Kožený svršek z kvalitní hověziny je na nártu vyztužený měkkou pěnou, díky které je nošení dřeváků ještě příjemnější.
Podrážka dřeváků je z pevného a lehkého olšového dřeva, které udržuje stálý tvar boty i chodidla. Spodní část podrážky je ze silné vrstvy gumy, která skvěle tlumí nárazya tím při chůzi šetří kotníky, kolena a kyčle od zbytečných otřesů. Vnitřní stélka je tvarovaná, aby podpořila klenbu chodidla..
Dřeváky klapaly už od pradávna
Není zcela jasné, kde a kdy vznikly, ale jejich historie sahá do hluboké minulosti. Boty s dřevěnou podrážkou nosívali už antičtí herci, které je na jevišti opticky zvyšovaly. Předpokládá se, že je nosili i Keltové a Germáni, ale nejstarší dochované dřeváky se našly v Nizozemsku a pochází až ze 13. století. V Holandsku mají tyto boty silnou tradici dodnes, ale jedná se spíš už o turistickou atrakci.
Dřeváky jako módní hit
Dřeváky byly kdysi pracovní obuví, byly hladké a jednoduché. Oproti tomu sváteční dřeváky bývaly často řezbářsky zdobeny pestrými lidovými a přírodními motivy. Dnes se jedná o módní obuv, která se ve vlnách vrací na módní mola. Dřeváky byly módním hitem v sedmdesátých letech, kdy je měly modelky na nohou na stránkách časopisu Vogue. I dnes se opět dřeváky dostávají do středu pozornosti módních stylistů. Dřeváky nedávno vynesly na přehlídková mola modelky světoznámých značek jako je Givenchy a Gucci.
Kůže a olšové dřevo
Dřeváky se vyznačují hned několika výbornými vlastnostmi, které jim propůjčují přírodní materiály, což je olšové dřevo a hovězí kůže. A dlouhou životnost v porovnaní s nízkou cenou zajistí kvalitní zpracování. Na spodní části dřeváků je podrážka z tvrdé gumy, která je vroubkovaná. Tlumí nárazy při došlápnutí a zároveň zajišťuje protiskluzové vlastnosti dřeváků.
Pestrou nabídku plnou barev a květinových vzorů nabízí na svém e-shopu Ovečkárna www.oveckarna.cz Najdete tam nejen klasické uzavřené varianty pro muže a ženy, ale i ty otevřené jako pantofle.
zdroj foto / archiv spol.