Čtvrtek 3. dubna 2025

Chuť guláš? Koření a přísady, bez kterých se při jeho přípravě neobejdete

Původem se jedná o maďarskou specialitu, která se ale v české kuchyni zabydlela natolik, že ji považujeme téměř za vlastní. Obdobně jako třeba řízek nebo štrúdl… Různé variace gulášů mají svoje místo při rodinných obědech na nedělním stole, tradičně se guláš podává na zabijačkách a všech venkovních zábavách. S podzimem jeho obliba roste, protože zasytí a prohřeje, má říz a hodí se k pivu. Má totiž jednu základní ingredienci, která dělá guláš gulášem. A tou je dobrá mletá paprika.

Pokud stále nevíte, jak na perfektní tradiční guláš, nebo hledáte jen novou inspiraci, začněte od nákupu skvělých pomocníků a přísad, se kterými uvaříte jakýkoliv guláš rychle a velmi chutně. Vitana garantuje kvalitu koření s vysokým obsahem silic, ty jsou u papriky či kmínu v přípravě guláše zásadní, aby jídlo dostalo tu správnou chuť.

Pro usnadnění přinášíme dva ověřené recepty od kuchařů této značky. Chutný pokrm získáte použitím gulášové papriky, kvalitního českého kmínu nebo jíšky, s kterou se nebudete dlouze trápit, protože ji stačí přisypat do hotového guláše a tak dle potřeby zahustit. Kdo má rád guláš houbový nebo preferuje jakoukoliv jinou vege variantu, ocení jako přísadu houbový bujón s hříbky pro zvýraznění chuti. Pak už to chce jen čerstvý křupavý chléb, nejlépe kmínový, a dobrou chuť!

Tradiční hovězí guláš

4 porce

Suroviny:

Hovězí kližka 600 g

Cibule 3 ks

Český kmín celý Vitana 1 lžička

Majoránka Vitana 1 lžička

Stroužek česneku 1 ks

Paprika gulášová Vitana 1 lžička

Sůl dle chuti

Hovězí bujón Vitana 2 kostky na vývar z 1,5 l vody

Jíška dle chuti

Postup:

Maso nakrájíme na kostičky a jemně osolíme. V hrnci dozlatova orestujeme cibuli s česnekem (obojí nakrájené na kostičky). Přidáme maso a osmahneme. Přidáme papriku a kmín, zamícháme a chvíli smažíme. Poté přilijeme vývar a na mírném ohni vaříme, až maso změkne (asi 2 hodiny). Podle potřeby doléváme vodu. Nakonec podle vlastní chuti můžeme guláš dosolit a zahustit tmavou jíškou.

Poctivý segedínský guláš

4 porce

Suroviny:

Vepřová plec bez kosti 800 g

Kysané zelí 350 g

Cibule 2 ks

Česnek 2 stroužky

Sádlo 2 lžíce

Voda 500 ml

Smetana na šlehání 200 ml

Bobkový list Vitana 3 ks

Nové koření Vitana 6 kuliček

Černý pepř Vitana 6 kuliček

Sladká paprika mletá 1 lžíce

Český kmín celý Vitana 1 lžička

Hladká mouka 2 lžíce

Sůl dle chuti

Postup:

Cibule a stroužky česneku oloupeme. Ve větším hrnci na sádle zprudka opečeme nakrájenou cibuli; jakmile začne zlátnout, přidáme i utřený česnek a pražíme ještě 1 minutu. Poté přidáme maso nakrájené na kostky o velikosti asi 2 cm a opékáme ho, dokud se nezatáhne.

Přisypeme mletou papriku a kmín, necháme koření rozvonět. Promícháme a přilijeme horkou vodu tak, aby bylo maso ponořené. Do hrnce vložíme bobkové listy, nové koření a kuličky pepře a osolíme. Přikryjeme pokličkou a dusíme maso doměkka, trvá to asi hodinu a půl. Občas zkontrolujeme a promícháme, dle potřeby přilijeme vodu.

Mezitím slijeme zelí, kyselou tekutinu zachytíme a ponecháme stranou. Pod studenou vodou zelí lehce propláchneme, rukou z něj vymačkáme přebytečnou vodu a pokrájíme ho. Přidáme do hrnce k masu a společně dusíme, dokud zelí také nezměkne.

Pro zjemnění přilijeme smetanu, ve které jsme předem důkladně rozmíchali hladkou mouku. Povaříme dalších 15 minut. Vylovíme bobkové listy, případně i kuličky nového koření a pepře. Dochutíme solí, mletým pepřem a tekutinou z kysaného zelí dle chuti.

Zdroj foto: archiv spol.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.