Některé společnosti automaticky zvýšili platy aspoň o míru inflace, která byla avizovaná na začátku roku (dnes už víme, že ani to nestačí). Většina zaměstnavatelů ale ponechala platy na původní úrovni.
Je pochopitelné, že v náročných časech si všichni utahujeme opasky, šetří firmy, šetří rodiny. Zároveň ale není důvod, abyste o zvýšení platu aspoň nezkusili požádat.
„Lidé jsou pro každou dobrou firmu cennými články a dobří manažéři vědí, že stejně důležité jako je ustát těžké časy je udržet si dobrých zaměstnanců. Nespokojení zaměstnanci nepodávají takové výkony, jaké firmě pomohou zvládnout krizové období, takže pokud je někdo nespokojený a zároveň přesvědčený, že zvýšení platu by pomohlo jeho nespokojenost změnit, ať to určitě vyzkouší,“ je přesvědčený PhDr. Roman Kučera, PhD., výkonný ředitel personální agentury MAXIN´S Group.
Síla argumentů
Samozřejmě, že je potřeba se na něco takového dobře připravit. Přijít pouze jen tak za vedoucím a říct, že chcete víc, protože je všechno drahé, nebude stačit.
Mějte proto v rukávu několik argumentů. Například uveďte co nejpřesněji, jak velmi se změnila vaše náplň práce proti minulosti – děláte více práce, případně více odborných činností a tomu by měla odpovídat i vaše odměna. Nebo ještě lépe, čím konkrétně jste přínosem firmě, v čem by se bez vás neobešli.
Určitě je dobré vědět a potom zargumentovat i to, o kolik chcete plat zvýšit – buď přesnou sumu, nebo procenta.
Vhodný čas a místo
Jedním z klíčových faktorů, které rozhodnou o tom, zda uspějete nebo ne, je to, abyste byli vyslechnuti, vaše argumenty byli pochopeny a aby padli na úrodnou půdu.
„Nedoporučuji čekat na osobu, kterou chcete požádat o zvýšení platu, jen tak na chodbě bez předchozího dohodnuté schůzky a už vůbec ne ji požádat o krátký rozhovor, když na ni narazíte někde ve firmě,“ radí odborník z personální agentury. „Takové setkání je třeba si předem dohodnout a potom na něj přijít včas a připravený.“
Podle něho se občas stane, že o plat žádáme člověka, který o tom nemůže rozhodovat. Každá firma má svoji hierarchii a každý člověk v ní svoji náplň práce. Proto choďte za tím člověkem, který má oprávnění vyslechnout si vás a váš požadavek buď tlumočit dál (výš), nebo o něm sám rozhodnout.
Pokud pracujete ve společnosti s několika stupni řízení, styčným důstojníkem i v otázce platu je pro vás buď váš přímý nadřízený, nebo personalista (v tom případě by měl o vašem plánu hovořit s ním vědět i váš nadřízený). Jít přímo za generálním ředitelem nebude v tomto případě dobrý tah…
Vícero možností
Roman Kučera doporučuje nedat se odradit prvním zakroucením hlavy. „Pokud nejste spokojeni s platem, který dostáváte za svoji práci, tak odmítnutí nadřízeného vaši situaci nezlepší. Někdy mohou být řešením alternativní návrhy, jako například úprava pracovní náplně nebo zkrácení pracovního úvazku s ponecháním současného platu,“ jmenuje možnosti odborník z MAXIN´S Group.
Okamžité vyhrožování výpovědí nedoporučuje. Ale, samozřejmě, je to váš život a jak s ním naložíte, je pouze na vás. Možná si najdete novou, lépe placenou práci…
Výhoda nového zaměstnání
Aktuálně jsou ve výhodě právě lidé, kteří hledají nové zaměstnání. Jelikož je na trhu práce nedostatek lidí, mohou si více diktovat, za kolik jsou ochotni dělat to, co od nich potencionální zaměstnavatel vyžaduje. Vyjednat si dobrý nástupní plat bývá často jednodušší než potom dosáhnout jeho zvýšení například po zkušební době. Myslete na to, když budete reagovat na pracovní inzeráty.
Ještě lepší je, když vám vyhovující podmínky vyjedná někdo za vás. „Není to utopie, pokud si práci hledáte přes personální agenturu. Ta může mít jinou výchozí pozici pro vyjednávání než uchazeč o práci. Většinou spolupracuje se zaměstnavateli dlouhodobě, proto má s nimi jiné vztahy,“ vysvětluje R. Kučera z MAXIN´S Group.
Zároveň platí, že peníze nejsou vše. Za cenné se považuje i příjemné pracovní prostředí, dobrý kolektiv a benefity, které nejsou vždy vyjádřeny cifrou na výplatní pásce. „Jakýkoliv benefit, který zlepší váš pocit z práce, je plusem. Ale bez toho, abyste se o jeho získaní aspoň pokusili, zřejmě nedostanete navíc vůbec nic,“ uzavírá R. Kučera.
Rastr
5 kroků, jak požádat o zvýšení platu:
- Mějte promyšleno, o kolik chcete přidat (přesnou sumu nebo procenta).
- Mějte připravené argumenty, kterými přesvědčíte nadřízeného, že si zasloužíte víc (to, že ceny všeho jen stoupají není ten správný argument).
- Dohodněte si schůzku se správným člověkem (který má opravdu kompetence k případnému zvýšení platu) a přijďte na ni připraveni.
- Argumentujte věcně a klidně. Plat se dá zvýšit i jinými způsoby než jen změnou sumy na výplatní pásce.
- Pokud neuspějete a opravdu odmítáte pracovat za peníze, které vám dávají, hledejte si novou práci. Pokud využijete služby personální agentury, mnohé dohadování o pracovních podmínkách včetně platu vyřídí za vás.
zdroj foto – archiv spol.