Pád určitě není nic příjemného, nicméně většinou na nás nezanechá žádné vážnější škody – obvykle skončí odřeninou, maximálně pohmožděninou. Opravdovým problémem se ale stává hlavně u starších osob, kdy může dojít k život komplikující zlomenině, která někdy může být i fatální.
K pádu může dojít z mnoha důvodů. Pokud má člověk oslabenou spodní část těla, je daleko náchylnější k neustání například nečekaných otřesů či nárazů, které mohou vést k pádu (například nečekané opření velkého psa o dotyčného). Vliv na stabilitu může mít také užívání některých léčivých přípravků nebo problémy se zrakem. A samozřejmě může člověk z vlastní nepozornosti prostě jen zakopnout a skončit na zemi. Dalším, relativně nově objeveným rizikovým faktorem zlomeniny z pádu může být také nedostatek vitaminu D v organismu.
Vitamin D může pozitivně ovlivňovat stabilitu člověka a zapojení svalů. Tělo jako takové je tak schopné spíše se „udržet na nohou“, čímž dojde k redukci zdraví ohrožujících pádů. Velký význam má déčko především u osob starších 60 let, které jsou ke zlomeninám náchylnější, i protože se u nich objevuje řídnutí kostí. Nedostatek vitaminu D není v našich podmínkách nijak neobvyklý. Jeho velkým zdrojem jsou například tučné ryby typu losos, sleď atd., nalezneme ho ale i ve vejcích, máslu nebo třeba játrech. Rozhodně však není na škodu doplňovat jej i jinak, například užíváním kvalitních doplňků stravy. Můžete si dokonce nechat hladinu vitaminu D ve vašem těle přeměřit a na základě toho zvolit suplement ideální přímo pro vás. „Vitamin D jako takový sám o sobě samozřejmě nezabrání tomu, abyste upadli. Když už však spadnete, slouží jako šikovná prevence pro rizikové následky pádu – místo zlomeniny si tak odnesete třeba jen odřené dlaně,“ doplňuje Bohumil Hlavatý, výkonný ředitel České a slovenské asociace pro speciální potraviny.
Zdroj foto: archiv spol.