Nová výstava v Národním muzeu zahajuje oslavy Jana Amose Komenského
Národní muzeum se připojuje k oslavám Jana Amose Komenského a při této příležitosti ve své Historické budově otevírá novou výstavu s názvem Uč se moudrým býti! Orbis pictus v běhu věků. Tato výstava bude k vidění na ochozech Panteonu od 3. září do 13. října letošního roku.

Slam poetry, cidery, město a jablka
Značka ciderů Strongbow pořádá v pátek 6. září v pražském Manifesto Marketu na Florenci speciální akci na oslavu léta, poezie a jablek nazvanou „Strongbow apple party“. Hlavními hvězdami a zároveň průvodci celého programu bude improvizační a moderátorské duo Dozer a Metoděj. Jejich série vystoupení obsáhne slam poetry, beat box, pantomimu a dvojice se pokusí přímo na místě dokonce složit novou píseň. O čem jiném než o jablku. Dvojici bude doplňovat DJ Chris Kaufman, který od sedmé hodiny rozjede svůj set naplno. Návštěvníci si vedle dobrého jídla a pití můžou zasoutěžit o dárky od Strongbow a ochutnat cider zdarma. V Manifesto Market Florenc se platí pouze bezhotovostně a psi mají vstup povolen. Velká jablečná party končí ve 22 hodin.

Čtenářské dílny
Zpříjemněte dětem začátek školního roku výletem do vzrušujícího světa fantazie a vydejte se na čtenářské dílny Příběhy z muzejní půdy do Pivovarského muzea v Plzni. V sobotu 7.září a 21. září se pod střechou právovárečného domu z 15. století můžete od 10 do 12 hodin společně zaposlouchat do poutavých starých i nových plzeňských příběhů. Mezi čtením, které bude probíhat v 15 minutových blocích, děti postaví 3D dřevěný model města Plzeň nebo si vymalují obrázky s pivovarskou tématikou v kreslícím koutku.

Nechte vaše dítě vybrat si ten správný kroužek
Festival volnočasových aktivit je akce pro rodiny s dětmi konaná na střeše OC Galerie Harfa o víkendu 7. a 8. září. Děti si budou moci pod dohledem profesionálů vyzkoušet nejrůznější sporty a aktivity a zjistit tak, co je baví a čemu by se do budoucna chtěli ve svém volném čase věnovat. Program bude probíhat oba dny mezi 11. a 17. hodinou. Vstup je zdarma.

Den otevřených dveří ve Švandově divadle
Oblíbený Den otevřených dveří s prohlídkami pro školy i veřejnost chystá ve středu 11. září pražské Švandovo divadlo. Návštěvníkům přiblíží rozmanité divadelní profese, bez nichž se žádné představení neobejde. Rolí průvodců se opět ujmou herečky a herci smíchovské scény. Divadlo i jeho zákulisí tak zájemcům osobně představí Robert Jašków, Luboš Veselý, Bohdana Pavlíková, Natálie Řehořová, Marie Štípková a další členové smíchovského souboru. Ti k výkladu o divadle a jeho slavné historii opět připojí i zábavné příběhy z hereckého života.
Do Prahy míří jedinečný taneční koncept Red Bull Dance Your Style
Svou premiéru si odbude 14. září v Kasárnách Karlín. Celkem 16 tanečníků různých tanečních stylů od poppingu přes breaking po hip hop se utká v nepředvídatelném battlu jeden na jednoho. Kdo se s výzvou nejlépe popere? O vítězi rozhodnou diváci. Nenechte si ujít skvělý zážitek a ovlivněte celkový výsledek.

Zábavný stand-up Honzy Drobného s promítáním „Chlap bídná-Nádoba hříšná“
Spisovatel, dobrodruh a cestovatel Honza Drobný po úspěšném vyprodání prvního nákladu knihy VŽDY JE CESTA aneb Ztracený bílý muž a pochroumaný pes napříč kontinenty, přichází s novým formátem, svých veřejných vystoupení. První zábavně poučný cestopisný stand-up s názvem Chlap Bídná-Nádoba hříšná se uskuteční v Praze dne 16. září 2019 od 19:00 hodin v Divadle U Hasičů. Myšlenka na toto představení vznikla spontánně a na základě reakcí či spíše přání lidí, stejně jako již vydaná kniha. Vstupenky na stand-up CHLAP BÍDNÁ – NÁDOBA HŘÍŠNÁ dne 16. 9. je možné zakoupit online: https://divadlouhasicu.net/repertoar/chlap-bidna-nadoba-hrisna/ anebo https://goout.net/cs/divadlo/chlap-bidna-nadoba-hrisna/kuole/+mucqm/

