Ať už plánujete, zkusit bivakování poprvé, nebo jste zkušený tramp, přečtěte si seznam věcí, které měl podle nás každý mít s sebou, na co myslet a čemu se naopak raději vyhnout.
Co si sbalit s sebou
Pokud předpověď hlásí tropickou noc a vy se rozhodnete, vyspat pod širákem na zahradě, velké přípravy nepotřebujete. Pokud ale chcete zažít větší dobrodružství a vyrazíte do neznáma, klidně i na několik nocí, už se vyplatí, udělat si před cestou plány a sehnat kvalitní výbavu.
Kvalitní spacák a karimatka je základ
I když vyrazíte uprostřed parného léta, může vás překvapit chladná noc. Ve stanu se za chvíli zahřejete, ale pod širákem ne. Spacáky vybírejte podle údaje „komfort“. Extrémní teplotou se sice prodejci rádi chlubí, ale hezký spánek v teple nečekejte. Rozhodování mezi péřovým a syntetickým spacákem záleží na tom, kde ho chcete používat a jak často. Dnešní nabídka je ale tak široká, a to i co se tvarů a délek týká, že si určitě vybere každý. Důležité je také vybrat správnou karimatku. Vzhledem k tomu, že vás izoluje od chladu od země, neměli byste na ní úplně šetřit. Levné a lehké alu karimatky jsou sice lákavé, ale sáhněte raději po něčem lepším. Vyberte klasickou pěnovou nebo nafukovací. Tu dnes už seženete taky v odlehčených a skladných variantách, takže se nemusíte bát těžkého batohu.
Aby vás nezaskočil déšť
Pokud se chcete připravit na případný déšť, sbalte s sebou i plachtu nebo celtu. Z té si můžete rovnou udělat přístřešek, ale pokud si nechcete zakrývat výhled na hvězdy, připravte si jen konstrukci, na kterou plachtu v případě deště natáhnete. Pokud je předpověď příznivá, skvěle se hodí i jako další vrstva pod karimatku, která ochrání vás před chladem a vlhkostí a vaši karimatku od propíchnutí nějakou zbloudilou větvičkou nebo ostrým kamenem.
Vybírejte funkční oblečení
Netvrdíme, že si spaní pod širákem neužijete i v obyčejném triku a kalhotách, ale oblečení z funkčních materiálů, jako je třeba merino vlna, které snadno schne a působí jako tepelná izolační vrstva, která vás ochrání buď před chladem, nebo teplem, váš pozitivní zážitek ještě umocní.
Kromě nezbytností zmíněných výše, doporučujeme přibalit ještě pláštěnku na batoh, která ho ochrání nejen v dešti, ale také před ranní rosou a vy se tak nebudete muset oblékat do vlhkého oblečení. Hodit se taky bude provaz a nůž, vařič a čelovka. Pokud nechcete vyrazit úplně na blind, je fajn, podívat se předem, kde zhruba byste mohli přespat. Nejenže se tak vyhnete nepříjemnostem v případě nocování na zakázaných místech, jako jsou například první zóny NP nebo přírodní památky, ale ještě si můžete naplánovat spaní na krásné louce nebo na skalní vyhlídce. Je taky dobré vědět, zda se v okolí náhodou nenachází nějaká nocovištěv případě, že vás překvapí ošklivé počasí. Existuje celá řada aplikací, které vám pomůžou, takové přístřešky najít. Vyzkoušejte třeba mapy.cz nebo boudy.info.
Zásady spaní pod širákem
Když už máte všechno potřebné sbaleno a zhruba víte, kde v noci ulehnete, bylo by fajn, ještě znát pár pravidel, kterými byste se měli při spaní pod širákem řídit. Věříme, že byste na většinu věcí asi přišli sami, stejně ale považujeme za důležité, je zde zmínit.
- Vyberte si ideální místo na spaní a zkontrolujte okolí – To, co se může zdát jako skvělé místo k přespání, vás může nakonec pěkně potrápit. Příkladem můžou být vrcholky hor, které lákají k ulehnutí díky krásným výhledům, ale často vás zde překvapí opravdu silný vítr. To samé platí také pro břehy jezer nebo řek. Kromě houfů komárů vám noc znepříjemní také chlad a vysoká vlhkost. Nehledě na to, že v případě velkého deště se může hladina rychle zvednout. Ustelte si také dál od cest, domů a chatových osad. Vyberte si raději místo v závětří. Pod stromy v lese nebo pod skalním převisem se vám bude spát jako v bavlnce.
- Buďte vidět – Ačkoliv by měl člověk spíš tendenci, splynout co nejvíc s okolím, opak je pravdou. Určitě nechcete, aby si vás myslivec spletl se schovávající se zvěří. Bohužel známe z minulosti nejeden případ, kdy se tak stalo a mělo to tragický konec.
- Připravte se na déšť – I když je předpověď ideální, příroda je nevyzpytatelná. Jak už jsme psali výše, ustelte si pod skalním převisem, pod stromy nebo mějte nachystaný přístřešek z celty.
- Nerozdělávejte oheň – V národních parcích a CHKO je rozdělávání ohně úplně zakázané, ale ani v obyčejném lese si nemůžete udělat táborák, kde chcete. Oficiálně můžete rozdělat otevřený oheň 50 metrů od jeho hranice. Nechte tedy opékání špekáčkům to, až budete spát v kempu a uvařte si raději jen něco rychlého na vařiči. I ten ale položte na plochý kámen nebo udusanou hlínu.
- Zanechte místo v takovém stavu, v jakém bylo před vaší návštěvou – Biologický opad jako odřezky nebo slupky zahrabejte, všechny ostatní odpadky si odneste zpět do civilizace.
Tipy na vybavení:
Spací pytel Hannah bike 100

Lehký spací pytel Hannah Bike 100, s minimálním objemem po sbalení určený pro letní pobyty v přírodě, výplň silikonizovaným dutým vláknem Izotherm Classic, jednovrstvá konstrukce, anatomický střih, polotevřená tvarovaná kapuce, jednou rukou ovladatelné stahování kapuce, vnitřní límec s regulací, obousměrný zip krytý légou, vyztužená léga proti zadrhávání zipu, pojistka proti samovolnému rozepínání zipu, poutka na zavěšení, vnitřní kapsa, kapsa na polštář v kapuci, rolovací kompresní obal.
Cena: 1390 Kč
Hannah Wanderer 60

Hannah Wanderer 60 je dvoukomorový trekový batoh, do kterého sbalíš všechno, co s sebou budeš potřebovat na vícedenní trek v horách, ale můžeš se s ním vydat i na dovolenou. Díky posuvnému zádovému systému Vario si batoh můžeš přizpůsobit přímo své postavě. V zádovém systému najdeš posuvný panel s regulací na suchý zip, jehož posunem nahoru, nebo dolů, si upravíš celkovou délku zad. Pro větší pohodlí při nošení jsou záda batohu vyztužená a ramenní popruhy polstrované.
Cena: 3 490 Kč
zdroj foto. archiv spol.