Světový den vody navrhla Organizace spojených národů v roce 1992 v rámci své konference o životním prostředí, a poprvé se slavil 22. března o rok později. Propagace Světového dne vody se zaměřuje hlavně na důležitost, nenahraditelnost, čistotu a ochranu sladké vody a jejích zdrojů, ale také na šetření s vodou.
V předvečer 30. Světového dne vody se k jeho podpoře přidaly i Národní muzeum a Mattoni, jež zároveň oznámily spolupráci. Stejně jako letošní Světový den vody, se i nově uzavřené partnerství nese v duchu významných výročí. Mattoni letos slaví 150 let od svého založení a Národní muzeum si zanedlouho připomene celých 205 let své historie. Společně se zaměří i na témata udržitelnosti a ochrany životního prostředí.
Spolu s Národním muzeem a Mattoni podpořily 30. Světový den vody i české celebrity. Jak ony samy přispívají k ochraně vody a jejích zdrojů?
„K ochraně vody se samozřejmě snažím přispívat. Například mám doma na zahradě koupací biotop, který napouštím vodou ze studny. Tou také zalévám zahradu. A samozřejmě doma šetřím vodou – třeba preferuji sprchování před vanou,“ řekla Miss České republiky 2004 Jana Doleželová, která na akci dorazila spolu s kamarádkou Markétou Smílkovou. „Já se taky raději sprchuji, než abych si napustila vanu. A používám menší objem vody pro splachování toalety. Velmi mě ale rozčiluje, že splachujeme pitnou vodou. Také sbírám dešťovou vodu, kterou využívám na zalévání,“ svěřila Smílková. Podobně to má i Ladislav Hruška: „Jsou věci, které mohu ovlivnit, a jsou věci, které ne. Samozřejmě se například snažím zalévat dešťovou vodou, takže máme doma sběrné nádoby. A bohužel to, co nemůžu ovlivnit je, že splachuji pitnou vodou, za což se trošku stydím.“
Šetření s vodou berou velmi zodpovědně i manželé Šlégrovi. „Není to tak dlouho, co jsem viděla krásný dokument „Když se šetří vodou“, kde říkali, že voda bude do budoucna jedním z nejdražších přírodních zdrojů. Dříve jsem například při čištění zubů nechávala vodu téct, ale teď už kohoutek vždy zavírám. Taky se přiznám, že se snažím šetřit vodou i na toaletě. Když jde někdo přede mnou, tak říkám: „Počkej, já půjdu taky“, abychom při splachování zbytečně neplýtvali. Takhle zodpovědně k tomu přistupujeme. Jsou to malé věci, ale když je bude dělat každý, tak to pomůže,“ prozradila Miss České republiky 2005 a manželka úspěšného hokejisty Lucie Šlégrová.
Voda je základem života
Voda je základem veškerého života na Zemi a lidské tělo jí spotřebuje přibližně 2,5 litru za den, v závislosti na teplotě prostředí, věku a fyzickém výkonu. Tuto ztrátu musíme vyrovnávat, abychom předešli dehydrataci organismu. Při ní se nedostatek vody v těle zpočátku projevuje například bolestmi hlavy, malátností, únavou či poruchami soustředění. Dlouhodobá dehydratace pak může mít i vážné zdravotní následky. Základem pitného režimu by měla být vždy čistá voda, která neobsahuje žádný cukr ani kalorie.
V Česku máme výhodu, že je naše země bohatá na vodní zdroje. Můžeme si tak vybrat, jakou vodu budeme pít. Velkým pokladem jsou podzemní prameny, které jsou skvěle chráněny před vnějšími vlivy. Podzemní vody se dělí do několika kategorií – především na pramenité a minerální. Zásadní rozdíl mezi nimi spočívá v prokazatelných fyziologických účincích, které mají minerální vody na lidský organismus. Minerálky doplňují tělu chybějící minerální látky, které lidský organismus potřebuje – například hořčík, vápník, zinek, draslík nebo fluor. V této formě jsou pro tělo lépe vstřebatelné než z jiných druhů potravin.
