Čtvrtek 21. listopadu 2024

Novinky a trendy v antikoncepci. Nový přirozený estrogen udává směr

Způsoby, jak se chránit proti neplánovanému početí, vznikaly od nepaměti. Časy, kdy nebylo možné koupit v obchodě kondom, a řada párů se uchylovala k přerušované souloži, jsou ale naštěstí ty tam.

V dnešní době jsou druhy antikoncepce téměř nepřeberné a každý z nás si tak může zvolit přesně ten, který mu nejvíce vyhovuje. Podívejte se s námi na to, co v současnosti nejvíce frčí.

Nitroděložní tělíska

Nitroděložní tělíska patří mezi dlouhodobé a vratné druhy antikoncepce. Tělíska jsou vyrobená z plastu, jsou malá, pružná a tvarována do písmene „T“. K dostání jsou tělíska s obsahem hormonu (progestinem) anebo bez hormonu (plastové tělo je omotáno drátkem z mědi). Zavedení tělíska provádí lékař – gynekolog přímo ve své ordinaci, a to během několika málo minut a bezbolestně (dnes jsou k dispozici i lokální anestetika na děložní čípek, která umožní zavést tělísko i u žen, které nerodily nebo rodily císařským řezem). Účinnost tělíska je až několik let, proto se hodí zejména pro ženy, které neplánují v blízké době otěhotnět.

Tělíska s obsahem hormonu fungují tak, že ovlivňují sliznici v děloze a zároveň zahustí hlen děložního hrdla, který se stane neprostupným pro spermie. Kromě antikoncepce poskytují tato tělíska i komfort týkající se snížení děložního krvácení, které ocení většina aktivních žen. Hormonální tělíska dosahují více než 99 % účinnosti a hodí se zejména pro ženy a dívky, které hledají dlouhodobější a spolehlivou metodu antikoncepce. Díky tomu, že neobsahují estrogen, jsou také vhodná pro ty ženy, které estrogen ze zdravotních důvodů nemohou užívat (např. ženy kojící, nebo ženy se zvýšenou srážlivostí krve). Tělíska bez obsahu hormonu způsobují v děloze zvýšenou koncentraci bílých krvinek, které ničí spermie. Nemají vliv na snížení krvácení, spíše naopak, děložní krvácení u nich bývá zvýšené.

Vaginální kroužek a transdermální náplast

Obě tyto metody patří mezi střednědobé hormonální metody antikoncepce. Kroužek se ručně zavádí do vaginy, a to na 3 týdny. Po 3 týdnech následuje týdenní pauza, ve které přichází menstruace. Náplast si žena nalepí na zvolenou část na těle, další týden vymění za novou a třetí týden za třetí náplast. Následuje čtvrtý týden bez náplasti, kdy přichází menstruace. Kroužek i náplast obsahují hormony, které blokují ovulaci a současně mění děložní sliznici a hustotu hlenu v děložním hrdle. Jejich spolehlivost je velmi vysoká. Hodí se zejména pro zapomnětlivější ženy, které nechtějí myslet každý den na užívání pilulek.

Kondomy

Kondom je bariérová antikoncepční metoda, kterou jako jednu z mála antikoncepcí používají muži. Před stykem se nasazuje na ztopořený penis a po ejakulaci brání styku spermií s vajíčkem a následnému oplodnění. Kromě toho chrání jako jediná antikoncepční metoda také před přenosem pohlavních chorob, a proto se doporučuje i v případě, že používáte jinou formu antikoncepce. Rizikem kondomů je jejich nižší spolehlivost, která ještě více klesá při nesprávném použití (špatné nasazení, sklouznutí či protrhnutí během sexu, prošlá expirační doba apod.).

Sterilizace

Sterilizace patří mezi nevratné metody antikoncepce. Je možné ji provést jak u žen, tak u mužů. U žen probíhá přerušením, uzavřením nebo odstraněním vejcovodů a u mužů přerušením chámovodů. Samotná sterilizace v žádném případě nepoškozuje funkčnost pohlavních žláz, jako je tomu u kastrace, ale pouze brání oplodnění. Po zákroku také nedochází k hormonálním změnám ani u žen, ani u mužů. Sterilizace se řadí mezi nejšetrnější a nejspolehlivější metody antikoncepce, ale hodí se pouze pro ty, kteří neplánují otěhotnět nebo si své rodičovské touhy již splnili. Sterilizace je v poslední době jednou z velmi populárních metod, a to nejen u žen, ale i u mužů, a to zejména na západě.

Spermicidy

Ačkoliv patří spermicidy mezi jednu z nejstarších antikoncepčních metod, nejsou v současnosti až tak oblíbené. Na trhu naleznete syntetické spermicidy ve formě spermicidních krémů či globulí (čípků), které slibují až několika hodinovou ochranu před početím. Protože však spermicidy nepatří mezi nejúčinnější formu antikoncepce, je doporučeno používat je v kombinaci s další antikoncepční metodou, například pesarem. Nespornou výhodou spermicidů je jejich nízká cena, minimální riziko nežádoucích účinků a ničím nerušené potěšení ze sexu. Hlavními nevýhodami je však již zmíněná nižší spolehlivost, a to zejména tehdy, když jsou spermicidy používány samostatně. Pokud však zkombinujete spermicidní přípravky například s pesarem, nitroděložním tělískem nebo počítáním plodných dní, můžete zvýšit účinnost vámi užívané antikoncepce ještě o něco více. A zajímavý tip: na trhu můžete nalézt i spermicidní kondomy, které vás, na rozdíl od samotných spermicidních přípravků, ochrání i od pohlavních chorob. 

Hormonální antikoncepce

Hormonální antikoncepce ve formě pilulek neboli perorální antikoncepce i nadále patří mezi nejpoužívanější a nejspolehlivější antikoncepční metody. Podle Pearlova indexu dosahuje až 99,7% účinnosti při pravidelném užívání. Na trhu je k dostání kombinovaná hormonální antikoncepce a gestagenní hormonální antikoncepce. Kombinovaná HAK obsahuje dva ženské hormony – estrogen a progestin, zatímco gestagenní antikoncepce obsahuje pouze progestin.

Nedávno se na trh dostala průlomová novinka v oblasti perorální antikoncepce, a sice hormonální antikoncepce obsahující přirozený estrogen. Dnes je kladen důraz nejen na účinnost, ale hlavně bezpečnost přípravku pro uživatelku. A nejen pro uživatelku, ale i pro přírodu. Některé účinné látky se vyrábějí z rostlinných zdrojů a po použití a vyloučení z těla ženy neohrožují tyto složky ani životní prostředí, do kterého se dostanou. Takže se i v této oblasti snažíme dodržovat moderní BIO/Eko trend.

Až teprve nyní se vědcům podařilo pozitivní účinky tohoto přirozeného estrogenu aplikovat do praxe, a tak může bezpečně pomáhat nejen jako ochrana před nechtěným početím, ale také jako podpůrný prostředek pro vyrovnávání hormonální nerovnováhy především v období premenopauzy, říkáMUDr. Tomáš Fait, Ph.D., Gynekologicko-porodnická klinika 2. LF UK a FN Motol.

zdroj foto – ilustrační

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.