Čtvrtek 21. listopadu 2024

Natažené svaly při sportování: Jak tomu předejít a co děláme před sportovním výkonem špatně?

Sportování je jedním z nejdůležitějších faktorů, jak udržet své tělo fit a ve formě! Stejně tak jako je důležitý pravidelný pohyb, je klíčová i příprava před výkonem samotným.

Důkladným zahřátím svalů a rozcvičením totiž můžeme předejít spoustě následným problémům jako například píchání v boku, křečím nebo nataženým svalům. A právě natažený sval je jedním z nejčastějších zranění při sportu. Pojďme se podívat, jak tomu předejít a jakých nejčastějších chyb se před a během cvičení dopouštíme.

Natažení svalu je poranění, které může způsobit buď natržení, v horších případech přetržení svalu nebo svalovou křeč. Obvykle k tomu dochází v důsledku únavy, přetížení nebo nesprávného zapracování. K přetížení může dojít v jakémkoliv svalu, nejčastěji se tak děje v dolní části zad, krku, rameni a hamstringu.

Jak tomu předejít?

Ještě před tím, než se pustíte do sportování, je důležité věnovat nějaký čas důkladnému zahřátí. Kardio na úvod a mírná dynamická protažení pomohou zvýšit průtok krve do svalů a připravit je na náročnější fyzickou aktivitu. Během toho dochází ke kontrakci svalu v protažené poloze, což zvyšuje kvalitu jeho funkčních schopností a má za následek snižování rizika zranění a zvyšování výkonnosti.

Další prevencí je správná technika při sportování. Nezáleží na tom, jestli jdete běhat, zdviháte závaží nebo cvičíte s vlastní vahou. Dbejte zkrátka na to, abyste správně drželi tělo, prováděli cvik ve správném úhlu a podobně. Pokud patříte mezi začátečníky a nejste si jisti, zkuste se před tím podívat na nějaká videa, která vám základy daného sportu hezky vysvětlí nebo se zkuste obrátit na profesionála, tedy trenéra nebo profi sportovce.

Postupné zvyšování zátěže

Spoustu z nás je netrpělivých a nejraději bychom chtěli všeho dosáhnout v co nejkratším čase. Ne nadarmo se ovšem říká, že trpělivost růže přináší. Proto myslete na to, že přepálit start se nevyplácí! Dejte si čas a postupně svůj výkon navyšujte. V případě běhání začněte s méně kilometry a postupně je přidávejte. Stejně tak tomu je i se závažím a počtem opakování. Tělo se postupně přizpůsobí a vy se tak vyhnete přetížení!

A co když k tomu přeci jenom dojde?

Možná už je příliš pozdě a vy bohužel cítíte, že se natažený sval hlásí o slovo. Jak to poznat a co v takové chvíli dělat? Samozřejmě nejpřesnější diagnostiku vám určí lékař, nicméně podle některých příznaků můžete sami odhadnout, jak vážné zranění je.

Pokud nepozorujete žádný otok, ztrátu síly a pohyblivost v končetině, tak máte svalové vlákno poškozené pouze mírně a nejedná se o příliš závažný problém. V takový moment stačí vynechat pár tréninků, nechat sval zregenerovat a v ideálním případě ho ošetřit krémem proti bolesti. Zvolit můžete například Allga San Acut Dolor od Dr. Theiss. Chladivý gel stačí vmasírovat na postižené místo a nechat vstřebat do pokožky. Uleví vám od bolesti, sval rychleji zregeneruje a připraví na další pohyb. Natažený sval můžete cítit několik dní, doporučujeme vydržet a s opatrností začít sval namáhat ve chvíli, kdy ustoupí jakékoliv příznaky bolesti.

Modřinky a lehký otok

V případě, že se na bolestivém místě začnou tvořit modřinky, lehké otoky a bolest je intenzivnější, máte nejspíš částečně sval natržený. Většinou při něm dochází k ostrému píchnutí v místě poranění. V takém momentě není dobré sval dál namáhat. Spíše počítejte s klidovým režimem zhruba na 2 až 3 týdny.

V tom nejhorším scénáři můžete pozorovat velký otok a rozsáhlé modřiny. V tuto chvíli není na co čekat a měli byste okamžitě navštívit lékaře, jelikož se jedná o přetržený sval. Hojení je velmi individuální a stejně tak potřeba rehabilitace. Pohybuje se to kolem 4 týdnů až 3 měsíců. 

Proto nezapomínejte na to, že stejně jak musíte jít nejdříve na nákup, a potom až vařit, je potřeba se před sportováním pořádně rozcvičit. Až teprve potom může být sportování tou pravou zábavou a koníčkem! Přeci se nechcete vyřadit ze hry.

Zdroje: Dr. Theiss, Dr. Max, ordinace.cz, freepik

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.