neděle 22. prosince 2024

Zařizujete malou koupelnu? Pozor na nejčastější chyby, kvůli kterým působí stísněně

Stojíte před výzvou renovace nebo přestavby malé koupelny? Koupelna je jednou z nejproblematičtějších místností, která má zároveň jednu z nejdůležitějších funkcí v celém interiéru. Pokud nemáte prostředky nebo prostory na její rozšíření, je třeba pracovat důmyslně s každým metrem čtverečním a vyvarovat se zbytečných chyb.

Právě hygienické zázemí je místem, které využíváme velmi často, a zároveň spoluvytváří celkový dojem z našeho domova. Jaké chyby renovaci malých prostor koupelen nejčastěji provází?

Podcenění ergonomických rozměrů a norem

Při renovaci bytu se málokdy rozhodneme zaplatit za architektonickou studii. U nové výstavby je to častější, ale stále máme tendenci vnímat placení plánu jako zbytečnou investici. Při snižování nákladů je to pak většinou právě profesionální návrh, který škrtáme jako první, přestože by se tím celý proces velmi usnadnil a často může vyjít levněji než renovace svépomocí, protože zamezí zbytečným chybám. Nejčastější bývá podcenění ergonomických rozměrů, kdy až při používání zjistíte, že umyvadlo, toaleta nebo skříňky nejsou umístěny v ideálních výškách a podobně.

„Pokud se ale i přesto rozhodnete plán koupelny připravit sami, důkladně si projděte různá řešení například na internetu, v časopisech, abyste byli otevření i netradičním možnostem, které prostor koupelny může nabídnout a využili jej tak na maximum. Kromě designu je potřeba pamatovat i na praktickou stránku. Například kolik místa je potřeba mezi toaletou a sprchou pro pohodlné používání. Jak vysoko namontujete umyvadlo, zrcadlo, police, úchytky a další,“ říká Lucie Hronová ze společnosti Amirro.

Poddimenzování prostoru

Při vypracování plánu nové koupelny zapomínáte na všechny členy domácnosti, tak aby vyhovovalo nové řešení všem, tedy například i dětem nebo seniorům.

Bez ohledu na rozsah renovace proto zvažte výběr nebo nahrazení svítidel, umyvadla, zda bude stačit případně menší varianta nebo naopak zvolit větší? Místo můžete ušetřit například namontováním baterie nad umyvadlo. Přemýšlejte o nahrazení tradičních svítidel rohovými. Těžkopádné koupelně by mohla prospět také rohová toaleta nebo umyvadlo.

„Samostatnou kapitolou je sprchový kout. Již neplatí dříve rozšířený trend, že do malých koupelen patří klasické sprchové kouty s danou základnou. Naopak v malých koupelnách je vhodné využití sprchových koutů bez sprchové vaničky, protože zabírají méně místa, navíc prostor opticky zvětšují. Důležitá je zde správná velikost skla a sklon k odtoku, abyste se během sprchování nevytopili,“ říká Kamil Dunaj ze společnosti Getberg.

Pokud je součástí koupelny také pračka, je dobré rozšířit desku umyvadla a ukrýt spotřebič pod ni. Případně stojí také za zavážení, zda pračku nepřemístit do jiné místnosti, například do kuchyně nebo do niky v chodbě a podobně.

Nedostatek úložných prostor

Podcenění úložných prostor přináší do každé koupelny velké problémy, protože jí zdobí neposlušná armáda kosmetiky, ručníků, elektrických spotřebičů a čisticích prostředků, kvůli kterým bude prostor vždy působit neuklizeně. Veškeré úložné prostory se proto snažte maximálně ukrýt, aby koupelna působila vzdušným dojmem a ne těžkopádně. Zde navíc platí pravidlo, čím více úložného prostoru získáte, tím lépe.

„Koupelna má tendenci mít nepravidelný tvar, je tak obtížné najít dokonale odpovídající skříňky, proto je vhodné nechat si je vyrobit na míru. Tímto způsobem využijete každý centimetr dostupného prostoru. Kdekoliv je to možné, stavte skříně od podlahy ke stropu. Vhodnou variantou jsou také zrcadlové skříňky, kdy získáte další úložný prostor schovaný za zrcadlem,“ doporučuje Lucie Hronová ze společnosti Amirro.

Zásuvky by měly mít své místo ve skříňce pod umyvadlem nebo vedle umyvadla, mimo dosah vody, snadno zde tak uložíte i drobné spotřebiče jako jsou fény, žehličky na vlasy, holicí strojky, elektrické kartáčky apod.

Kosmetika pak najde své místo v zrcadlové skříňce nad umyvadlem, který poskytne dostatečný skrytý úložný prostor pro všechny nevzhledné flakonky, lahvičky, zubní pasty, kartáčky a podobně.

Nezapomeňte ani na háčky na ručníky, župany, případně také fén nebo kosmetickou tašku.  

Nevhodná volba barev

Při renovaci koupelny se nenechte unést množstvím barev a kýčovitých kachliček. U malých koupelen platí pravidlo: méně je více. Stejně jako v jakékoli jiné místnosti tak platí také v koupelně základní pravidla pro výběr barvy. Volte neutrální, chladnější barvy. Pokud dáváte přednost tmavším věcem, držte se jednoho tónu, např. šedé. Bílou pak použijte zejména na strop a stěny.

Při výběru dlaždic pak volte raději ty velké. Jemná mozaika může být hezká, ale zatočí se vám z ní hlava. Vyberte si jeden, maximálně dva druhy dlaždic. Konzistentní vzory povedou k opticky většímu prostoru. Barvu spárovací hmoty slaďte s dlaždicemi – podlaha nebo stěny tak budou vypadat celistvěji.

„Pokud máte v koupelně dostatek úložného prostoru a nepotřebujete další za zrcadlovou skříňkou, nezapomeňte na dostatečně velké zrcadlo. Je zřejmé, že vám musí umožnit vidět se alespoň k hrudníku. Čím větší zrcadlo, tím více odraženého světla a opticky více prostoru. A znovu, stejně jako u skříní, zvažte objednání vlastního zrcadla bez těžkého rámu. Cena tohoto řešení je relativně malá a vizuální efekt bude velmi působivý,“ doplňuje Lucie Hronová z Amirro.

Do sprchy vyberte průhledné sprchové sklo bez zbytečných dekorací. Bude působit neviditelným dojmem, snadno se čistí a zároveň bude koupelna opět opticky větší a prostornější.

zdroj foto: archiv spol.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.