sobota 18. května 2024

3 důvody, proč interiéroví designéři oceňují zrcadla

Zrcadla lze v domácnosti využít nejen k prostému odrazu našeho zevnějšku nebo jako dekorativní prvek. Pokud je pečlivě zvolíme, mohou maximalizovat prostor, vylepšit světlo, skrýt úložný prostor, vyvolat zájem nebo odrážet designové prvky, a to v každé místnosti nebo při každém pohledu.

Díky těmto jedinečným vlastnostem pracují se zrcadly i profesionální designéři či architekti. Přinášíme tři nejčastější důvody, proč by zrcadla neměla chybět ani u vás doma.

Maximalizují prostory

Kromě vysokých stropů a velkorysých oken existuje i další způsob, jak maximalizovat prostor, a tím je správně umístěné zrcadlo. „Vhodné je využití jak velkoformátového zrcadla, tak chytře umístěná větší nástěnná zrcadla v rámu či bez něj. Vždy je ale vhodné, aby byla situována na pohledovou stěnu nebo na konec místnosti, kde budou vytvářet dojem, že místnost pokračuje dál, a tím ji opticky zvětší. U velkoformátových zrcadel pak tento dojem umocňuje, pokud se minimalizuje viditelnost spár,“ doporučuje Lucie Hronová ze společnosti Amirro, tradičního českého výrobce zrcadel.

Sjednocují a zvýrazňují nábytek

Použití velkého zrcadla zvýrazňuje jednotlivé kusy nábytku i jejich účelnost, nebo je naopak skrývá. „Jako příklady lze uvést umístění zrcadla nad komodou, v šatně, ve vstupní chodbě nebo na zdi nad pohovkou. To dodává prostoru nejen větší hloubku, ale zároveň ho prosvětluje, zvětšuje i působí jako dekorativní prvek. Naopak velkoformátové zrcadlo umístěné na dveřích šatní skříně či dalších úložných prostor odvádí pozornost od jejich účelnosti a znásobuje odraz pohledových prvků v místnosti,“ uvádí Kamil Dunaj ze společnosti Getberg.

Znásobují světlo v místnosti

„Intenzitu přirozeného světla v interiéru ovlivňuje nejen množství oken, světlíků či světlovodů, ale také výběr použitých barev na stěnách a nábytku i vhodná volba a využití zrcadel,“ říká Jakub Brandalík ze společnosti Lightway. Chytře umístěné zrcadlo lze využít jako další světelný zdroj nejen přes den, ale i večer. Může zrcadlit jak denní světlo, při umístění vůči oknu, tak znásobit světlo ze zapálené svíčky, stojací lampy nebo závěsného svítidla. Pomůže tak nejen zvýšit dosah světla, ale i vytvořit útulnou atmosféru.

zdroj foto. archiv spol.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.