1/ Existují nějaká zdravotní rizika, když si křečových žil na nohou nebudu všímat?
Je zde pouze jedno riziko a to je, že si křečové žíly všimnou Vás a dají Vám to citelně pocítit. Těžko můžeme odhadovat kdy, ale můžeme počítat s tím, že to jednou přijde a to v nejméně vhodnou chvíli. Neléčené křečové žíly varixy jsou zdravotním a někdy i životním rizikem. V případě zánětu povrchních žil, povrchní trombózy jde jen o bolesti, otoky, zarudnutí, zteplání, poruchy funkce, ale jedná se o dost častou komplikaci, která může přerůst v zánět trombózu hlubokých žil, která se projevuje velkým otokem celé postižené končetiny nebo její části, značnými bolestmi, které až znemožňují pohyb. Dalším vývojem v případě neléčení, ale někdy i při léčbě může dojít k embolii plicnice, a ta již může být smrtelná, v případě přežití dochází k různě velkému stupni dechové nedostatečnosti.
Nehojící se bércové vředy jsou další komplikací varixů. V nezřídkavých případech dochází k prasknutí varixů a značnému krvácení.
Vzhledem ke komplikujícím rizikovým faktorům křečových žil je vhodné začít s léčbou včas.
2/ Někde jsem zaslechla název kosmetická flebektomie, co to znamená?
Je to jeden ze způsobů odstranění křečových žil, spočívající v tom, že jsou odstraněny pouze povrchní viditelné a kosmeticky vadící křečové žíly chirurgicky z jednotlivých drobných řezů.
Název kosmetická je odvozem z toho, že výsledkem operace nejsou žádné velké jizvy a výkon převážně v místním umrtvení dává dobrý kosmetický výsledek. Nevýhodou samotné flebektomie jsou častější recidivy neboť nepostihuje místní původ křečových žil, který je v hlubších vrstvách žilního systému který je kosmetické flebektomii podstatně vzdálen.
3/ Jak často je třeba se během sezení projít, či zacvičit nohama, abych se vyhnula nebezpečí křečových žil?
Neexistuje žádné zaručené doporučení, při jehož dodržování by bylo možno se vyhnout křečovým žilám a nebezpečí z nich plynoucího.
Nakonec vyhnout se možnosti vzniku křečových žil v případě, že máme vrozenou dispozici k tvorbě varixů prakticky nelze.
Pohyb, procházky a cvičení nohou jsou základními preventivními způsoby vzniku a rozvoje varixů společně s dodržováním přiměřené hmotnosti.
Proto doporučujeme při zásadách racionální životosprávy udržování správné váhy a BMI, dostatek spíše aerobního pohybu, jako je chůze, běh i na lyžích, bruslení cyklistika, rotoped, orbitrek apod.
4/ Poranila jsem si mateřské znaménko a teď se bojím, že bych mohla dostat rakovinu kůže. Co mám dělat?
Z poranění mateřského znaménka hned rakovinu kůže nedostanete, ale doporučím Vám rovnou a časně zajít na pracoviště, kde se léčbou znamének zabývají, což jsou ordinace chirurgické, plastické a kožní.
Poraněné mateřské znaménko bude s největší pravděpodobností kompletně odstraněné chirurgicky. Lepší však je nechat si včas všechna znaménka ve specializované ordinaci vyšetřit a podle výsledku vyšetření znaménka vystupující značně nad kožní kryt, jakož i nepravidelná znaménka s nepravidelnou pigmentací včas odstranit přesně dle rady lékaře.
5/ Na nohách mám metličky, které jsem si nechávala odstranit už třikrát laserem, ale vůbec to nezabralo. Může mi pomoct nějaká jiná metoda?
Léčbě všech druhů křečových žil, mezi které patří i metličky – mikrovarixy by mělo předcházet důkladné klinické vyšetření za pomoci barevného duplexního ultrazvuku. Na základě těchto vyšetření by pak mělo být postupováno. Na naší Žilní klinice toto vyšetření provádíme vždy a dost často jsou mikovarixy kombinovány s většími křečovými žilami, které je vhodné nejdříve dle velikosti odoperovat případně za pomoci radiofrekvenční či laserové katetrizace, následně sklerotizovat a pro ty nejmenší žilky je pak vhodný další speciální laser.
Na vaše dotazy odpovídal: Primář MUDr. Ota Schütz, žilní chirurg, www.zilniklinika.cz
Zdroj foto: archiv Žilní kliniky