Čtvrtek 21. listopadu 2024

Padání vlasů je znamení, že tělu chybí živiny a odpočinek

Nadměrné vypadávání vlasů je častý problém, který postihuje až dvě třetiny můžů a třetinu žen v seniorním věku. Může ale potrápit i mnohem mladší lidi.

Vlasové folikuly se přirozeně obnovují každý den, někdy však může dojít k narušení přirozené rovnováhy a vlasy začnou vypadávat rychleji, než stačí dorůstat. Oslabené, lámavé vlasy a holá místa na hlavě pak lidem ničí sebevědomí. Příčiny vypadávání vlasů jsou různé a mohou zahrnovat genetiku, stres, hormonální nerovnováhu, špatnou stravu, různé zdravotní obtíže a další faktory.

Každému člověku denně vypadne 50 až 100 vlasů. Jde o přirozený proces, kdy po vypadnutí z vlasových váčků začnou brzy vyrůstat vlasy nové. Avšak výrazné řídnutí vlasů, kdy vlasy ve větším množství zůstávají na hřebenu, v umyvadle, na polštáři a na oblečení, už bývá známkou nadměrného vypadávání vlasů, což může zavdávat důvod k obavám.

Mezi nejčastější příčiny vypadávání vlasů patří hormonální nerovnováha, stres, špatné stravovací návyky, genetické faktory, infekce vlasových folikulů, nadměrné používání výrobků na vlasy a chemoterapie. Hormonální nerovnováha může být způsobena například těhotenstvím, porodem, menopauzou, štítnou žlázou nebo nadměrným množstvím dihydrotestosteronu (DHT) v těle. Stres a špatné stravovací návyky mohou vést k nedostatečnému přísunu živin do vlasů a jejich následnému vypadávání.

Podrážděná pokožka značí problém

Zpozornět bychom měli v případě, že zpozorujeme viditelné řídnutí vlasů na temeni, na čele nebo na koruně hlavy, vznik plešatých skvrn, citlivost pokožky hlavy, svědění a šupinatost pokožky hlavy a zpomalení růstu nových vlasů. V té chvíli je vhodný čas obrátit se na odborníka, který může diagnostikovat příčinu vypadávání vlasů a navrhnout vhodnou léčbu. Čím dříve se problém odhalí, tím lépe se dá řešit a minimalizovat vliv na vlasy.

Kromě tradiční medicíny existují i přírodní prostředky, které mohou vypadávání vlasů vrátit do normálu. Přírodní metody jsou navíc šetrné k tělu a zpravidla nezpůsobují nežádoucí vedlejší účinky, jako tomu může být u některých léků.

Vlasům prospějí zdravé tuky

Nejefektivnější cestou je kombinovat několik různých přístupů, včetně změn stravy, životního stylu a používání přírodních vlasových výrobků. Zdravá strava je při vypadávání vlasů jedním z klíčových faktorů. Je vhodné jíst čerstvé potraviny, především ovoce, zeleninu, celozrnné obiloviny, ořechy, semena a bílkoviny. Důležitou roli hrají také zdravé tuky, jako jsou omega-3 mastné kyseliny, které lze nalézt v rybách, lněném semínku, avokádu a ořeších.

Příznivý vliv proti vypadávání vlasů může mít i masáž hlavy. Pomáhá zlepšit prokrvení vlasových folikulů a podpořit růst vlasů. Masírovat lze pomocí prstů nebo speciálního vlasového kartáče s měkkými štětinami. Masáž by měla být prováděna pravidelně, ideálně každý den, po dobu několika minut.

Růst podpoří byliny

Zdraví a krásu vlasů je možné podpořit i s pomocí bylin. „Při problému vypadávání vlasů se zaměříme na jednu z častých příčin – plísně a bakterie v pokožce. K jejich likvidaci pomáhá penízovka a lichořeřišnice. Důležité je také posílení funkce ledvin, na což je nejlepší bylinkou trubkovec tyčinkový. Také podpora hormonální činnosti může růstu vlasů prospět. U žen doporučuji jeřáb ptačí, maliník a kontryhel, u mužů pak o kotvičník a dub. Důležité je dodat vlasům stopové prvky potřebné k růstu, na což se hodí tinktury z borovice, jedle a sekvoje,“ doporučuje naturopatka Jarmila Podhorná.

Pro zevní péči o poškozené vlasy doporučuje směs obsahující výluh z lopuchu, lichořeřišnice a kopřivy. Po umytí vlasů se výluh vmasíruje do pokožky hlavy a již se neoplachuje. Pro ochranu a sílu vlasů se doporučuje též kokosový a ricinový olej. Tyto oleje lze aplikovat přímo na vlasy a pokožku hlavy, nechat působit po dobu několika hodin nebo přes noc a poté opláchnout.

zdroj foto / shutterstock

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.