Kočky jsou masožravci, kteří jsou přizpůsobeni ke konzumaci krmiv bohatých na bílkoviny, průměrný obsah tuku a velmi nízký obsah sacharidů. Kočka je v přírodě schopna ulovit spíše menší kořist, z čehož plyne, že je pro ni přirozené přijímat potravu několikrát denně po menších dávkách. Je lepší se podle toho zařídit a nedělat si hlavu s tím, že kočka najednou nesnědla celou misku krmiva.
Vyšší podíl živočišných bílkovin jako základ
Věděli jste, že kočka potřebuje v krmivu více živočišných bílkovin než pes? Ne? “Kočky na rozdíl od psů mají vyšší požadavky na obsah bílkovin, a to v suchém krmivu minimálně 25 % a u psů minimálně 18 %. Většinu bílkovin by měly tvořit ty živočišné, protože rostlinné nemají optimální zastoupení esenciálních aminokyselin.Někteří výrobci krmiv dokonce uvádějí obsah bílkovin z živočišných zdrojů, ten by měl být co nejvyšší. Například krmiva značky Marp obsahují až 90 % bílkovin z živočišných zdrojů. Kromě toho obsahují čerstvé maso, což zvyšuje jejich chutnost a oblíbenost, “ doporučuje odborník na výživu Martin Pučálka ze společnosti Krmiva Pučálka.
Vitamíny a minerály
Možná si říkáte, že některé minerály a látky mohou být v krmivu zbytečné. Vše má ale svůj důvod. Kočky mají specifické požadavky například na obsah síry a na některé konkrétní aminokyseliny jako je taurin, arginin, methionin a tyrosin. Dále potřebují mít ve stravě zastoupeny vitaminy skupiny B, kyselinu arachidovou a karnitin. Chybět by v krmivu neměl ani vitamin D3, protože kočky ho neumí syntetizovat v kůži s pomocí UV záření.
I tuky mají své místo v krmivu
Obecně jsou tuky pro kočky dobře stravitelné a úzce souvisí s chutností krmiva. ”Vysoký obsah živočišných tuků v krmivu je pro kočku prospěšný. Naopak krmiva s nižším obsahem tuků nebo s tuky rostlinnými kočkám tolik nechutnají,” radí martin Pučálka. Pro správnou výživu je důležitý obsah některých mastných kyselin jako je například kyselina arachidonová, kterou lze získat pouze z živočišných tuků. Trávení tuků je složitý a zdlouhavý proces, když kočka špatně tráví tuky, může dojít k plynatosti i průjmům. Obecně ale kočky dobře snášejí i vyšší podíl tuku v krmné dávce.
Pozor na sacharidy!
Neexistují krmná doporučení pro obsah sacharidů v krmné dávce. “Primárním zdrojem živin a energie pro kočky jsou tuky a bílkoviny. I přesto jsou sacharidy v mnoha krmivech zastoupeny ve vysoké míře, zlevňují krmivo a jsou nutné pro výrobu granulí kvůli soudržnosti. Škrobová zrna totiž během extruze mazovatí, díky tomu drží granule pohromadě a navíc se významně zvyšuje stravitelnost škrobu. Dobrým zdrojem sacharidů bez přítomnosti lepku jsou rýže a brambory,”uzavírá Martin Pučálka.
Zapamatujte si!
Co by kvalitní krmivo pro kočky NEMĚLO obsahovat: Pšenice, kukuřice, vedlejší výrobky rostlinného původu, vedlejší výrobky živočišného původu, kukuřičný gluten, hydrolyzáty bílkovin, nespecifikované suroviny jako obecně rybí olej, živočišný tuk, rybí moučka, drůbeží moučka, umělé antioxidanty označené jako antioxidanty povolené v EU.
Potraviny, které jsou pro kočku JEDOVATÉ: Cibule, česnek, syrová vejce a syrové maso (může vést k otravě salmonelou a jinými bakteriemi), čokoláda, kofeinové nápoje, alkohol, syrové těsto, mléko a mléčné výrobky (mohou způsobit průjem, jelikož kočky špatně tráví laktózu), hrozny a rozinky.
Zdroj foto: archiv spol.