrnem rozhodnutí, která děláme v současnosti. Já cestuji jen do minulosti a doufám v co nejlepší budoucnost. TIME TRAVELER je pro mě obdobím pohledů zpět v čase, kde hledám indície toho, co bude a hlavně proč je můj život a svět kolem mě takový jaký je.

Přijde Vám cestování mezi LA a Prahou jako cestování v čase?

To je přesně ono. S každým výletem do Prahy je to jako bych cestoval zpět v čase do doby svého dětství. Vůně, zvuky, místa, která nacházím jen tady mě okamžitě vracejí zpět v čase, kdy jsem jako malý kluk trávil s bráchou léta v Českém ráji na chalupě u babičky a dědy. Byl to starý mlýn a já tam mám na to ty nejkrásnější vzpomínky.

Zdroj foto: ©Dereck Hard

Vernisáž je na programu ve čtvrtek 8. srpna od 19:00 hodin ve STUDIU CHARAKTER (Štěpánská 59). Pozoruhodná výstava bude k vidění do 9. října.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.