Chce svůj čas, ale odvděčí se plnou chutí a rozpadajícím se masem. S knedlíkem a pár kolečky syrové cibule patří mezi tu nejklasičtější klasiku, kterou milují hlavně muži bez ohledu na věk. A když ho připravíte víc, máte i večeři na druhý den, kdy knedlíky nahradíte krajícem chleba. A jak známo, guláš je druhý den ještě lepší.
Tajemství toho nejlepšího guláše jsou jen dvě: použitý druh masa a čas. A případně ještě trocha černého piva pro lepší barvu a lehounké tóny karamelu. Ten nejdokonalejší guláš připravíte z velmi dostupné suroviny, a sice z hovězí kližky. Vedle čisté svaloviny obsahuje i vazy a úpony, které se dlouhou úpravou při nižší teplotě postupně rozpustí. Zbyde dokonale měkké, šťavnaté maso a středně hustá omáčka s plnou chutí a výraznou kořeněnou vůní, která už nepotřebuje k dokonalosti vůbec nic. Za pár korun připravíte jídlo, které zmizí z talířů rychlostí blesku.
Doba přípravy: 30 minut
Doba vaření: 2 hodiny
Potřebujete (na 4 porce):
- 800 g hovězí kližky
- 4 cibule
- 6 snítek tymiánu
- 8 stroužků česneku
- 2 lžíce sladké mleté papriky
- 150 ml černého piva
- sůl, pepř
- 1 lžíci hladké mouky
- olej
A jak tu dobrotu připravit?
Maso očistěte a nakrájejte na kostky. Cibuli nakrájejte na měsíčky. Stroužky česneku nakrájejte na plátky. Na oleji opečte doměkka cibuli. Přidejte maso, promíchejte a opečte ho, aby se zatáhlo. Pak vmíchejte česnek, papriku a promíchejte.
Poprašte hladkou moukou, ještě jednou promíchejte a pak přilejte pivo a případně tolik vývaru, aby bylo maso ponořené. Osolte, opepřete, přidejte tymián a přiklopte pokličkou. Guláš duste pod pokličkou dvě až dvě a půl hodinky. V průběhu vaření podle potřeby dolejte vodu nebo vývar.
TIP: Důležité je táhnout guláš pomalu při nízké teplotě pod bodem varu – některé indukční desky, jako třeba MORA VDIS 658 FF, mají dokonce i automatické funkce pro podobné situace, takže nemusíte během přípravy pokrm hlídat.
Hotový guláš podávejte s bramborovým knedlíkem nebo krajíčky chleba.
zdroj foto. archiv spol.