Prvním a nejdůležitějším krokem v péči o pleť je její očištění, do kterého patří 2x týdně i exfoliace, díky které se zbavíte starých buněk. Válčíte-li naopak s povolující se kůží, na vině je nedostatek kolagenu, jehož ztrátu navíc podporujeme nezdravým životním stylem. Vše se dá ale zachránit, když víte, po jakém produktu sáhnout.
Zbavte se starých buněk chemickým peelingem
Pravidelná exfoliace neboli peeling je velmi důležitým krokem nejen pro sjednocení tónu pleti a zjemnění její textury, ale také pro přípravu pleti k vstřebávání aktivních látek ze sér a krémů. Dále pomáhá i při odstranění pigmentových skvrn, projasnění pleti a zlepšení akné. Pod peelingem si většinou představíme produkty obsahující mikročástečky (např. drcené skořápky plodů), které mají za úkol obrousit z pleti odumřelé buňky, což je tzv. abrazivní mechanická (obrušující) metoda peelingu.
„Krok kupředu v oblasti exfoliace pleti představuje právě chemický peeling, kterému dnes kosmetický svět dává více a více prostoru. Narozdíl od mechanického peelingu s mikročásticemi je chemický peeling k pleti šetrnější, nezpůsobuje pleti podráždění a nevytváří mikrotrhlinky jako peeling mechanický. Chemický peeling se dá navíc nastavit pro každý typ pleti dle konkrétní koncentrace a typu kyseliny v něm užitých,“ říká dermatoložka MUDr. Jana Housková.
Domácí exfoliace do 15 %? AHA!
Alfa hydroxykyseliny (AHA) jsou kyseliny organického původu získané z ovoce. Nejčastěji se setkáváme s kyselinou glykolovou, mléčnou, citronovou a mandlovou, ale i dalšími. AHA kyseliny můžeme v kosmetických přípravcích najít buďto v kombinacích či jednotlivě, kde každá z nich má své specifické vlastnosti. „Právě kyselinu glykolovou a kyselinu mléčnou najdete v peelingovém roztoku NovAge Proceuticals. Pro domácí chemický peeling se doporučují ty nejnižší koncentrace. U AHA se doporučuje pro užití doma koncentrace v rozmezí 5-15 %. V Peelingovém roztoku NovAge ProCeuticals najdete roztok se 6 % AHA kyselin, pro domácí použití tedy naprosto vhodný. Domácí exfoliace je vhodné provádět ve večerní rutině, 1-2x v týdnu, dle typu a potřeb vaší pleti. AHA kyseliny aplikujte výhradně večer, protože během používání roztoku s AHA kyselinami může být vaše pleť citlivější na slunce. Přes den je nezbytná UV ochrana s vysokým faktorem, ideálně SPF 50,“ dodává dermatoložka.
Zpomalte proces stárnutí navýšením kolagenu
Nejnovějším hitem v boji proti stárnoucí pleti jsou bezesporu peptidy – krátké řetězce aminokyselin, což jsou stavební prvky bílkovin. Některé z nich mají schopnost navýšit produkci kolagenu a tím doslova zpomalit stárnutí pleti a zlepšit vlastnosti pokožky. „Kolagen je základní stavební hmota pojivových tkání. Na celkovém množství proteinů v těle se podílí z cca 25-30 %. Najdeme ho v kůži, v pojivových tkáních, v kostech, chrupavkách a tvoří mezibuněčnou hmotu. Díky své vláknité sktruktuře vytváří flexibilní síť, která je oporou pro naši pleť. Ve své trojrozměrné síti zadržuje vlhkost a tím dodává pleti „štavnatý“ a pružný vhled. Čím více kolagenních vláken v pleti máme, tím je pokožka pružnější a má mladistvější vzhled,“ podotýká dermatoložka.
Přirozené stárnutí pleti začíná pozvolna od 25 let, kdy dochází k postupnému snížení metabolismu a tím i ke snížení produkce kolagenu a jeho obnově. Je uváděno, že ročně dochází ke ztrátě cca 1 % kolagenu. MUDr. Jana Housková upozorňuje: „Vliv vnějších faktorů, jako je vystavení sluníčku bez UV ochrany, agresorům v ovzduší a cigaretovému kouři k jeho zvýšené ztrátě ještě přispívá. Takže ve výsledku může být s naším životním stylem celková roční ztráta kolagenu ještě vyšší. Jak stárneme, je potřeba pleť stimulovat, aby se obnovovala tvorba kolagenu a stávající kolagen je nutné chránit před jeho destrukcí.“
zdroj foto. archiv spol.