sobota 12. dubna 2025

Jak v zimě správně vrstvit oblečení

Nastává podzimní chladné období a s tím vyvstává každodenní otázka, co na sebe, aby nám nebyla zima, ale ani příliš teplo. A to nejen v rámci každodenního nošení, ale i při sportu. Jak si pomoci vrstvením oblečení?

„V první řadě si musíme uvědomit, jak intenzivní bude naše fyzická aktivita. Pokud předpokládáme, že bude vyšší a že se zpotíme, měli bychom určitě sáhnout po syntetických materiálech jako je polyester a polyamid anebo přírodních jako je merino vlna a Tencel, ale pouze takových, které mají schopnost absorbovat a transportovat pot dále od těla. Buď do další vrstvy oblečení anebo přímo ven do okolního prostředí. V současnosti se dokonce kombinují syntetické a přírodní materiály, a tím se dosahuje maximální funkčnosti výrobku,“ říká produktová specialistka značky Craft Karin Zezulková.

Čeká vás např. zimní turistika? V ideálním případě si nachystejte tři vrstvy oblečení.

První vrstva je v kontaktu s naší pokožkou – je to tzv. termoprádlo. Úkolem termoprádla je odvést pot dále od těla, do další vrstvy, tak, abyste se stále cítili komfortně a v suchu.  Čím více přiléhá k tělu, tím lépe, samozřejmě v rámci pohodlí, škrtit nic nesmí. Pokud by bylo prádlo zbytečně velké, neplnilo by správně svůj účel. Pot, který nepřijde do kontaktu s termoprádlem, totiž zůstane na pokožce a brzy začne studit, a to určitě nechceme. Na trhu se můžete setkat s nejrůznějšími druhy termoprádla, od ryze letních, které pouze odvádí pot a často mají i chladící vlastnosti, až po středně teplé až teplé, které jsou určeny do teplot pod bodem mrazu, takže odvedou pot a zároveň zahřejí. Vždy je nutné mít jasno, na jakou fyzickou aktivitu termoprádlo potřebujeme a do jakého ročního období. Musíme brát v potaz i to, zda je člověk spíše zimomřivější nebo se naopak více potí.

Druhá vrstva se obléká na termoprádlo a slouží jako mezivrstva pod svrchní ochrannou vrstvou, jakou je třeba bunda. Druhá vrstva opět musí být z materiálů, které spolehlivě odvádí pot a zároveň mají funkci termoregulační (polyester – tzv. fleece, prošívané bundy zateplené peřím, dutým vláknem, mikiny z merino vlny). Gramáž druhé vrstvy, tedy její tloušťku, volíme podle typu aktivity a potřeb jejího nositele. Obecně se dá říci, že čím silnější, tím teplejší. Je běžné, že druhou vrstvu v průběhu fyzické aktivity svlékáme anebo oblékáme dle aktuální námahy, případně svlékáme třetí vrstvu a zůstáváme v prvních dvou. Vše záleží na aktuálním pocitu a okolních podmínkách.

Třetí vrstva je svrchní – jejím úkolem je chránit tělo před nepříznivými podmínkami jako jsou vítr, déšť, sníh a chlad. Tato vrstva, většinou bunda, může mít různé vlastnosti. Oblíbené jsou např. softshellové materiály, které vynikají výbornou odolností proti větru a částečně proti vodě a zachovávají si přitom vysokou prodyšnost. Dalším typem jsou bundy určené do větru i do deště. Toto oblečení je většinou tvořeno dvěma až třemi vrstvami, z nichž jedna je právě membrána nebo zátěr, který zabraňuje větru a vodě dostat se směrem k tělu. Tyto bundy jsou naprosto větru a voděodolné, ovšem jen za předpokladu, že mají lepené švy, což bunda do deště vždy má. Oba typy bund mohou být i zateplené např. dutým vláknem nebo peřím, podle toho, pro jakou aktivitu jsou určeny. Pro turistiku tyto bundy zateplené nebývají, předpokládá se, že termoregulaci řešíte pomocí termoprádla a druhé vrstvy.

zdroj foto: archiv spol.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.