Minerálky jsou tím nejkvalitnějším a nejčistším nápojem, který si můžeme dopřát. Jejich zdroje vyhlášená ochranná pásma a většina z nich se nachází v chráněných oblastech. Pomocí přísně kontrolovaných a chráněných vrtů jsou čerpány z velké hloubky, a jsou tak chráněny vrstvami horniny proti jakémukoliv znečištění. Ze zákona se tato voda nesmí chemicky upravovat a do lahví se tak dostane v původní špičkové biokvalitě.
Minerální vody se liší obsahem rozpuštěných pevných látek. Vody s nízkou a střední mineralizací (do 1 000 mg/l) jsou vhodné pro každodenní pitný režim. Jejich konzumaci proto není potřeba omezovat ani je není třeba střídat. Vody bohaté na minerální látky jsou zase výhodné v letním období nebo při sportu, kdy je třeba s tekutinami rychle doplnit i minerální látky. Mezi přírodními minerálními vodami si můžeme vybírat ty nejvhodnější s ohledem nejen na naše chutě, ale také na aktuální zdravotní stav a životní styl. K tomu slouží informace na etiketě láhve.
Jak pitný režim dodržují známé osobnosti?
„Já jsem velký „pitec“, takže piji opravdu hodně. Vyhýbám se sladkým vodám a střídám pramenitou vodu, kterou miluji, s minerální vodou, protože vím, že mi dodá minerály a další prospěšné látky,“ svěřila herečka a zpěvačka Světlana Nálepková.
Podobně to má i Lucie Šlégrová: „Důležitost pitného režimu jsem začala více registrovat a vnímat v roce 2005, kdy jsem vyhrála Miss a získala jsem roční pitný režim. A čím jsem starší, tím více se snažím dbát o své zdraví a své tělo, takže kladu větší důraz i na svůj pitný režim. Minerálku do něj zařazuji každý den. A ke správnému pitnému režimu se snažíme vést i naše děti.“
Na svůj pitný režim poctivě dbá i Jana Doleželová: „Nejraději mám čistou vodou s citronem a mátou. Zároveň maximálně omezuji alkoholické, sladké a kofeinové nápoje. Minerální vody si dávám každý den tak půl litru a nejraději mám jemně perlivou.“ To Láďa Hruška naopak rád kombinuje minerálku se sklenkou kvalitního vína: „Mé první kroky vedou každé ráno ke sklenici vody s citronem. A večer za odměnu, abych se zalil, abych neuschnul a aby Hruška stále kvetl a dával plody, zakončuji den sklenkou dobrého suchého vína, kterou dolévám perlivou mattonkou.“
Právě Mattoni, ikonická značka neodmyslitelně spojená s motivem orla již od roku 1873, se za 150 let své existence stala synonymem pro minerální vodu. K letošnímu významnému výročí jí v Národním muzeu gratulovaly i přítomné celebrity.
„Mattonce přeji všechno nej, nej a děkuji za celá ta společná léta a pitné režimy. Přeji jí spoustu stejných nebo podobných úspěchů, jako měla doposud, protože ty vypité litry, které díky mattonce máme, nám všem prospívají,“ gratulovala Lucie Šlégrová.
Připojila se i Jana Doleželová: „Mattoni přeji, aby byla i nadále tak dobrá, jako doposud. Aby lidem stále chutnala, aby byla dostupná na všech místech u nás a aby nikdy nevyschla.“
„Jelikož je voda živá a, na rozdíl od lidí, voda svůj život nekončí, tak jí přeji, aby pramen Mattoni nikdy nevyschl a stále zaléval dobré lidi,“ poblahopřál Ladislav Hruška.
A krásné přání přidala i Světlana Nálepková: „Já miluji velká čísla a firmy, které tu byly už za První republiky, protože je tam tradice, historie, noblesa, něco, co nás nějakým způsobem proslavilo nebo etablovalo. Takže bych Mattoni moc přála, aby se jí vedlo tak dobře, jako do teď, a aby tu vydržela ještě alespoň dalšíchn150 nebo 300 let. Je to naše tekuté zlato a je krásné, že má tradici, které si moc cením a myslím si, že i ta z Mattoni dělá Mattoni.“
zdroj foto / archiv spol.