Čtvrtek 3. dubna 2025

Co může potrápit alergiky v květnu?

Květen je pro lidi citlivé na pylové alergeny jedním z nejkritičtějších měsíců. K dřevinám, které jsou v největším rozpuku v březnu a dubnu, se nyní hojně přidají trávy a byliny. Pokud na sobě pozorujete typické alergické reakce, ale nevíte, které rostliny vám způsobují potíže, nebo se s alergií setkáváte poprvé, požádejte svého lékaře o diagnostiku alergenů z krve.

Na základě výsledků se pak kritickým rostlinám můžete lépe vyhnout a krásných jarních dní si budete moct užívat bez nepříjemných komplikací.

Již z názvu posledního jarního měsíce, kterému většinou vládnou teploty kolem 20 °C, je patrné, že je plný květů. V těch se drží velké množství pylových alergenů a stačí, aby trochu zafoukal vítr, a pylová zrna se nezadržitelně šíří vzduchem.

Za větrného počasí je tedy alergikům doporučeno trávit venku jen nezbytně nutnou dobu. Je-li počasí klidné, pohyb venku již nemusí automaticky znamenat potíže, stačí vědět, na které rostliny jste citliví, a vyhnout se jim co největším obloukem. Nezapomeňte s sebou však vždy nosit léky na alergii, které existují v různých podobách. Běžně je v lékárnách seženete ve formě tablet, kapek i nosních sprejů.

Na které májové květy si dát pozor

  • Dřeviny – v květu je stále borovice, bříza, buk, cypřiš, černý bez, dub, habr, jalovec, jasan, javor, jírovec, kaštanovník, lípa, olivovník, ořešák, platan a vrba.
  • Byliny – alergici mohou mít v květnu problém s alergeny hořčice, jetele, jitrocele, kopřivovitých rostlin, pampelišky, řepky, šťovíku a vojtěšky, kterým touto dobou začíná období květu.
  • Trávy – kvést začínají už i některé druhy trav, přestože většina je typická spíše pro letní období. Jedná se o bojínek, drnavec, lipnici, psárku, srhu a žito.

 „Vzhledem k tomu, že se alergie mohou rozvíjet po celý život, seznam kritických alergenů, kterým by se měli citliví lidé vyhýbat, se může postupem času měnit. Víte-li, že jste alergik, ale netušíte, na co konkrétně jste alergičtí, nebo pokud v jarních měsících často kýcháte, špatně se vám dýchá, či pozorujete svědění v oblasti úst, krku či uší, zajděte si na alergologické vyšetření,“ doporučuje MUDr. Radka Šedivá z Ambulance alergologie a klinické imunologie SYNLAB.

Vpichový kožní rychlotest

Nejrychlejším způsobem odhalení alergie je takzvaný prick test. Jedná se o kožní test, při kterém se konkrétní alergeny nanesou v kapkách na předloktí pacienta a poté se plastovou tyčinkou vpíchnou do vrchní části pokožky. Po 15–20 minutách zkontroluje lékař místa vpichů a zhodnotí, zdali a u kterých alergenů proběhla obranná reakce organismu. Ta se většinou projeví zarudnutím, pupínkem či otokem.

Nejmodernější test odhalí i budoucí vývoj nemoci

„K diagnostikování alergie se běžně používají také laboratorní krevní testy. Těch je na českém trhu k dispozici celá řada. Liší se od sebe především v počtu testovaných alergenů. Nejmodernějším alergologickým testem na trhu je aktuálně ALEX,“ popisuje MUDr. Šedivá. Test ALEX dokáže z jednoho odběru krve rozpoznat reakci na více než 280 potenciálních alergenových zdrojů. Umí ale odhalit i alergie zkřížené a odhadnout závažnost alergické reakce či budoucí vývoj onemocnění, čímž lze předejít například vzniku anafylaktického šoku, a tedy i ohrožení života. Požádat o něj lze u alergologa nebo například bez čekání a objednání v odběrových pracovištích SYNLAB. Test je možné zakoupit i předem z pohodlí domova na novém e-shopu společnosti www.eshop-synlab.cz. Výsledky vyšetření je však vždy nutné konzultovat s lékařem.

Jaké projevy značí pylovou alergii

Senná rýma je jedním z hlavních projevů pylové alergie. Nos při ní většinou svědí a pálí, což zapříčiňuje časté kýchání a neustálou potřebu smrkat.

Svědění v krku, ústech či uších nutí většinu alergiků svědivá místa škrábat. To však vede ještě k horšímu svědění.

Svědění či zarudnutí očí alergiky trápí, pokud alergeny zasáhnou oční spojivky.

Dušnost se projevuje obtížným nadechováním či vydechováním, sípáním, pocity tíže na hrudi nebo suchým a dráždivým kašlem.

Únava se v souvislosti s alergií vyskytuje méně často. I ta však může být jejím projevem. Může být doprovázena zvýšenou teplotou či bolestmi kloubů, což je způsobeno celkovou únavou organismu z boje s alergeny.

Zdroj foto: Karcher

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.