Podle nové studie mnichovské Technické univerzity a výzkumného centra Helmholtz nám vdechovaný pyl snižuje naši obranyschopnost proti virům. Pyl totiž narušuje imunitní odpověď našeho těla na vir v dýchacích cestách. Proto je důležité v pylové sezóně, nejen pro alergiky, vytvořit bezpečné místo, kde se dá nadechnout zdravého a čistého vzduch bez pylů a virů. K tomu vám dopomohou následující režimová opatření.
Omezte pohyb v přírodě.
Při pobytu venku se alergenům daleko hůř vyhýbá, přesto jsou chvíle, které jsou pro alergika pro venkovní procházku vhodnější. Chcete-li jít ven, raději se vydejte ráno než odpoledne. Nejméně pylu se v ovzduší vyskytuje brzy po ránu anebo po dešti. Je to díky procesu ionizace vzduchu, která přirozeně zbavuje vzduch nečistot jako jsou například i pylové částečky.
Jezděte se zavřenými okny.
Pokud někam cestujete autem, určitě si zavřete okna. Jízda autem za slunného jarního počasí svádí ke stažení okének, což je určitě příjemné, pokud netrpíte pylovou alergií. V opačném případě rozvířený vzduch s pylem vám rychle způsobí nepříjemné pálení a slzení očí a zhorší dýchání. Tuto zábavu raději odložte, až skončí sezóna pylu, který vám způsobuje obtíže.
Spěte se zavřeným oknem.
Úkol je jasný, zamezit vniknutí pylů do vašeho domova, kterým se po toto krizové období stává bezpečným ostrovem, kde můžete bez obav volně dýchat. Přestože je spaní na čerstvém vzduch příjemné, v této době na to zapomeňte. Není to vhodné zvláště v suchém a větrném počasí, kdy dochází k významnému víření alergenů.
Větrejte vždy brzy ráno nebo hned po dešti.
Čerstvý vzduch je pro naše psychické a fyzické zdraví potřeba, ale v případě období pylové alergie je důležité zvážit, kdy je nejvhodnější doba pro větrání. Zvláště brzy po ránu nebo po dešti je vhodné rychlé vyvětrání. Určitě se vyvarujte větrání, pokud v okolí bude probíhat sekání trávy.
Doma omezte koberce, záclony a závěsy.
Pokud si chcete doma vytvořit bezpečnou oázu před pyly, zaměřte se i na vnitřní vybavení. Zbavte se materiálů, z kterých snadno prach a pyl nesetřete. Vhodné je nahradit koberce podlahou, kterou snadno setřete mokrým hadrem. Pyl se také snadno zachytává na záclonách a závěsech na oknech. I ty raději nahraďte žaluziemi, které lehce setřete.
Dbejte o čistý vzduch ve vaší domácnosti.
Čistý a bezpečný vzduch v místě, kde trávíte nejvíce času je alfou a omegou pro zmírnění projevů pylové alergie. Vzduch v uzavřených místnostech spolehlivě vyčistí ionizační čističky. Ty fungují na bázi ionizace vzduchu, tak jak je tomu v přírodě. Při ionizaci dochází k nabití molekul kyslíku, které pak na sebe shlukují jemné nečistoty ze vzduchu, tedy i pyly, které pak díky své zvýšené váze klesnou na zem, kde je pak snadné je odstranit. „Ionty molekul kyslíku reagují i se vzdušnou vlhkostí, díky tomu vzniká peroxid vodíku, který ničí i proteinové struktury plísní, virů a bakterií, ty se pak stávají neškodnými. Ionizátory tedy nepomáhají jen při pylové alergii, ale třeba i při alergiích na plísně a roztoče,“ uvádí Zdeněk Matějovský ze společnosti Geocore, která vyrábí české ionizátory Bion Fit Spot a dodává, že účinky ionizátoru si pochvalují i jeho kolegové alergici.
Zvyšte frekvenci úklidu.
I přes veškerou snahu se do vašeho domova pyl trochu dostane a postupně se pak usadí na povrch nábytku či podlahu. Proto v této pylově exponované době zvyšte frekvenci úklidu domácnosti. Při úklidu si ale dejte pozor, aby se prach spolu s pylem nerozvířil, proto dejte přednost stírání podlahy před vysáváním a prachovku vyměňte za vlhký hadřík.
Vlasy si myjte každý den.
Zvýšená hygiena vlasů je v této době nutná. Pyl se usazuje nejen na površích nábytku, ale i ve vlasech a na oblečení. Obzvlášť při pobytu venku. Každý pohyb hlavy pak znamená víření pylu zachyceném ve vlasech, což opět zhoršuje projevy alergie, proto každodenní mytí vlasů značně pomůže nepříjemné projevy alergií zmírnit.
Denně si berte čisté oblečení.
Dalším režimovým opatřením je i zvýšená péče o oblečení. Během pobytu venku se na oblečení usazují pylová zrna, která se při pohybu opět víří, proto je nutné po pobytu venku oblečení opatrně sundat, vložit do pračky a vyprat. Důležité je maximálně omezit možnost, aby se pyl z oblečení rozvířil po místnosti.
Prádlo nesušte venku.
Prádlo sušené na čerstvém vzduchu sice mnohem lépe voní, ale také se na něm zachytává pyl, což při jeho následném nošení zhoršuje alergii. Prádlo raději sušte doma, a to nejlépe v sušičce.
Tip:
Novinkou na trhu, která certifikátem potvrzuje i účinnost proti viru SARS COV 2, je Ionizátor BION Fit spot od společnosti Geocore. Díky Ionizátoru BION Fit spot si můžete dopřát i v uzavřených místnostech příjemný a čistý vzduch, kde je minimalizováno riziko alergií, nákazy viry, bakteriemi, sporami a plísněmi o 99 %. Na rozdíl od běžných ionizačních zařízení či čističek vzduchu s ionizátorem neobsahuje Ionizátor BION Fit spot žádné chemické přísady ani UV záření, ale naopak vyniká ozonovou neutralitou.
Ionizér BION Fit spot je certifikovaný výrobek, kterýzakoupíte nawww.geocore.cz za 10499 Kč