Čtvrtek 3. dubna 2025

Tipy na akce

Podzim je plný zajímavých kulturních akcí. Mezinárodní festival, premiéry nových divadelních her, výstavy či koncerty. To a mnohem víc vás čeká v našem výběru podzimních akcí.

Cyklus Hybatelé rezonance otevře na konci září v Anežském klášteře Marek Kozák
Teprve pětadvacetiletý klavírní virtuos Marek Kozák slavnostně zahájí 30. září cyklus klavírních recitálů Hybatelé rezonance. Série pod patronací renomovaného výrobce mistrovských nástrojů C. Bechstein druhým rokem představuje osobnosti české klavírní interpretace a tvorby v profilových recitálech. Marek Kozák, který má za sebou celou řadu oslnivých výsledků v prestižních soutěžích, čeří vody současné klavírní scény a jeho jméno je spojeno s velkým očekáváním. Ve svém ambiciozním “hybatelském” programu čítajícím díla trojice Bach – Bussoni – Rachmaninov, vzdává hold Bachovi a jeho pozdějším obdivovatelům.

Pražská Latin Art Gallery představuje Ženy světa – na výstavě malířky a zakladatelky galerie Kateřiny Bohač
Venezuelská umělkyně a zároveň zakladatelka Latin Art Gallery, Kateřina Bohac, zde představuje své obrazy inspirované ženami celého světa. Jedná se o sérii několika prací, které nás inspirují silou a hodnotou pozemských zkušeností. Výstava Ženy světa je v Latin Art Gallery k vidění do 1. října. Galerie sídlí v Jungmannově ulici a je otevřená od pondělí do pátku od 15 do 18 hodin.

Výstava k výročí listopadu „Tak mnoho, tak málo“
Tak mnoho, tak málo. Pod tímto názvem se od 9. října 2019 v Domě U Černé Matky Boží v Praze uskuteční výstava uznávaného českého fotografa Vladimíra Birguse. První část jeho snímků, pořízených v šedivých časech reálného socialismu, už uvedl loni festival Transphotographiques v Lille a letos na jaře opavská galerie KUPE. Pražská výstava nyní nabídne i řadu dalších, dosud nezveřejněných fotografií z autorova postupně otevíraného archivu. Všechny zachycují tragikomický život v tehdejším Československu, v Sovětském svazu, Polsku, NDR i dalších zemích východního bloku v 70. a 80. letech minulého století. Sugestivní, metaforické a tajemné snímky Vladimíra Birguse ukazují tehdejší dobu jako absurditu a frašku. A všechny se ptají: jak snášejí pokřivený život v totalitním státě ti, co v něm musí žít? Výstava připomínající výročí 30. let od pádu komunistického režimu potrvá do 9. února 2020. Pořádá ji Uměleckoprůmyslové muzeum v Praze a doprovází ji vydání česko-anglické knihy z nakladatelství KANT. Výjevy z dob, kdy se tak mnoho muselo, a tak málo smělo, doprovodí ozvučená projekce sestavná z hitů tehdejší pop-music, projevů komunistických politiků a úryvků dobových rozhlasových pořadů.

8 HLAV ŠÍLENSTVÍ
Nespoutaný hudební fenomén Vladivojna La Chia, její kvarteto 4Trio – ve složení Terezie KovalováSylvie BeePetr UviraLuboš Pavlík – a herečka Gabriela Míčová, držitelka Ceny Thálie a Českého lva. Renomované osobnosti české kulturní scény přivede na jedno jeviště pozoruhodný recitál 8 HLAV ŠÍLENSTVÍ věnovaný ruské „lágrové“ básnířce Anně Barkovové: 2. 10. v Opavě, 17. 10. v Brně, 19. 10. v Ostravě, 27. 11. v Lounech, 28. 11. v Praze a 29. 11. v Kutné Hoře.

Divadelní tipy z Violy
Říjnový program v oblíbeném Divadle Viola na pražské Národní třídě 4. 10. ozdobí premiéra slavného monodramatu o lásce Jean Cocteau: Lidský hlas v režii Miloše Horanského s Vilmou Cibulkovou v titulní roli. Adaptace slavné francouzské hry se zapsala do dějin Violy poprvé už v roce 1971. Tehdy ženu, která během dlouhého telefonátu prožije rozchod se svým milencem, nezapomenutelně ztvárnila Jaroslava Adamová. Co s propastí po odešlé lásce? Srdce si sám nezašiješ… Jak dál? Živořit, jen se ohlížet a nikdy už nevyhlížet? Plahočit se s duší poleptanou nenávistí? Zemřít? Lidský hlas je jedním z Cocteauových nejkrásnějších divadelních textů, který na jevišti interpretovala řada slavných hereček, například Simone Signoretová, Ingrid Bergmanová či Olga Scheinpflugová. První repríza je ve Viole na programu 7. října.

