neděle 7. března 2021

Kreativní Velikonoce

Oblíbený svátek oslavující probuzení jara hraje vždy mnoha barvami. Upečte si svého velikonočního zajíčka, pomalujte vajíčka veselými motivy pomocí japonských popisovačů Pilot nebo darujte štěstíčko.

Buďte o Velikonocích kreativní a potěšte své nejbližší ručně vyrobeným originálním dárkem. Dekorační popisovač Pilot Pintor (69 Kč) skvěle drží na jakémkoliv materiálu, ať už jde o papír, kov, sklo, nebo třeba i textilii. Vyrobte si svého vlastního velikonočního zajíčka, který rozzáří vaši domácnost. Vybírat můžete z neuvěřitelných 24 pestrých a krásně sytých barev. Popisovače Pilot Pintor koupíte se 4 různými šířkami hrotu, které využijete jak pro detailní práci, tak i velké barevné plochy.

Sada popisovačů Permanent Pilot 100 a 400(sada 92 Kč a 27 Kč za kus) s kulatým nebo zkoseným hrotem zvládne všechny povrchy i teplotní výkyvy, odolá vodě, světlu, chladu i teplu. Díky nové technologii inkoustu vydrží bez víčka svěží až 24 hodin.  S permanentním popisovačem hravě pokreslíte třeba i vnější stranu porcelánového hrníčku. Celá rodina si tak může společně vychutnat ranní čaj z veselých velikonočních hrnků.

Milovníci malování kraslic si zamilují permanentní popisovač Pilot Twin Marker (57 Kč). Díky extra tenkému hrotu na vajíčko jednoduše nakreslí zajíčka nebo kuřátka. Jeho permanentní inkoust je odolný proti vodě a slunci. Velmi praktický dvojí hrot umožňuje kombinovat dvě doplňující se velikosti tahů. Twin Marker je k dispozici ve třech základních barvách: červené, černé a modré.

Kynutí zajíčci

I v dnešní době, kdy je možné si spoustu výrobků koupit v obchodech, spousta rodin stále peče svoje poctivé domácí pečivo. Zejména pokud máte děti, je to skvělý způsob, jak s nimi strávit aktivně nějaký čas, něco je naučit a navíc si na výsledku ještě pochutnat. A velikonoční čas stejně jako ten předvánoční svádí k tomu, abyste si třeba právě během pečení mohli popovídat o velikonočních tradicích nejen těch všeobecných, ale i vašich rodinných.

INGREDIENCE * 500 g hladké mouky Babiččina volba na kynuté těsto * 250 ml vlažného mléka * 1 vejce * 80 g rozpuštěného másla * 1 balení sušeného droždí * 1 vanilkový cukr * 20 g cukru * špetka soli * vejce na potření * hřebíček na zdobení

POSTUP

1. Do mísy prosejte mouku, přidejte všechny zbylé ingredience a zadělejte těsto. Poté ho vyklopte na pomoučenou plochu. Ručně těsto propracujte tak, aby bylo pružné a poté ho uložte do čisté mísy, překryjte utěrkou a nechte hodinu kynout na teplém místě, dokud nezdvojnásobí objem.

2. Troubu zapněte na 180 °C. Z vykynutého těsta tvarujte jednotlivé zajíčky a ty klaďte na pečicím papírem vyložený plech s dostatečnými rozestupy.

3. Každého zajíčka potřete vejcem a dozdobte hřebíčkem, který bude připomínat oko.

4. Nechte ještě asi 10 minut kynout na plechu a pak pečte dozlatova zhruba 20 minut.

Štěstí ve vajíčku

Pokud chcete udělat hodně radosti s malým rozpočtem, vsaďte na štěstí ve vajíčku. Princip je podobný jako u čínských koláčků štěstí. Vyfouknutá vajíčka se jako mávnutím kouzelného proutku změní v poselství a malá ukrytá štěstíčka, která zaručeně potěší. www.sonnentor.com

Originální výslužka pro koledníky

V dnešní době najdeme spoustu moderních metod a technik, jak kraslice nabarvit. S řadou barevných a speciálních sprejů Primalex snadno vytvoříte originální velikonoční vajíčka, která potěší každého koledníka. Se spreji Primalex se dobře pracuje: spolehlivě kryjí, rychle schnou a pořídíte je za rozumnou cenu. Zdroj foto: Daniela Marwan (Instagram: https://www.instagram.com/danielamarwan)

Betonové kraslice

autor foto: Zalito betonem

Vyrobte si originální betonové kraslice. Obdarovaným se sice cestou domů trochu pronesou, ale proč jim koledování ulehčovat.

Co budete potřebovat?

Hobby beton (najdete v každém hobby marketu nebo vybraných e-shopech)
Nádoba na rozmíchání betonu
Vyfouknutá a vymytá vajíčka
Pytlík nebo zdobicí sáček + kelímek na odložení
Balakryl UNI + malý štětec na zdobení
Špejle a vodu

Jak postupovat?

Najdeme si klidné místo a zakryjeme ho igelitem, případně novinami. V připravené nádobě si rozmícháme beton. Nejdřív do ní sypeme beton, potom přidáváme vodu. Konzistence by měla být jako hustší bramborová kaše, ochutnávat však nebudeme. Beton by měl držet svůj tvar, ale když s ním trochu zaklepeme, měl by se pomalu roztéct do stran.

Zdobicí sáček vložíme do kelímku a přehneme přes jeho okraje. Sáček naplníme pomocí lžičky betonem a zamotáme ho kolem ruky tak, aby nám v něm zůstal jen beton a žádný vzduch. Beton začneme ze sáčku pozvolna vytlačovat a lehce s ním naplníme skořápky zevnitř až po jejich okraj. Když přelijeme, nadbytečný beton setřeme papírovým ubrouskem. Pokud obsah sáčku ztuhne, zamícháme ho špejlí.

Aby nebyla výsledná vajíčka samá díra, jemně a opakovaně s nimi v dlaních poklepeme o podložku a zatřepeme, čímž dostaneme ven přebytečný vzduch. Skořápku vajíček oloupeme opatrně rukou nebo nožíkem na beton nejdříve za jeden den. Nakonec necháme betonové kraslice ještě pár dní odpočívat, aby měl beton šanci dobře vyschnout.

A nakonec přichází to nejlepší – ozdobení kraslic. My jsme použili vodouředitelný Balakryl UNI a barvu nechali zaschnout 4 hodiny. Pro podobné DIY projekty se skvěle hodí z několika důvodů: Je bez zápachu, takže s ním můžeme tvořit i doma za plného provozu. Velkou výhodou Balakrylu jsou atesty pro styk s potravinami a na dětské hračky, proto se nemusíme bát nechávat naše kreativní výtvory v dosahu dětí a domácích mazlíčků.

Zdroj foto: archiv společností