pátek 4. dubna 2025

První podprsenka: Kdy ji začít nosit a jak správně vybrat?

Výběr první podprsenky v životě je zcela zásadní, protože může mladou slečnu naučit správnému, ale také špatnému postupu, jak volit ideální velikost i střih. Právě tehdy se dívky učí, jak se mají v prádle po zbytek života cítit.

„Každá slečna dospívá jinak a jindy, a tak neexistuje přesný čas, kdy by jim rodiče měli pořídit první podprsenku. Obecně ale platí, že je to tehdy, kdy jim začnou růst prsa, což většinou bývá mezi 11 a 12 lety,“ doporučuje Zdeňka Sahulová, bra fitterka z Astratex.cz

Někdy se však může stát, že si dívka přijde o první podprsenku říct dříve. Ani to by rodiče neměli ignorovat. I když slečna ještě podprsenku fyzicky nepotřebuje, může se díky ní cítit sebevědoměji, příjemněji, a možná také nechce zůstat jediná ze svých kamarádek, kdo ještě nosí jen košilku. První volbou je proto nejlepší spíše sportovní podprsenka bez kostic, která bude představovat pozvolný přechod od zmíněné košilky.

Začněte lambádou nebo braletkou

„První podprsenka musí být pohodlná, tedy vyrobená z příjemných materiálů, nejlépe bavlny. Střihově je ideální lambáda nebo braletka. Důležité je, aby podprsenka byla bez kostic. Protože však dívky v tomto věku rychle rostou, hlídejte zvětšení prsou, ale i obvodu hrudníku,“ upozorňuje Sahulová.

Slečny často velmi touží po push-up podprsence, ta se ale v dospívajícím věku, kdy se prsa stále ještě vyvíjejí, nedoporučuje.

Základní pravidla pro výběr podprsenky

Tento typ podprsenky je pak zásadní vybírat podle následujících pravidel: Obvod podprsenky by měl k tělu příjemně přiléhat, a zároveň být dostatečně volný, aby bylo možné se pohodlně nadechnout a prádlo neškrtilo. V zadní části by podprsenka neměla jít odtáhnout od těla na více než tři prsty. Zapínání by mělo být ve stejné výšce jako přední část podprsenky, tedy ani moc vysoko, ani příliš nízko.

Prsa z košíčků nesmí přetékat, ale zároveň by v nich ani nemělo být příliš volného místa. „Nezapomeňte, že velikosti košíčků se zmenšují, nebo naopak zvětšují úměrně s velikostí obvodu. To je častý důvod, proč saháme po špatné velikosti. Například košíček B je u obvodu 70 menší než u obvodu 80,“ dodává častou chybu.

zdroj foto: archiv spol.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.