pátek 4. dubna 2025

Jak na opravy rýh a děr v sádrokartonu

Sádrokarton je v současnosti velmi oblíbeným stavebním materiálem, jeho velkou výhodou je rychlost montáže a poměrně snadná oprava v případě poškození. S technickým seniorním poradcem ze společnosti Rigips Skupiny Saint-Gobain si vysvětlíme, jak takové opravy doma zvládnout svépomocí.

Pokud jste na své sádrokartonové příčce objevili rýhu nebo díru, máte v zásadě dvě možnosti. V případě malého poškození do cca 10 mm šíře rýhy stačí poškozené místo jen přetmelit. „Po zaschnutí první vrstvy tmelu, kterou se vyplnila celá díra, je nutné přistoupit k přetmelení s výztužnou páskou. Tu vložte do tenké vrstvy tmelu a špachtlí zatlačte. Po částečném zavadnutí opravované místo přetmelte další vrstvou tmelu. Případné nerovnosti po úplném zaschnutí tmelu následně přebrousíte,“ vysvětluje Martin Mydloch z Rigipsu.

Pokud je poškození větší a tmel již nestačí, je nutné přistoupit k opravě sádrokartonem. Martin Mydloch ale varuje, že „s opravou by se nemělo otálet, aby se poškození ještě více nerozšířilo.“ Na opravu sádrokartonem budete potřebovat kovový profil značený R-CD, šrouby typu TN na upevnění sádrokartonové desky ke kovovému profilu, spárovací tmel a konečně skelnou výztužnou pásku. Z nářadí si připravte metr, aku šroubovák, univerzální vykružovací vrták v průměrech 60 nebo 67 a 74 milimetrů odlamovací nůž, plastový kbelík a špachtli.

V místě poškození vyvrtejte otvor vykružovacím vrtákem. „Do otvoru vložte kus kovového profilu a na obou koncích ho upevněte k podhledu šrouby TN,“ radí odborník z Rigipsu (1). Hrany ve výřezu opravované desky upravte odlamovacím nožem tak, aby vznikla štěrbina ve tvaru písmene V (2). Stejnou štěrbinu ve tvaru písmene V vytvořte i na hraně vkládaného kusu desky vyřezaného do kruhu s menším průměrem, než je průměr otvoru v desce (3). Vyřezaný kus vložte do otvoru, přičemž štěrbiny ve tvaru písmene V nyní společně lícují. Nový vložený kus sádrokartonu připevněte pomocí šroubů TN k vloženému profilu (4). „Spáry následně vyplňte zcela pomocí špachtle spárovacím tmelem a nechte vyschnout,“ říká Martin Mydloch (5). Poté na opravované místo nanesete tenkou vrstvu tmelu, do níž vložíte výztužnou pásku, tu opět přetmelíte (6). Nakonec se opravované místo pomocí špachtle finálně přetmelí (7.) a případné nerovnosti po tmelení se přebrousí brusnou mřížkou s ručním držákem (8.)

Zdroj foto: archiv spol.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.