Máta peprná
Rostlinou, kterou byste měli mít zaručeně po ruce, je máta peprná. Voňavé lístečky podporují trávení, zklidňují podrážděný žaludek a zrychlují metabolismus, díky čemuž naše tělo rychleji odbourává alkohol. Pokud cítíte pocity na zvracení a bolesti břichy, máta je tím ideálním pomocníkem. Můžete vyzkoušet sirup, čaj nebo třeba nálev, k němu se perfektně hodí med, jenž účinky máty ještě zefektivní.
Ostropestřec mariánský nazýván bylinkou opilců
Bodláky ostropestřce mariánského jsou nepřehlédnutelné, a ne nadarmo z něho dělají „bylinku opilců“. Používá se primárně k očistě organismu a ke zmírnění nejrůznějších onemocnění. Růžový zázrak je tou nejlepší vzpruhou pro játra, a proto by v bylinkové lékárničce neměl chybět. Nejčastěji ho lze najít ve výživových doplňcích jako jsou tablety, čaje nebo extrakty. Dávejte ovšem pozor, kolik výtažku z ostropestřce daný produkt obsahuje – v tomto případě platí pořekadlo „čím víc, tím líp“. Například bylinný detoxikant AkuCleanse má 5 gramů extraktu na 100 ml. „Napomáhá posilovat všechny orgány trávicího traktu, a to přímo svými protizánětlivými účinky, nepřímo tak, že odbouráním toxinů uvolní jeho účinné složky k boji s nežádoucími bakteriemi,“ vysvětluje lékař Jaromír Bertlík. Detoxikant dále obsahuje i výtažky z petržele zahradní, která také patří mezi úspěšné bojovníky s kocovinou.
Petržel by doma neměla chybět
Silný vývar se po alkoholovém večírku osvědčil snad úplně každému. Nemusíte se však spoléhat pouze na ten masový, dokonalý „vyprošťovák“ lze připravit i z petržele. Postup je snadný, stačí vyvařit pět stonků ve čtvrt litru vody a dochutit stroužky česneku. Tělo získá zpět minerály a bude lépe odbourávat alkohol. Petržel obsahuje vitamíny B, které pomáhají s detoxikací organismu, zkuste si polévku uvařit preventivně ještě před tím, než si dáte alkohol. Druhý den vám bude zaručeně líp.
Životabudič jménem rakytník
Sice se nejedná o bylinku jako takovou, ale i přesto se vyplatí mít rakytník doma. Jeho bobule v sobě mají bioaktivní látky, které detoxikují lidské tělo a dodávají mu minerály, mastné kyseliny a antioxidanty. Zároveň zmírňuje stres a pomáhá regenerovat po fyzické zátěži. Pokud jste během noci protančili střevíce, rakytník vám zaručeně podá pomocnou ruku. Doma s ním můžete kouzlit hned na několik způsobů – vyrobte si pečený čaj, šťávu, sirup, marmeládu nebo dokonce olej. Stačí ho odšťavnit, usušit slupky a zrníčka a následně je nahrubo rozmixovat. Směs přendejte do uzavíratelné sklenice a zalijte nejlépe olivovým olejem. Zhruba po měsíci ji přeceďte a olej skladujte v chladu. Není to zase tak složité, že? Skvěle se hodí například do koupele nebo jako pleťová maska – rakytník totiž skvěle bojuje proti vráskám, zlepšuje pružnost pokožky a udržuje ji mladou.
Pro jistotu ještě heřmánek
V neposlední řadě by krabička poslední záchrany měla obsahovat heřmánek, který tlumí bolesti hlavy a zklidňuje zažívání. Oblíbenou a účinnou formou bývá nálev, pro jehož výrobu jsou nejlepší sušené květy – sbírají se od května do září. Velmi dobrý je s trochou medu, protože mu dodá příjemnou nasládlou chuť.
Ať už vsadíte na jakoukoliv zmíněnou bylinku, nezapomínejte, že v ideálním případě je dobré kocovině předejít. Zkuste každý drink prokládat sklenkou vody a uvidíte, že se ráno budete cítit fit. Pokud se přeci jenom dostaví bolehlav či nevolnosti, pomůže čerstvý vzduch a trocha pohybu. Běžte na procházku, pusťte si příjemnou hudbu a brzy bude zase lépe.
zdroj foto. archiv spol.