neděle 22. prosince 2024

Postupné kroky k lepšímu já aneb jak prospět sobě i planetě

Udržitelnost je v dnešní době stále skloňovanější a každý by se nad ní měl alespoň trochu zamyslet. Ne proto, že je to zrovna trendy, ale abychom udělali správnou věc.

I malá změna a krok k udržitelnějšímu životu se počítá a životní prostředí, naše zdraví a nezřídka i peněženka nám poděkují. Možná tápete odkud začít, proto zde máme pár tipů. Uvidíte, jak snadno se stanou součástí vašeho života.

Může se to zdát až neuvěřitelné, ale i maličkost, kterou začne aplikovat stále více lidí, dokáže spustit lavinu s celospolečenským dopadem. Nečekejte na novoroční předsevzetí, nejlepší je totiž začít hned a postupně. Spousty drobností, jež denně vykonáváme, představují příležitost ke změně. Buďte tím, kdo motivuje ostatní k větší ohleduplnosti a tomu stát se lepší verzí sebe sama.

Voda, dar života, šetřeme s ní

Říkáte si, že vodou šetříte, protože zahradu zaléváte dešťovkou a doma máte moderní spotřebiče či baterie napomáhající úspoře? Jistě máte pravdu, ale jde dělat mnohem víc. Například při čištění zubů nebo holení častokrát voda zbytečně protéká a pokud ji zapnete pouze ve chvíli, kdy si chcete namočit kartáček či opláchnout holítko, ušetříte pokaždé hned několik litrů vody. Při každodenní hygieně lze vodou šetřit také při sprchování. Rychlá sprcha je úspornější než napuštěná vana a pokud ještě vodu vypnete ve chvíli, kdy se mydlíte, máte další litry k dobru. Velmi podobně lze najít úspory při mytí nádobí. Vždy si raději napusťte dřez než umývat pod tekoucí vodou. Dobré je dávat si pozor rovněž na protékající záchod či kapající kohoutek.

Odlehčeme sobě i přírodě

Jíst a pít musíme všichni, ovšem stačí se jen letmo podívat na náš jídelníček a hned najdeme několik věcí, jejichž změnou svůj život zlepšíme a zároveň pozitivně ovlivníme i životní prostředí. Snížení uhlíkové stopy napomůžeme konzumací lokálních potravin, které necestovaly na náš stůl přes půl světa, a rovněž snížením spotřeby masa. Určitě to není o tom, aby se hned z každého stal vegetarián či vegan, ale věřte, že i ti, kteří nemohou být bez masa si mohou jednou za čas, pochutnat na jeho alternativách. Stačí se zbavit předsudků. Zkuste třeba pro začátek jeden den v týdnu nahradit masový pokrm rostlinným. Chutná a ručně připravovaná jídla přináší například značka good calories. Takový rostlinný gyros á la kuře stáčí dát do tortilly, doplnit zeleninou a zdravý chutný oběd, takřka nerozeznatelný od masového, je na světě. Žádná sója, barviva či konzervanty, naopak obsahuje 26 % proteinu a pšeničné bílkoviny přispívající ke zdraví kostí a svalové hmoty. Podobně lze ozvláštnit letní grilovačku o burger z rostlinného mletého, možností je řada. Čemu je však rozumné se vyhnout, to jsou průmyslově zpracované potraviny, které tělu a v konečném efektu ani životnímu prostředí nedělají dobře. Další samostatnou kapitolu pak představuje zamezení plýtvání potravinami a kompostování.

Opravdu potřebuji nové?

Řeč je v tomto případě především o oblečení, kdy máme často pocit, že nemáme, co na sebe a nutně si potřebujeme něco koupit. Zkuste se vždy zastavit a zamyslet, je-li to opravdu tak nezbytná koupě. Jednou za čas se vyplatí šatník vytřídit a co dlouhodobě nenosíte poslat dál, a to buď darováním, výměnou či prodejem. Ve chvíli, kdy si opravdu chcete či potřebujete koupit nový kousek oblečení, skvělou variantou jsou kvalitní second handy. Starý dobrý sekáč má hned několik předností, často získáte unikátní kousek, ušetříte peníze a přispějete k udržitelnosti. Co se týče zcela nových věcí, i zde existují lepší možnosti než fast fashion. Podívejte se na nabídku lokálních značek a těch, které nabízejí fair trade kvalitu, ekologické či recyklované materiály. V popředí zájmu by měly státy ty, u nichž víte, kdo produkt vyrobil a že se tak stalo za dobrých a férových podmínek.

Obaly, kam se podíváš

Ačkoliv se již mnoho firem snaží vyrábět obaly svých výrobků v duchu udržitelnosti, prostor pro zlepšování zde stále existuje. A to i na straně spotřebitelů. Když se vydáte na nákupy, zvažujte, zda je opravdu nutné brát si igelitové sáčky a tašky. Mnohem lepší variantu představují vlastní obaly, s nimiž se vydáte do bezobalového obchodu, síťovky či jiné opakovaně použitelné tašky nebo speciální sáčky, do nichž si nakoupíte ovoce a zeleninu. Máte rádi kávu? Vlastní termohrnek ušetří životní prostředí i vaši kapsu, neboť mnohé kavárny poskytují slevu, když si nedáte nápoj do kelímku. Nahradit plastové lahve například skleněnými jde poměrně snadno, a navíc pak voda chutná lépe. Podíváme-li se na kategorii kosmetiky a prostředků pro domácnost, zde lze krásně ušetřit a chovat se udržitelně tím, že si kosmetické a čisticí produkty vyrobíte sami. Často v tomto případě vystačíte s jedlou sodou, citronem a octem.

Nejlepší dopravní prostředek máme stále s sebou

Tipů, jak odlehčit sobě i planetě, bychom našli bezpočet. Zmiňme tedy ještě alespoň jeden, díky němuž zajásá i vaše tělo. Jestliže to nemáte do práce obzvlášť daleko, využijte ten nejlepší dopravní prostředek, své nohy. Chůze je zdraví prospěšná a nemusíte se tlačit v městské dopravě. Alternativou na delší úseky jsou sdílená elektrická kola a jistě i zmíněná hromadná doprava. Když už je potřeba překonat vzdálenosti autem, lze využít sdílených automobilů, a to úplně nejlépe, když se vás domluví více a pojedete společně.

Ať vykročíte jakoukoliv cestou směrem k lepšímu a udržitelnějšímu životu, vězte, že i ten nejmenší krok se počítá. Jen vytrvat a nezůstat stát na místě.

zdroj foto / istock

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.