Vítaná příležitost osvěžit se nostalgickou atmosférou lázeňského města Krokovy Vary, zejména pak zřídlem kouzelné češtiny Vladislava Vančury, se ve Viole naskytne 5. a 21. října od 20:00.  V legendárním Rozmarném létě, komedii o lásce a žárlivosti, pozdním vzplanutí i brzkém vystřízlivění, o přátelství a především o tom, jak je krásné býti kadeřavým, se představí Zdeněk MaryškaVladislav BenešVáclav Helšus a Zuzana Slavíková.

8. října ve 20:00  se do  Divadla Viola vrátí  pořad  Sandová, Chopin a ti druzí – literárně-hudební večer s hudbou Fryderyka Chopina, Ferenze Liszta, Bedřicha Smetany a básněmi a ukázkami z korespondence velkých osobností romantismu. Za klavír usedne klavírní virtuos Ivo Kahánek, absolutní vítěz mezinárodní hudební soutěže Pražské jaro 2004 a laureát dalších prestižních soutěží. Jako interpret nevšední emocionální síly a hloubky si Ivo Kahánek získal pověst jednoho z nejpůsobivějších umělců své generace a je mnohými považován za nejlepšího současného českého pianistu. V dokonalé souhře jej uměleckým přednesem doplní herečka Hana Maciuchová.

Poezie a literární drobničky Jana Skácela v jedinečném večeru, který se nebude opakovat – A znovu láska… / večer pro J. S. se ve Viole odehraje 15. října od 20:00. Přijďte si připomenout, že „…laskavá slova jsou vrabečci, ptáčkové drobní a plaší.“ Mimořádný pořad je poklonou básníkovi Janu Skácelovi a Josefu Somrovi, který se k veršům a textům Jana Skácela ve Viole rád vracel. Na jevišti se sejdou herci Hana KofránkováJaromír Meduna a hudebníci Jiří Šlupka SvěrákJosef Fojta a také primáš Hradišťanu Jiří Pavlica. Slovem provází Robert Tamchyna.

Ščedrinova Lolita v české premiéře ve Stavovském divadle
Divadelní sezónu 2019/2020 zahájí Opera Národního divadla a Státní opery dvouaktovou operou Lolita současného ruského skladatele RodionaŠčedrina. Hudebně-dramatické dílo, jehož děj vychází ze slavné literární předlohy Vladimira Nabokova o vztahu vzdělaného čtyřicátníka, literárního vědce a spisovatele Humberta ke dvanáctileté Lolitě, bude uvedeno v české premiéře. Jedná se o Ščedrinovo páté jevištní dílo inspirované ruskou klasickou literaturou – po opeře Mrtvé duše (1976, podle Gogola) a baletech Anna Karenina (1972, podle Tolstého), Racek (1979) a Dáma s psíčkem (1985, obojí podle Čechova). Premiéry se konají ve Stavovském divadle 3. a 5. říjnarežisérkou je Sláva Daubnerová, úspěšná slovenská tvůrkyně.

Sezona 10 000 donkichotů v Divadle Husa na provázku v novém vizuálním stylu: První premiérou je Don Quijote 25. října
Legendární brněnské Divadlo Husa na provázku vstupuje do nové sezony nazvané 10 000 donkichotů. Sezony plné nečekaných „nepravidelných“ titulů, sezony zaměřené na lidi často odsouvané na periferii našeho zájmu a zároveň usilující o současnou reinterpretaci „typicky provázkovských“ forem. Chybět tedy nebudou autorské hry, intervence do veřejného prostoru, inscenace s prvky cirkusu ani smělé adaptace slavných románů. Sezona 10 000 donkichotů je první realizovanou novým uměleckým vedením v čele s oceňovanou režisérkou Annou Davidovou a provází ji nová vizuální identita.

První premiérou bude 25. října „neskutečná diskuzní show o skutečnosti“ Don Quijote, dramatizace Cervantesova rozsáhlého románu Důmyslný rytíř Don Quijote de la Mancha. Na Provázku se s legendárním „rytířem smutné postavy“ jako dramatizátor a režisér utká Jan Mikulášek, kmenový režisér pražského Divadla Na zábradlí, který pohostinsky působí také v Národním divadle.