Výstava J. Verise, malíře ryzí krásy, 20.9.-13.10. v Arthouse Hejtmánek
Veris/Paris. Pod tímto názvem se v aukčním domě Arthouse Hejtmánek v Praze 6-Bubenči otevírá 20. září 2019 výstava českého malíře Jaroslava Verise (1900–1983), dříve uznávaného, později neprávem zapomenutého. Všestranný umělec byl souputníkem a přítelem Pabla Picassa, Marca Chagalla, Františka Kupky a Paula Kleea.Přátelil se také s Františkem Tichým, Toyen, Otokarem Kubínem, Františkem Muzikou a Zdeňkem Burianem. „Jaroslav Veris dokázal ve své tvorbě vstřebat takřka všechny styly 20. století. Měl neuvěřitelnou šíři záběru, bravurně maloval zejména ženy, ale i krajiny,“ říká Tomáš Hejtmánek, iniciátor a autor výstavy. Dosud největší ucelenou expozici Verisova celoživotního díla doprovází vydání rozsáhlého katalogu. Natočen bude i dokumentární film zachycující Verisovu tvorbu a jeho pozoruhodný osud. Výstava potrvá do 13. října 2019, otevřena bude denně od 10 do 18 hodin.

Jana Koubková oslaví jubileum výstavou. Chystá ji pražský Palác YMCA
Jak šel jazz s Janou Koubkovou na plakátech. To je název výstavy v Paláci YMCA v centru Prahy. Na ní se od 24. září do 6. listopadu představí více než dvacítka dobových plakátů a mnoho fotografií z osobního archivu první dámy českého jazzu, která v říjnu oslaví své 75. narozeniny. „Z těch plakátů a fotografií dýchá život jazzmanů před rokem 1989, kdy se jazzu dařilo někdy o něco lépe než jiným žánrům, protože byly většinou bez textů,“ říká Koubková. Výstava v přízemí sedmipatrového paláce v ulici Na Poříčí 12 bude volně přístupná denně od 8 do 20 hodin, vstup je zdarma.

Za kubismem do Plzně!
V jedné ze tří historických budov, které ke své činnosti využívá Západočeská galerie v Plzni, v překrásných středověkých prostorách Masných krámů, se až do konce září zabydlela výstava KUBIŠTA – FILLA. Plzeňská disputace. Tato výstava mapuje umělecký a osobní vztah dvou hlavních představitelů českého moderního umění a „českého kubismu“ Bohumila Kubišty a Emila Filly v kontextu generací, nastupujících na uměleckou scénu v prvním a druhém desetiletí 20. století. Prostřednictvím uměleckých děl ze sbírek Západočeské galerie a dalších fondů je rekonstruována rozprava obou hlavních aktérů a jejich disputace je doplněna o hlasy jejich přátel i tvůrčích protivníků z řad českých, českoněmeckých a židovských umělců (Friedrich Feigl, Willy Nowak, Georg Kars, Otto Gutfreund, Josef Čapek, Jan Zrzavý, Václav Špála, Antonín Procházka). Radikální změny, považované za zásadní impuls českého moderního umění, ke kterým došlo na pražské umělecké scéně v prvních dvou desetiletích 20. století, byly do velké míry určovány proměňujícím se osobním vztahem dvou nejsilnějších tvůrčích osobností tzv. generace Osmy a Skupiny výtvarných umělců: Bohumila Kubišty (1884‒1918) a Emila Filly (1882‒1953). Z

Villa Pellé bude od 25. září patřit čárám a archetypům v nejnovějších dílech výtvarníka Lukáše Musila
Pod názvem Azajtókzáródnak! (z maďarského: “Kérem vigyázzanak, Az ajtók záródnak!” – Pozor, dveře se zavírají!) představí od 25. 9. do 24. 11. 2019 v galerii Villa Pellé nejnovější tvorbou z posledních čtyř let výtvarník Lukáš Musil. Tématem bude zejména linka a čára a s nimi související archetypy. Tedy základní elementy Musilovy tvorby už od momentu, kdy se chopil jemných tatérských nástrojů a i později poté, co vzal do ruky štětec a v roce 2012 definitivně vyměnil lidské tělo za plátno.
Zdroj foto: archiv pořadatelů akcí a Pixabay