neděle 13. dubna 2025

Plavání je skvělou pohybovou aktivitou i pro nemocné s amyotrofickou laterální sklerózou

Každý ví, že pravidelná pohybová aktivita je důležitou součástí zdravého životního stylu. Pozitivně ovlivňuje celý náš organismus.

Pohyb je pro pacienty s ALS důležitý

Pravidelná pohybová aktivita je zásadní i při tak závažném onemocnění jako je ALS. U lidí s ALS dochází k postupné ztrátě schopnosti pohybu, která plyne z postižení nervové tkáně. Nemocný přichází o schopnost ovládat jednotlivé svaly a svalové skupiny. Nicméně svaly, které ještě nejsou zasažené nemocí, je nutné trénovat stejně tak, jako je tomu u zdravého jedince. Pokud orgán nevykonává svoji funkci, atrofuje. Aby pacient nepoškozoval nemocí zasažené svaly, musí se vyvarovat únavě. „Obecná doporučení jsou provádět aktivitu pouze do pocitu první únavy a vybrat si lehkou zátěž. Proto pacientům radíme, aby každý den prováděli oblíbenou aerobní aktivitu, při které mají za úkol se vyvarovat únavě. Zároveň však ani pacientům nezakazujeme jiné aktivity, které mají rádi. Vždy ale doporučujeme vynechat velkou zátěž a dopřát si častější přestávky, aby si tělo mohlo odpočinout,“ říká Ing. Milan Šebek, fyzioterapeut z Kliniky rehabilitačního lékařství 1. LF UK a VFN v Praze. Za vhodné aerobní aktivity považujeme procházky, nordic walking, rotoped či plavání. Poslední zmiňované doporučujeme pacientům zejména v počátcích onemocnění, kdy nemívají obtíže se vstupem a s výstupem z vody,“ dodává.

Plavání je obecně velmi vhodnou aktivitou, při které se zapojí do práce celý pohybový aparát. Voda zároveň tělo nadlehčí a umožní tak snazší pohyb pro oslabené části těla. Jako při každé jiné sportovní či pohybové aktivitě jsou i u plavání kladeny vyšší nároky na činnost srdce a plic. Posílení a trénink těchto orgánů jsou při ALS velice nutné. Protože svalová slabost nepostihuje pouze svaly umožňující pohyb, ale i svaly podstatné pro náš dech.

Naučit se správnou techniku plavání je základ

Správná technika plavání je důležitá pro všechny plavce. Pokud je náš styl správný, je zatížení a opotřebení pohybového aparátu rovnoměrné. Správná technika pohybu se rovná „efektivní ekonomii“ pohybu a ta může zajistit lepší sportovní výkon. Úsilí vynaložené při tréninku techniky musí být samozřejmě přiměřené našemu cíli. Sport a pohybová aktivita vždy musí přinášet radost a uspokojení z pohybu.

Pozor na hlavu a správné dýchání

V bazénech a na koupalištích typicky vídáme osoby, které plavou s hlavou nad vodou. To je snad vůbec nejčastější chyba rekreačních plavců. Tato chyba může vést k bolestem hlavy a krční páteře. Při většině plaveckých stylů je důležité, aby osa těla včetně hlavy byla souběžná s hladinou vody, čímž je zajištěna optimální pozice krční páteře.

Tuto podmínku nelze splnit u plaveckého stylu prsa. Ale ani zde při správné technice není hlava neustále nad hladinou. Krk se tak může opět vrátit do své výchozí polohy. Abychom tuto techniku mohli dodržet je nutné se naučit výdech do vody. Tuto schopnost oceníme u velké většiny plaveckých stylů. U plaveckého stylu znak odpadá nutnost výdechu do vody a lze ho doporučit začínajícím plavcům.

Nechat si poradit

Je dobré, aby začínajícím plavcům poradil se zvládnutím správné techniky někdo, kdo se plavání věnuje. Vedle svých tipů, jak správně plavat, jim může poradit, čeho se naopak vyvarovat. Vůbec nejlepší je konzultace s trenérem plavání, který upozorní na chyby techniky a pomůže s jejich odstraněním.

Zdroj foto: archiv ALSA

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.