neděle 18. dubna 2021

13. komnata aneb Jak vybírat kalhotky

Mnohé z nás to samy nedokážou. Podle průzkumů si totiž více než 70% žen nedokáže vybrat správnou podprsenku. Problém je hlavně u těch „s většíma“. Ode dneška však na to nejste sama! Profesionální stylistka prádla, Žaneta Ilutanová z Trioly, už pár let jezdí po všech regionech republiky a radí ženám s výběrem prádla. Zajela i k nám do redakce a vysvětlila, jak a podle čeho tentokrát vybírat kalhotky.

První tři díly jsme koukaly ženám na prsa, dnes zaměříme svoji pozornost o kousek níže, protože i kalhotky mohou naši postavu vylepšit nebo jí ublížit.

Kalhotky jsou v našich skříních snad jen jedno století. Celou dobu předtím chodily ženy po světě bez nich (a také bez podprsenky). Místo kalhotek měly vrstvy spodniček, které je chránily a tepelně izolovaly. Společenské konvence diktovaly dlouhé sukně, a to až do 1. světové války.  Do té doby ženy neznaly ani podprsenku ani kalhotky. I když jsou to dva nejmenší kousky oblečení, mohou nám připravit velké problémy a trapasy. Jak vybrat správné kalhotky, jak se orientovat v nabídce střihů a materiálů, jak poznat, který střih naší postavě nejvíce lichotí? Ráda vám s tím pomůžu.

Proč je tolik druhů spodních kalhotek?  S nohavičkami i bez, vykrojené a méně vykrojené, bytelné a miniaturní, šňůrkové. Odpověď není složitá: máme různé postavy a hlavně máme mnoho stylů oblečení. Výrobci oděvů, aby se přiblížili k ideálu, přizpůsobili tomu i spodní prádlo. Jak šel čas, zkracovala se délka sukní a zkracovala se i délka nohaviček u kalhotek. Ještě v 50. letech se nosily sukně a kalhoty do pasu, někdy i se zvýšeným pasem. V 60. letech, v éře hippies, se začaly nosit bokové kalhoty a sukně. A výrobci prádla museli i tomuto trendu přizpůsobit svoje modely. Tak vznikly bokové kalhotky. Před 65 lety začala svět vzrušovat mladá francouzská herečka Brigitte Bardot v bikinách s titěrnou podprsenkou i kalhotkami. O pár desítek let k nám z Brazílie spolu se sambou, rumbou, džajvem a čačou dolétly natěsno obepínající a vzadu sešité sexy kalhotky brazilky a tanga. Každá generace vyznávala jiné idoly a jinou módu. A to vše se nám usadilo v šatníku.

Panty, brazilky, tanga

V pantech, v brazilkách a v tangách máme v upnutém tenkém oblečení nejvíce sexy zadek. Má je v oblibě hlavně mladá generace. Jde o dámské kalhotky se sníženým pasem a různě dlouhými nohavičkami. Ale nejdůležitější, co je odlišuje např. od klasických kalhotek, je to, že mají u zadního dílu uprostřed šev, který kopíruje tvar zadečku. Takže látka dokonale obepne a vyrýsuje obě jeho půlky. Navíc nemají tyto modely v nohavičkách gumičky, jejich funkci zastane krajka nebo légy. Proto je holky rády nosí pod upnuté oblečení. Jsou ideální volbou pro chlapecké postavy, protože opticky rozšiřují boky. Drobnou nevýhodou těchto modelů je, že ne každá žena dobře snáší, když se jí šev kalhotek zařezává mezi půlky. Brazilky jsou na rozdíl od pant více vykrojené. Celkově je toho materiálu u brazilek na předním i zadním díle po čertech málo. Ale je to o poznání více než u tang. Doporučuji nosit brazilky a tanga nejvíce v létě, při mrazech v našem klimatu asi nebudou komfortní. Brazilky jsou také příjemnou alternativu pro ty, co nerady nosí tanga. Panty jsou skvělé k celodennímu nošení, svoji práci si odvedou na výtečnou – a na počasí přitom nezáleží.

Klasikou nic nezkazíte

Přece jen nejčastějším a nejoblíbenějším modelem jsou kalhotky klasického střihu. Jsou ušity ze dvou dílů, přední díl může mít ozdobné boční či středové vsadky. Klasické mohou být vyšší i nižší, ale rozhodujícím je fakt, že zadní díl mají vcelku z jednoho kusu. Přece jen, ne každá žena dobře snáší pocit, že se jí při nošení mezi půlky zařezává středový šev. Krokový díl je většinou vypodložený příjemnou bavlnou.

Pro rovné bříško

A pak tu máme střihy kalhotek, které vám pomohou vymodelovat lepší postavu. Zatlačí bříško a zkrotí široké boky. Jsou pasové a vyšší, s rovnými či jen mírně vykrojenými nohavičkami a vyrobené z funkčních materiálů, a to buď celé nebo alespoň pro namáhané části. Možná by vás překvapilo, kolik žen nosí pod šaty stahovací kalhotky. Pokud se je rozhodnete vyzkoušet, dbejte na to, aby vás v žádném případě neomezovaly v pohybu a nikde neškrtily.

Neviditelné

Velkým hitem současnosti jsou tzv. neviditelné kalhotky. Jsou z jednoho kusu látky, nikde nemají švy, zakončení ani gumičky, nikde se pod šaty nerýsují. Krásně splynou s dokonalou siluetou pevné postavy.

Vaše Žaneta a tým redakce

Zdroj foto: archiv spol.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.