V pražských Letňanech se představí více než čtyři desítky udržitelných materiálů použitelných v interiérovém designu, které jsou sestaveny z nabídky napříč kontinenty. Návštěvníci si v expozici EKO MATERIÁL mohou prohlédnout inspirativní ukázky materiálů vyrobených z různých surovin, například z odpadu potravinářského nebo textilního průmyslu, z různých druhů rostlin jako třeba kukuřice nebo ananas nebo z kombinací korku a betonu. V rámci přehlídky proběhnou i semináře a komentované prohlídky. Přehlídka, kterou spolu se společností ABF organizují Klastr českých nábytkářů a interiérová designérka Iva Bastlová, bude důležitým obohacením znalostí o možnostech užití udržitelných a ekologických materiálů v praxi jak pro interiérové designéry a architekty, tak i pro výrobce a samotné koncové uživatele.
Hlavní myšlenka udržitelnosti? Neplýtvat!
V čem spočívá udržitelnost? „Pro mě je v tuto chvíli hlavní myšlenkou udržitelnosti neplýtvání – a to jak z pohledu materiálů a surovin, ale i z pohledu energií, tak i času. O tom to celé je. Nespatřuji udržitelnost v tom, vyrobit ze staré vany pohovku nebo něco podobného, kde bude třeba mnoho dalšího materiálu, lidské síly, chemie atd. a výsledek bude stejně nejistý. Udržitelnost musí být zakořeněna ve společnosti a je třeba rozeznávat udržitelný přístup a greenwashing, který je teď velmi populární. U výrobků je to pak kvalita, kdy vím, že mi bude dlouze sloužit a nebudu potřebovat za pár měsíců nový,“ objasňuje designérka Iva Bastlová s tím, že na expozici EKO MATERIAL si můžete prohlédnout rozličné materiály, které jsou většinou vyrobené z odpadu nebo ze surovin, které by se jinak nezpracovaly a skončily ve spalovně.
Starý papír, vlákna z ananasu…
K materiálům budoucnosti patří například speciální koženka vyrobená z ananasových vláken, z nichž se po zpracování tvoří netkaná textilie, která se barví a přidává se polyuretan. Dále jsou to různé deskové materiály, jejichž hlavní složkou je dřevní odpad nebo starý papír. „Velmi zajímavé jsou také biokompozitní materiály vyrobené z odpadu z potravinářského a zemědělského průmyslu, například ovocné slupky, prošlá zrna či rýže, ořechové nebo vaječné skořápky a listy od místních pěstitelů či zpracovatelů. Každý z materiálů byl vyroben upcyklací v průměru 65–85 % organického odpadu. Za zmínku stojí jistě i poddajný a tvarovatelný materiál na rozhraní textilu a dřeva, jehož základem je stromová kúra fíkovníku,“ vyjmenovává Iva Bastlová s tím, že vzhledem zaujme také 100% vodotěsný kompozit z masivního dřeva, jež slouží jako náhrada keramických a kamennýchmateriálů a vyrobený udržitelným způsobem s minimální uhlíkovou stopou.
Veletrh FOR INTERIOR se koná v areálu PVA EXPO PRAHA 3. až 6. října, a to v souběhu s veletrhy FOR KIDS, FOR BEAUTY a FOR GAMES. Více na www.forinterior.cz