Fáze plánování s Bárou Krameriovou, Bonami designérkou
Zvolte správný tvar dle vašeho interiéru
Tvarů kuchyní existuje několik – do I, do L, do U nebo paralelní. Ten správný si nevolte jen podle toho, který se vám nejvíce líbí. Zaměřte se spíše na velikost a uspořádání místnosti. Například pokud je kuchyň spojená s obývákem, je dobré prostor rozdělit a zvolit tvar do U nebo s ostrůvkem.
„Zákazníků se také vždy ptám, jakým místem pro ně kuchyň je? Zda si objednávají jídlo nebo v kuchyni každý den vaří s dětmi, zda si chtějí večer sednout u barového pultíku se skleničkou nebo se v kuchyni schází každý večer u stolu s celou rodinou? Podle životního stylu jím pak radím, jak uzpůsobit tvar a vzhled kuchyně.“
Dodržujte ergonomii kuchyně
Kuchyň rozdělujeme na 3 primární pracovní zóny – skladovací, mycí a přípravnou/varnou. Pokud jste praváci, jednotlivé zóny by měly následovat v uvedeném pořadí, u leváků je řazení ve směru opačném.
Dřez a myčku umístěte vedle sebe
I když máme myčku nádobí, často nádobí před vložením oplachujeme, proto je vhodné mít tyto dva komponenty hned vedle sebe. Nemusíte pak dělat zbytečné kroky v kuchyni navíc.
Zamyslete se nad budoucností
Kuchyň není místností, která by se rekonstruovala každý rok. Proto je při jejím navrhování dobré myslet na to, kolik členů naše domácnost bude mít v budoucnosti. Protože více členů = více nádobí = více úložného prostoru. Stejně tak je dobré uzpůsobit tvar kuchyně podle toho, zda v ní bude vařit jen jeden člověk v domácnosti nebo se v ní pohybuje více osob/dětí.
Extra tip od Báry: Přípravná plocha by měla být dlouhá ideálně 80 cm a více pokud to interiér dovoluje. Tolik je potřeba pro pohodlnou přípravu pokrmů, neboť prkýnko zabírá cca 30 cm, vedle něj máme například talíř nebo mísu na nakrájené potraviny a v jejím okolí koření, oleje atp.
Fáze výběru a montáže s Jiřím, koordinátorem montáží
Materiály pracovních desek a jejich plusy a mínusy
Laminovaná deska
- nízká cena (nejlepší poměr cena/výkon),
- dobrá odolnost proti mechanickému opotřebení, velký výběr dekorů
- náchylnost spojů desek a ABS hran proti vodě, někomu mohou připadat méně estetické
- Kamenná deska
- estetika (vzhled, podstavné dřezy, zapuštěná varná deska)
- údržba a u keramiky a přírodního kamene vysoká teplotní odolnost
- cena
- chladnost
- u keramiky křehkost
„S kamennou deskou už nikdy nebudete muset přemýšlet, kam odložit horký plech nebo hrnec, díky vysoké tepelné odolnosti můžete vše odkládat přímo na ni.“
Masivní deska - estetika
- hapticky příjemný povrch
- možnost opravy
- náchylnost povrchu
- nutnost pravidelné údržby (PU olejem či voskem)
Výběr zádového obkladu
Sklo - údržba
- odolnost
- cena
- většinou je třeba delší čas na zaměření a výrobu skla
Obklad/kachličky - údržba
- velký výběr dekorů a rozměrů
- odolnost
- z důvodu křivostí zdí a přesnosti obkladačů je lepší obklad provádět až po instalaci kuchyně
„Je vhodné oslovit ověřené a pečlivé obkladače, aby nepoškodili již postavenou kuchyň. Pokud se obkládá dříve než je kuchyň postavená, může se stát, že bude nutná instalace nevzhledných těsnících lišt.“
Laminovaná deska - cena
- velký výběr dekorů
- instalace s kuchyní
- odolnost spojů proti vodě
- nutnost dávat pozor na silikonové spoje
- u plynových varných desek je nutné za varnou desku instalovat sklo
Instalace
✔ Je dobré mít odpad (podomítkový sifon) zvlášť pro myčku/pračku. Pokud je odpad těchto spotřebičů veden do sifonu, vzniká při vypouštění spotřebičů čvachtavý zvuk tzv “vodník”.
✔ Dále si dejte pozor na to, že některé americké lednice mají kvůli ledovači připojení na vodu, tedy nutnost rohového ventilu. I některé filtry na vodu/baterie požadují vlastní napojení na rohový ventil.
✔ A při tvorbě instalací je také potřeba se připravit nato, že průtokové ohřívače, drtiče odpadu, sušičky atd. mají různé požadavky na zapojení.
✔ Kuchyni lze kotvit pouze na nosné stěny. V případě materiálů/desek, jako je sádrokarton, fermacel atd. je nutné stěny a strop opatřit výztuhami pro zavěšování/kotvení.
„Pokud má být v kuchyni myčka i pračka je vhodné, aby každý ze spotřebičů měl svůj rohový ventil na studenou vodu, aby se nemusel vývod rozdvojovat a předcházelo se tak dalším problémům.“
Vzhled versus praktičnost
✔ Větrací mřížky: pro někoho mohou být nevzhledné, ale my je zákazníkům doporučujeme, neboť zajišťují cirkulaci vzduchu ke spotřebičům jako je lednice, varná deska tad. Ty se pak
nepřehřívají a je zajištěna jejich správná funkčnost a delší životnost.
✔ Kuchyně do stropu: i když tyto kuchyně vypadají esteticky velmi hezky, je potřeba myslet, že ve výkrytu do stropu by měli být větrací mřížky (které už moc hezky vypadat nemusejí), aby za horními a vysokými skříněmi mohl proudit vzduch a nedocházelo ke kondenzaci páry
na stěnách a následnému vzniku plísní. Ideální je mít kuchyni zavěšenou několik centimetrů od stropu a bez výkrytu.
✔ Odtah digestoře: ten je ideální co nejkratší a s co nejmenším počtem kolen, aby se nesnižovala účinnost odsavače par. Například u paneláků musí digestoř překonat odpor mnoha pater nad ní a “přetlačit” i teplotní rozdíl, který tvoří pomyslnou zátku. Zde může být účinnost nulová nebo se projeví až po delší době zapnutí digestoře, až odsavač toto
všechno překoná a získá tah. V tomto případě mohou být vhodnější uhlíkové filtry. Je třeba také počítat, že pokud není digestoř přímo u napojení na odtahovou trubku, je potrubí vedeno nevzhledně po skříňkách nebo uvnitř skříněk, kde však zabírá místo.
Zdroj foto a info: Bonami