Na základě důkazů svorně připouští, že Wolfgang Amadeus Mozart svoji smrt v roce 1791 možná jen předstíral a ještě po několik desítek let žil a skládal. Velmi jemné nitky vedou až k dílu jeho následovníka Gioacchina Rossiniho, které nese stopu Mozartova génia. Tato velmi překvapivá informace možná přepíše dějiny hudby…
A co bylo největším badatelským oříškem podle Václava Junka? „Poměrně dost drsné poznání, jak zásadně jsou dobové prameny poznamenány časem i atmosférou kolem jejich vzniku. Cokoli novějšího jsou vlastně pouhé odvozeniny, které není možné ani hodnotit, ani zpětně přijmout bez historického kontextu. A ten uspokojivě ovládáme, dokonce v celé řadě speciálních náhledů.“ Pátrání v čase přineslo i pro samotné autory řadu pozoruhodných informací. „Mne osobně však přímo šokuje zprostředkované poznání, že o tom jak a na co měl Mozart zemřít už v roce 1791, nejsou jiné, než dobové a tedy z dnešního vysoce sofistikovaného pohledu dokonale irelevantní doklady,“ prozradil jeden z autorů.
Velká čtenářka, bývalá televizní hlasatelka Marie Tomsová se skutečným překvapením konstatovala: „Jsem strašně zvědavá, co ta knížka přinese, co tajemného mi odkryje. Na to tajemství se strašně těším, protože tohle to jsem naprosto nečekala. Nemohu se dočkat. Jsem schopná, když mě zaujme knížka, číst celou noc,“ přiznala vášnivá čtenářka. Je prý navíc staromilec, který si nedovede představit usínání bez knížky s pevnými deskami, ve které obrací papírové stránky, které vydávají svůj charakteristický zvuk.
Herec, hudebník, textař a skladatel Petr Batěk si také našel už v mládí k Mozartovi cestu. Jeho bouřlivý život mu připomíná nespoutanost rockových hvězd. „Jako hudebník poslouchám jeho tvorbu v různých provedeních, mám ho opravdu rád. Mozart mě zajímá a zároveň fascinuje svým způsobem života. Tak, jak ho známe z filmové tvorby, mi připomíná styl života Jima Morrisona a mám pocit, že je mi tak nějak blíže,“ říká muzikant s rockerskou duší.
Oblíbená herečka a výtvarnice Bára Fišerová byla velice potěšena, že se mohla stát kmotrou tak výjimečné knihy, protože Mozartovu hudbu miluje už od dětství a hodně tomu pomohl oscarový snímek Amadeus. „Ten film byl nepřekonatelný. Viděla jsem ho jako malá holka a od té doby miluji Mozarta. Viděla jsem skoro všechny jeho opery, a to na tento žánr úplně nejsem, ale je fakt, že mě okouzlil. Já nejsem úplně velký čtenář, ale tuto knížku si rozhodně přečtu co nejrychleji,“ říká s nadšením Bára Fišerová.
Divadelní, seriálová a filmová herečka Kristýna Janáčková má ráda knihy s větší hloubkou a informace, které román přináší, jsou pro ni velkým překvapením. Zavzpomínala na období krátce před narozením staršího syna Louise, které s Mozartem významně propojila. „Je to 10 let zpátky, když už jsem byla těsně před porodem, už jsem nemohla létat a rozhodli jsme se na Vánoce odjet do Vídně a tam jsme se samozřejmě pídili po Mozartovi. Byli jsme v místech, kde tvořil, navštívili jsme i jeho hrob. Měla jsem jeho skladby i v porodnici, a když se potom Louis narodil, tak jsme si Mozarta hodně pouštěli,“ prozradila maminka, která vtiskla zájem o tvorbu hudebního genia už i svým dětem. Závěrem ještě dodala: „Zdá se, že nic není tak, jak se doteďka vypráví…“
zdroj foto – bohemia books