Běžecké lyžování u nás není až „druhým“ zimním sportem. Plně se vyrovná sjezdovému lyžování. V posledních letech se dokonce zdá, že u nás běhá na lyžích doslova každý. Jak je to možné?
„Běžkám se kdysi řada lidí vyhýbala z toho důvodu, že lyže bylo těžké namazat. Když jste neuměli správně „trefit mázu“, lyže vám při každém odrazu podkluzovaly a krásný den na běžkách se najednou změnil v hororový zážitek,“ říká Lukáš Týfa, expert na běžecké lyžování ze společnosti LEVELSPORTONCEPT. „Ty doby jsou ale dávno pryč, protože naprostá většina běžkařů dnes začíná na lyžích s takzvaných skinem.“
O co jde? Do mazné komory lyže, tedy tam, kam byste jinak nanášeli stoupací vosk, je vložen klasický „tulení pás“. Ten se však dnes již vyrábí z jiných materiálů než z tulení kůže, např. ze 100% mohéru. Pokud si pořídíte lyže odpovídající vaší váze, lyže se při odrazu nesmeká téměř na žádném typu sněhu. Samozřejmě, jde o lyže pro jízdu klasickou technikou, se kterou začínají prakticky všichni běžkaři.
„V dnešní době prodáváme osm z deseti lyží na klasiku ve verzi se skinem,“ doplňuje Lukáš Týfa. „Je to prostě trend, který umožní běh na lyžích komukoliv téměř v jakémkoliv věku.“
Možná vás může děsit slovo běh, ale samozřejmě na klasických lyžích nemusíte zrovna běhat. Stačí pohodlná chůze krok sun krok, lyže se skinem nekloužou a bez problémů ujdete třeba deset kilometrů. Nebo klidně více.
Leckdy nemusíte mířit ani nikam daleko na hory. Pár kilometrů za Prahou v Ladově kraji bývá na loukách vyšlapáno nebo dokonce vyfrézováno desítky kilometrů stop, ve kterých potkáte spoustu spokojených běžkařů užívajících si pomalým pohybem na běžkách ladovské zimy.
zdroj foto – archiv spol.