Čtvrtek 3. dubna 2025

Život ovlivňuje vlasy, vlasy ovlivňují život

Stále více žen se zajímá, co ovlivňuje kvalitu vlasů, neboť právě ty jsou největší vizitkou ženy. Probuďte je k životu, dokud není ještě pozdě.

Jak nejlépe používat šampon a kondicionér?

1. Šampon si dejte na dlaň, přičemž před samotnou aplikací na hlavu jej v dlaních rozetřete. Šampon aplikujte k vlasovým kořínkům a jemně jej vmasírujte po celé ploše pokožky hlavy pomocí konečků prstů – nikoliv však pomocí nehtů. V případě potřeby přidejte trochu šamponu a jemně jej naneste po celé délce svých vlasů. Pokud všechna pěna zmizí, než šampon zcela aplikujete na všechny vlasy, víte, že potřebujete vlasy umýt ještě jednou.

2. Vlasy důkladně opláchněte a jemně je od sebe oddělujte, aby se voda dostala hluboko mezi vlasová vlákna.

3. Před aplikací kondicionéru zbavte vlasy přebytečné vody tak, že své vlasy promnete v dlaních. Vlasy neždímejte kroucením – mohlo by dojít k poškození vlasové kutikuly.

4. Kondicionér si dejte na dlaň a rozetřete jej v dlaních. Potřebné množství kondicionéru závisí na délce vašich vlasů. Začněte s menším množstvím a v případě potřeby trochu přidejte.

5. Začněte od konečků a snažte se kondicionér zapravit do vlasů směrem dolů, přičemž zajistěte, aby byl aplikován všude – po celé délce, směrem ke kořínkům.

6. Kondicionér ve vlasech ponechejte po stanovenou dobu a následně opět důkladně opláchněte TEPLOU vodou. Během oplachu od sebe vlasy jemně oddělujte.

7. Na vlasy jemně tiskněte ručník, abyste je zbavili přebytečné vody – avšak ručníkem vlasy NETŘETE, protože vlasy jsou nejslabší, pokud jsou mokré.

Jak nejlépe mohu zajistit, aby mé přírodní či rovnané vlasy dostávaly péči, kterou potřebují?

Upravené vlasy, ať již přirozené či rovnané, vyžadují vlhkost a péči, a to již od vlasové pokožky. Každý záhyb a ohyb představuje místo, kde může dojít ke zlomení vlasového vlákna. Proto je důležité vlasy upravovat a používat produkty, které pomáhají s lepší poddajností vlasů.

Jak mohu celoročně chránit své vlasy před poškozením?

Všichni víme, že opalovací krémy jsou pro pokožku v létě zcela zásadní. Ale jak postupovat při ochraně vlasů? UV paprsky vedou k oxidačnímu stresu, jenž poškozuje proteinovou strukturu vlasů, která je zdrojem jejich síly. V zimě nemusí mít vlasy dostatečnou vlhkost v důsledku suchého tepla z ústředního vytápění a studeného vnějšího vzduchu, což má za následek jejich mdlost a tendenci elektrizovat. Pokud budeme na ochranu před negativními účinky slunce nosit pokrývku hlavy, jde o chytré řešení, které však nemusí být vždy praktické. Skutečně důležité je zajišťovat sílu vlasů z hlediska UV záření i jejich řádnou výživu, a to ve všech ročních obdobích. Antioxidanty Pantene v šamponech a kondicionérech vlasy posilují před UV paprsky, zatímco aktivní lipidy doplňují ztracené lipidy, aby byly vlasy silné a pružné. Nejlepší volbou je kondicionér 3-Minute Miracle, který disponuje silnou aktivní výživou podobající se vlasové kúře, ale zároveň nabízí lehkost každodenního kondicionéru.

Co bych měla jíst, abych měla zdravé vlasy?

Aby bylo možné na tuto otázku odpovědět, je nejprve nutné chápat výživové požadavky vlasů. Vlasový stvol se z 65 až 98 % skládá z proteinů (v závislosti na vnitřní vlhkosti) a běžné vlasy tak vyžadují stabilní přísun proteinů ve stravě. Snížený příjem proteinů může poškodit růst vlasů, a to ještě před poklesem hladiny sérového albuminu. Další velmi důležitou živinou, která je nezbytná pro zdravé vlasy, je železo. Nad rámec těchto živin pak vlasy potřebují stabilní přísun vitamínů B12, B3, C, A, D, biotinu, základních mastných kyselin a stopových prvků zinku, mědi a selenu.

Neexistují žádné studie, které by identifikovaly konkrétní potraviny nezbytné pro zlepšení vlasů, avšak z obecných poznatků plyne, že vyvážená strava, která je dobrá pro tělo jako celek, má rovněž pozitivní vliv na vlasy. Zcela zásadní je tedy zdravá a vyvážená strava, která zahrnuje dostatečné množství proteinů, železa a správnou směs vitamínů a stopových prvků:

* VYSOCE KVALITNÍ PROTEINY S NÍZKÝM OBSAHEM TUKŮ představují jedny z nejlepších živin pro nádherné vlasy (kuřecí a krůtí maso, ryby nebo vejce – to všechno jsou vynikající zdroje proteinu). Konkrétně jsou dobré potraviny bohaté na cystein. Cystein je hlavní aminokyselinou, která tvoří keratin, přičemž jej najdeme ve vepřovém masu, drůbeži, vejcích, červených paprikách, česneku, cibuli, růžičkové kapustě, mléčných výrobcích, ovsu a brokolici.

* ŽELEZO – švestky, datle a fazole, např. bílé fazole, měsíční fazole či fazole pinto.

* VITAMÍNY – světlá listová zelenina, která je vynikajícím zdrojem vitamínů A a C, přičemž je zároveň plná vápníků a železa; tmavá listová zelina – např. špenát, brokolice, kapusta a salátová zelenina) – hrášek (multivitaminy + železo) a mrkev (vitamín A).

* VEJCE – vysoký obsah základních živin, jako jsou proteiny vitamín B12, vitamín B7 (biotin), železo, zinek a omega 6 mastné kyseliny.

* KREVETY – vysoká koncentrace vitamínu B12, železa a zinku.

* STOPOVÉ PRVKY A MINERÁLY – ořechy (přírodní zdroj zinku). Oves (bohatý na vlákninu, zinek, železo a omega 6 mastné kyseliny – polynenasycené mastné kyseliny [PUFA]). Vlašské ořechy rovněž obsahují selen, který je pro vlasy důležitý.

* OMEGA 6 MASTNÉ KYSELINY – jejich zdrojem jsou například ryby, lněné semínko, řepkový olej, dýňová semínka a vlašské ořechy.

* Skutečnost, že výživa ovlivňuje naše zdraví a pohodu, je tak stará jako dějiny lidstva. Pokud nebudeme tělu dodávat kalorie, případně nám budou chybět proteiny, minerály a vitamíny, může to vést ke strukturálním změnám vlasového stvolu, ztrátě pigmentace či dokonce vypadávání vlasů. To však neznamená, že konzumace těchto živin nad rámec vyvážené stravy dále zlepší kvalitu či množství vlasů, jejichž celkový potenciál je zapsán v našich genech.

Zdroj foto: archiv společnosti P&G