V Historické budově Národního muzea zazní přednáška s názvem Dánští Židé v Terezíně
V českém povědomí ne příliš známé téma dějin dánských Židů deportovaných a vězněných v terezínském ghettu v letech 1943-45 a osvobozených díky stálému tlaku dánských úřadů přiblíží přednáška odborníka na dějiny nacismu a holokaustu prof. Therkela Strædeho. Veřejnosti zdarma přístupná přednáška se uskuteční v Historické budově Národního muzea ve čtvrtek 3. října od 15.00.

Den architektury
Od 1. do 7. října proběhne
 ve více než stovce měst v ČR a na Slovensku. Festival pozve na více než 350 akcí, které jsou veřejnosti přístupné zdarma.

Desítky objektů se příští týden v rámci festivalu otevřou veřejnosti, mezi jinými například:  vojenský archiv v Olomouci, funkcionalistická budova Edisonovy transformační stanice v Praze, bronzovou medailí za architekturu oceněný český EXPO pavilon ve Vizovicích, klenot 1. republiky – nově rekonstruovaný výstavní Pavilon v Lounech, brněnská obdoba Flatiron Building alias Administrativní centrum Trinity, největší továrna na výrobu zdravotnické keramiky u nás sídlící v Bechyni nebo zlínský památník Tomáše Bati honosící se až katedrálními prostory…

Návštěvníci se kromě prohlídek zajímavých staveb, jež jsou veřejnosti mnohdy nepřístupné, mohou těšit také na procházky po známých i neznámých místech s poutavým výkladem odborníků, workshopy a v neposlední řadě filmové projekce. V Praze a v regionech probíhá doprovodná přehlídka Film a architektura.

V Praze bude zpřístupněno na dvacet staveb, mezi nimi – tematicky k oslavám Bauhausu – i Skleněný palác na Praze 6 a jeho původní schodiště, atrium, ale i střecha s výhledem na Hrad, kde se původně nacházely sluneční lázně s barem. Projít si bude možné Dům Radost neboli Dům odborových svazů – významnou funkcionalistickou stavbu postavenou ve třicátých letech podle návrhu architektů Honzíka a Havlíčka nebo  Hotel Josef na Starém městě – významné dílo architektky Evy Jiřičné.

Pilsner Fest 2019
K podzimu v Plzni neodmyslitelně patří Pilsner Fest konaný na počest uvaření první várky legendárního ležáku Pilsner Urquell. Letos se v sobotu 5. října bude připíjet na počest 177. výročí této historické události. A rozhodně je co slavit! Vždyť ležák Pilsner Urquell dal vzniknout pivu plzeňského typu a inspiroval tak více než dvě třetiny všech světových piv dodnes označovaných jako Pils, Pilsner, Pilsener. Oslavy se budou konat jak přímo v pivovaru Plzeňský Prazdroj, tak i na náměstí Republiky a rozhodně se těšte na výtečné pivo, jídlo a bohatý doprovodný program.

Teror ve Vršovickém divadle Mana
Divadelní hra Teror fascinuje publikum na celém světě. Už více než půl milionů diváků rozhodlo o vině či nevině armádního pilota, který sestřelil plně obsazené letadlo mířící na fotbalový stadion. Porotou dramatického soudního procesu se nyní budou moci stát i návštěvníci Vršovického divadla Mana. Napínavé drama Teror Ferdinanda Von Shiracha zde představí v obnovené premiéře režisér Ondřej Zajíc: v dnešní době opět aktuální hra o nelehkých cestách práva a spravedlnosti s Jitkou Smutnou, Tomášem Novotným, Zbigniewem Kalinou, Milanem Kačmarčíkem a Danou Sedlákovou tu bude poprvé uvedena 13. října, nejbližší repríza je plánována na 24. listopadu 2019.

Snímky 6. ročníku Mezinárodního festivalu středoevropského filmu 3Kino propojí téma svobody
Již pošesté se bude v Praze konat Mezinárodní filmový festival 3Kino, zaměřený na středoevropskou kinematografii. Od 10. do 15. října budou v sálech pražských kin Lucerna, Světozor, Atlas a Evald uvedeny filmové novinky od takových osobností jako je Agnieszka Holland, Krzysztof Zanussi nebo Václav Marhoul. Na diváky čeká bezmála 60 filmových projekcí, které letos propojuje téma svobody. Festival zahájí předpremiéra snímku Černý Mercedes režiséra Janusze Majewskeho odehrávajícího se ve Varšavě roku 1941. Úplně poprvé pak odborná porota udělí na slavnostním galavečeru 14. října v kině Lucerna cenu v kategorii hraný film. Katalog filmů s denním programem je umístěn na www.3kino.cz, kde bude také od 30. září možné zakoupit vstupenky.

Zdroj foto: archiv Pixabay

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.